У профільній організації кажуть, що усиновлення в Україні за п'ять років скоротилося у 2,5 рази. В чому причина?
Усиновлення дітей в Україні за останні п'ять років скоротилося у два з половиною рази. Важливою перешкодою став опір інституційної системи та відсутність у більшості дітей статусу, потрібного для усиновлення.
Про це нам повідомила голова правління громадської спілки Громадська спілка, яка об’єднує 27 українських та міжнародних організацій і благодійних фондів, що працюють по всій Україні задля забезпечення прав та добробуту дитини.«Українська мережа за права дитини» Дар’я Касьянова з нагоди Дня усиновлення 30 вересня.
За її словами, на зменшення кількості усиновлених дітей впливають зокрема соціально-економічна ситуація та пандемія COVID-19. Коронавірус перешкоджав проведенню занять для усиновителів, відвідуванню інтернатів і своєчасним судовим засіданням. Ще одна причина — завершальний етап адміністративної реформи.
«Функцію усиновлення і сімейних форм виховання не було передано з районів на рівень об'єднаних територіальних громад, ба більше, деякі райони було розформовано. Та й не в кожній ОТГ є така служба — орган, який приймає документи від усиновителів», — говорить Касьянова.
В організації також кажуть, що діти найбажанішого віку потрапляють замість нових родин у будинки дитини, де вже за пів року відстають у розвитку у порівнянні з однолітками.
«Немовля в традиційному будинку дитини не отримує достатньої для нормального розвитку кількості дотиків, обіймів, звукових і зорових подразників, теплих емоцій. Нагодували, поміняли памперс — і все. Інтернатних працівників на всіх дітей об’єктивно не вистачає», — пояснила Касьянова.
Натомість, на думку експертів, 40% вихованців будинків дитини могли б бути усиновлені. «Українська мережа за права дитини» пропонує з 2024 року припинити влаштування малюків у заклади інституційного виховання.
Також там пропонують удосконалити порядок розгляду судових справ, пов’язаних із позбавленням батьківських прав і наданням дитині відповідного статусу, аби вона могла потрапити в нову родину.
Статистика щодо усиновлення в Україні
Протягом 2020 року в Україні усиновили 2047 дітей. Це на третину більше, ніж у попередні роки. Зокрема 1890 дітей усиновили громадяни України, 18 — громадяни країн СНД, 139 — громадяни інших держав.
За даними міністерства соціальної політики, на централізованому обліку з усиновлення сьогодні перебувають приблизно 17 тисяч дітей. Тисяча потенційних усиновителів стоять в черзі за дитиною роками, тому що шукають дитину до 3-5 років. Але одного такого малюка знайти складно, а двох-трьох і більше дітей люди всиновлювати не готові, бо реально оцінюють свої можливості.
Зміни правил усиновлення
Кабінет міністрів 26 травня погодив законопроєкт, який змінить правила усиновлення дітей в Україні. Поки що його ще не розглядали у парламенті. Уряд пропонує повернути положення, за якого під час усиновлення різниця між дитиною та подружжям не може перевищувати 45 років.
Ще в Мінсоцполітики хочуть, аби люди з інвалідністю I та II ступенів також мали право на усиновлення, оскільки вони є «активними громадськими діячами, здобувають вищу освіту, працюють, успішно створюють сім'ї, народжують та виховують дітей». Їм дозволять усиновлювати дитину після медико-соціальної експертизи.