В уряді заявляють про зрив пілотного проекту з електронних земельних торгів

Міністерство економічного розвитку, торгівлі та ЖКГ повідомило, що Державна служба з геодезії, картографії та кадастру зриває пілотний проект з електронного продажу прав оренди державної землі.

Так, в межах цього проекту здали в оренду 8 з 10 виставлених земельних ділянок. При цьому, у ході торгів ціна лотів зростала у більш ніж 3 рази — на 223%.

«Однак, після аукціонів Держгеокадастр припинив виставляти лоти на торги, мотивуючи це тим, що «ProZorro.Продажі» оприлюднює дані учасників та переможця аукціону. Водночас, Мінекономрозвитку наполягає на тому, що розкриття для громадськості даних учасників та переможця аукціону забезпечують дійсно відкритий та прозорий продаж, створюють можливості для громадського контролю та використання відкритих даних», — повідомляють у Мінекономіки.

Там закликали якнайшвидше забезпечити продовження функціонування проекту та провести підготовку решти двох лотів, які мали виставити на електронний аукціон.

Зазначимо, що через заборону на продаж сільськогосподарської землі в Україні (дію мораторію на продаж) єдиним способом передати землю іншій зацікавленій особі за винагороду є її здача в оренду. Договори на оренду землі зазвичай є довгостроковими та укладаються в середньому на 8-10 років. При цьому, вартість оренди земельних паїв є заниженою, а ринок — неконкурентним, адже, як правило, на оренду паїв претендує лише один орендар, який і диктує ціну.

Нагадаємо, що Рада проголосувала за продовження мораторію на продаж сільськогосподарської землі 20 грудня 2018 року. Це рішення підтримав 231 депутат. У Мінекономіки рекомендували президенту цей закон заветувати. Президент підписав закон 4 лютого 2019 року.

Нагадаємо, що 22 травня 2018 року стало відомо, що Європейський суд з прав людини визнав мораторій на продаж землі в Україні таким, що порушує права людини та рекомендував скасувати його.

19 вересня українська юридична компанія, керуючись рішенням ЄСПЛ, подала до суду на нотаріуса, який відмовив у оформленні угоди на купівлю-продаж землі через мораторій. Юристи стверджують, що в Україні діє принцип верховенства міжнародного права над українським, таким чином, рішення Європейського суду має більшу силу, ніж положення Земельного кодексу про заборону на продаж землі.