Рада остаточно підтримала податок для ІТ-гігантів. Є побоювання, що користувачі будуть платити за сервіси більше

Верховна Рада остаточно ухвалила закон, який передбачає запровадження податку для інтернет—гігантів, що працюють в Україні та надають тут електронні послуги, але не мають свого представництва.

Голосування відбулося на засіданні парламенту 3 червня. Рішення підтримали 283 народних депутати.

У проєкті закону зазначається, що нововведення має забезпечити рівні умови для українського та закордонного інтернет-бізнесу. Його автори переконують, що він не стосуватиметься простого користувача соцмереж і пошукових сервісів.

Дія закону торкнеться компаній-нерезидентів, які надають українцям електронні послуги, але не мають представництва в Україні, як-от Facebook, TikTok, YouTube, Google, Apple, Microsoft та інших. Вони після набуття законом чинності сплачуватимуть податок на додану вартість у розмірі 20% в іноземній валюті.

Раніше голова парламентського комітету з питань фінансів, податкової й митної політики Данило Гетманцев пояснював, які саме послуги підпадатимуть під оподаткування. Йдеться, зокрема, про доступ до електронних ресурсів (окремо згадані книги, журнали й фільми), баз даних, телеканалів, дистанційне навчання, реклама в інтернеті, хмарні сервіси, онлайн-ігри.

Водночас наймання автомобілів, дистанційне навчання між викладачем і слухачем, доступ до інтернету, доставка їжі та консультації електронною поштою електронними послугами не вважатимуться й оподатковуватися не будуть.

Також закон передбачає створення електронного сервісу, який дозволить нерезидентам комунікувати з контрольним органом України. Для іноземних компаній передбачена спрощена процедура реєстрації платника ПДВ. Зробити це можна буде віддалено в електронній формі.

Законопроєкт також скасовує норму, згідно з якою українські компанії під час виплати компаніям-нерезидентам доходу за виробництво та/або розповсюдження реклами повинні були сплачувати 20% податку власним коштом.

Раніше ідею оподатковувати ІТ-гігантів за надання ними певних послуг критикували деякі члени професійної спільноти. Зокрема, засновник проєкту Terminal 42 Сергій Петренко вказував, що це призведе до фактичного здорожчання ІТ-послуг на відсоток податку для користувачів — тобто на ті ж 20%.

У відповідь на це Гетманцев у коментарі «Економічній правді» зазначав, що платника податку визначає не формула податку, а співвідношення попиту й пропозиції в конкретний момент: «В одному випадку продавець може брати сплату податку на себе, в іншому — перекладати її на споживача».