В Україні ухвалили законопроєкт про медіа, необхідний для вступу до ЄС. Що він передбачає?
Верховна Рада у другому читанні підтримала законопроєкт про медіа. Його ухвалення є однією з вимог, необхідних для початку перемовин про вступ України до Євросоюзу.
Законопроєкт №2693-д підтримали 299 народних депутатів.
Цей документ внесли до парламенту ще 2020 року. Але в першому читанні його схвалили лише в серпні 2022-го. Перш ніж закон запрацює, його має підписати президент.
Ухвалення цього законопроєкту необхідне для початку переговорів щодо вступу до ЄС. Представництво ЄС в Україні підтримувало плани парламенту розглянути його. Законопроєкт має забезпечити конкурентний медіаринок із правилами для всіх, незалежним регулятором та відповідати аудіовізуальній директиві ЄС.
Що в законопроєкті?
Документ буде регулювати онлайн-медіа, які за чинного законодавства не мали окремого статусу. Так, у законопроєкті з'явилося визначення, що онлайн-медіа вважатимуться ЗМІ, які регулярно поширюють інформацію за допомогою інтернету на власному вебсайті. Але це не стосуватиметься медіа, які віднесені до аудіовізуальних медіа.
В Інституті масової інформації називають таке визначення позитивною зміною в документі. Оскільки в перших редакціях депутати пропонували називати онлайн-медіа всі, які мають сторінку в соцмережах.
Національна рада з питань теле- та радіомовлення отримає більше повноважень. Наприклад, вона регулюватиме й діяльність онлайн-медіа та матиме повноваження накладати покарання. Однак в ІМІ вказують на ризики залежності Нацради від влади.
Половину членів регулятора призначає президент, решту — Верховна Рада. В ІМІ наголошують, що в умовах президентської монобільшості в парламенті Нацрада фактично потрапляє під контроль влади.
Низка норм законопроєкту спрямована на обмеження щодо змісту інформації. Наприклад, забороняється поширювати російську пропаганду; інформацію, що принижує чи зневажає українську мову; інформацію, що заперечує або виправдовує злочинний характер комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років в Україні; пропаганду наркотичних та психотропних речовин тощо.