В Україні запустили віртуальний музей викраденого росіянами мистецтва

В Україні створили віртуальний музей, де збирають цифрові копії мистецьких творів, викрадених, знищених чи зниклих унаслідок російського вторгнення в Україну.

Про це розповів представник агенції креативних комунікацій Linza agency, яка втілила проєкт-прототип музею, Лесь Якимчук.

Зараз на сайті проєкту можна ознайомитися з експонатами маріупольського музею Куїнджі, які російські окупанти викрали після захоплення міста. Це, зокрема, оригінали ескізів Архипа Куїнджі, картини Івана Айвазовського та Миколи Дубовського.

Далі команда планує додавати нові «кімнати» з експонатами музеїв Херсонщини, Сумщини, Чернігівщини, Харківщини та Криму. Для розширення музею Linza agency шукає партнерів.

Як зазначив Якимчук, віртуальний музей — це не лише архів для документування російських злочинів проти українського народу, але й спроба повернути вкрадені твори мистецтва на Батьківщину та притягнути рф до відповідальності.

Також розробники музею запросили на віртуальну екскурсію, яка відбудеться 27 жовтня через платформу Spatial. Щоб потрапити на неї, потрібно заповнити електронну форму.

Нагадаємо, раніше колишній міністр культури та інформаційної політики Олександр Ткаченко звинуватив міського голову Маріуполя у відмові від евакуації музейних експонатів напередодні початку повномасштабної війни рф. Також зазначалося, що в Маріуполі внаслідок обстрілів зруйновано мозаїки художниці-шістдесятниці Алли Горської.

Культурна спадщина під час війни

За період із 24 лютого 2022-го до 25 вересня 2023 року внаслідок російського вторгнення зруйновано або пошкоджено 835 об’єктів культурної спадщини, повідомляли в Міністерстві культури та інформаційної політики (МКІП).

Із них пам’яток національного значення — 118, місцевого значення — 653, щойно виявлених — 64 об'єкта.

Найбільше пошкоджених чи зруйнованих пам’яток у Харківській області (207 пам'яток).

На тлі війни музейні та наукові працівники розпочали оцифрування експонатів. Так, у Миколаєві планували оцифрувати 300 експонатів врятованої колекції очаківського Музею мариністичного живопису. Серед них — картини українських художників-мариністів ХІХ століття Івана Айвазовського та Руфіна Судковського.