В Україні випустили інтерактивну діджитал-виставу про домашнє насильство. Глядачі можуть змінювати сюжет історій

ООН в Україні та «Дикий театр» випустили інтерактивну діджитал—виставу «Нові шрами» до Міжнародного дня ліквідації насильства щодо жінок. Уперше в Україні глядач зможе стати творцем власної вистави в інтерактивному ігровому форматі.

Про це нам повідомили організатори вистави.

Вони розповіли, що вистава зібрала реальні історії українських жінок про їхні фізичні й душевні рани, спричинені насильством. Глядач сам обирає сюжет, може змінювати хід історії та впливати на дії актрис, проживаючи події багато разів із різним фіналом.

Крім вистави в ігровому форматі, проєкт проти насильства над жінками та дівчатами «Нові шрами» планує представити прем'єру вистави на сцені київського Довженко-центру, а також її пряму трансляцію на YouTube-каналі ООН в Україні (25 листопада о 20:00).

Історії «шрамів» зібрали й опрацювали драматургиня Кіра Малініна, режисерка проєкту Наталка Сиваненко, художниця Леся Головач. Над сценарієм вистави-гри працювали Маша Ряпулова та Ліда Соклакова. Актриси: Анна Кузіна, Анна Абрамьонок, Анна Сердюк, Марина Сердешнюк і Римма Зюбіна.

«"Нові шрами" цікаві тим, що створені з реальних історій, якими з нами поділилися жінки різного віку з різних куточків країни. Це історії, просякнуті болем і розпачем, але всі, хто побачить виставу, зрозуміють: вихід — є», — розповіла засновниця «Дикого театру», адвокатка руху HeForShe в Україні Ярослава Кравченко.

Більше про проєкт

Проєкт «Нові шрами» — про насильство, яке важко розпізнати з першого погляду і яке залишає по собі фантомний біль на довгі роки. Насильство може бути різним: психологічним, економічним, фізичним, сексуальним, але найстрашніше те, яке маскують під щось прийнятне.

Ініціатори вистави зазначають, що лише визнання проблеми, обговорення та звернення по допомогу зможе розірвати коло насильства і змусити суспільство реагувати — захищати, запобігати та діяти.

Колаборація ООН в Україні та «Дикого театру» відбувається в межах всесвітньої кампанії «16 днів активізму проти гендерно зумовленого насильства», яку щороку проводять із 25 листопада, Міжнародного дня ліквідації насильства щодо жінок, і до 10 грудня, Дня прав людини.

Проєкт «Нові шрами» вже підтримала низка українських зірок і лідерів думок. Зокрема, співачка Наталія Жижченко (ONUKA), режисер Дмитро Авдєєв і журналістка Анастасія Лугова.

На знак підтримки руху проти насильства організатори проєкту заохочують усіх ділитися історіями проти насильства в соцмережах, вибрати для фото й відео об’єкт одягу, макіяж чи аксесуар помаранчевого кольору та позначити свій голос хештегами #16днів #новішрами #шрами, а також тегом @un_ukraine.

Домашнє насильство

В Україні та світі гендерно зумовлене насильство — явище широко розповсюджене й систематичне. До того ж воно набуло ще більших масштабів під час пандемії COVID-19.

Майже половина (49%) жінок в Україні стверджують, що стикалися з сексуальними домаганнями. Жінки становлять 86% жертв зґвалтувань і 78% потерпілих від домашнього насильства. В умовах карантину кількість звернень на Національну «гарячу лінію» із запобігання домашньому насильству збільшилась удвічі.