В Україні видаватимуть міжнародне свідоцтво про вакцинацію — Ляшко

Міжнародними медико—санітарними правилами визначені вимоги до міжнародного свідоцтва про вакцинацію. Тож їх видаватимуть і в Україні, а жодних інших «імунних паспортів» держава не впроваджуватиме.

Про це заявив заступник міністра охорони здоров’я, головний санітарний лікар Віктор Ляшко у коментарі «Коронавірус_інфо» — Telegram-каналу, верифікованому МОЗ.

З його слів, якщо певна країна вимагатиме під час перетину кордону міжнародне свідоцтво про вакцинацію проти COVID-19, українці отримуватимуть таку безплатну довідку у два кліки.

«Але впроваджувати та вимагати довідку про щеплення проти COVID-19 зараз не варто. Я повністю поділяю думку голови Європейського регіонального бюро ВООЗ Ганса Клюге, який публічно застерігає Єврокомісію від планів запровадити документи про вакцинацію проти COVID-19», — підкреслив Ляшко.

Вакцинація в Україні

З 24 лютого у нас розпочалася вакцинація проти коронавірусу. Першими вакцинують медиків, які працюють із хворими на COVID-19, та військових. Щеплення також зробили міністр охорони здоров'я Максим Степанов, головний санітарний лікар Віктор Ляшко та президент Володимир Зеленський. Загалом вакцинували вже 53 155 людей.

Наразі вакцинують в Україні препаратом CoviShield. Він розроблений Oxford/AstraZeneca та виготовляється на потужностях в Індії. Фактично CoviShield — це та сама «оксфордська» вакцина, яку для локального індійського ринку випускає Serum Institute India. В Україні препарат зареєстрували для екстреного використання.

У яких країнах діють або діятимуть «ковід-паспорти»?

Запровадження «ковід-паспортів» активно обговорювалося в ЄС. Головно за них виступала Греція — туристична країна. У Брюсселі ідею Греції сприйняли прохолодно — передусім тому, що наразі до кінця не зрозуміло, чи не є вакциновані люди носіями вірусу. А також, що робити, якщо людина вакцинувалася препаратом, не затвердженим у ЄС.

Поки що ЄС планує лише видавати сертифікати вакцинації від коронавірусу, які фіксуватимуть сам факт щеплення і не надаватимуть жодних переваг їхнім власникам.

А втім, на національному рівні ідея «ковід-паспортів» уже втілюється в життя. Від кінця січня Ісландія першою з країн Шенгенської зони почала видавати сертифікати вакцинації всім, хто отримав другу дозу вакцини, а також визнаватиме аналогічні документи з інших країн Європи.

Ідею документа, що посвідчує вакцинацію, підтримують, зокрема, ІспаніяКіпрШвеція і Данія; в низці інших членів ЄС (Чехія, Польща, Португалія тощо) питання принаймні обговорюється.

В Ізраїлі — лідері за темпами вакцинації від коронавірусу — уряд видає «зелені паспорти» тим, хто отримав дві дози вакцини. На початку лютого Греція та Ізраїль підписали угоду, згідно з якою щеплені від COVID-19 зможуть подорожувати між країнами без обмежень.