Вакцинація лайт. Що зі щепленнями в «Л/ДНР» і як Росія допомогла половинкою «Спутника»

Після «російського миру» та благополуччя Кремль пообіцяв принести Донецьку й Луганську рятівну вакцину від коронавірусу. Як і в разі з першими двома пунктами, виявилось, що гучні обіцянки й навіть ефектний початок геть нічого не означають.Що відбувається з вакцинацією на окупованих Росією територіях зараз — розбиралося hromadske.

Ефектний початок і швидкий кінець

«Я подала заявку на вакцину ще в лютому, але сподіватися на запрошення від рідного “Мінздраву” не стала. І правильно зробила — мені досі ніхто не телефонував», — описує свої вакцинаційні поневіряння в «Донецькій народній республіці» журналістка місцевої редакції «Комсомольської правди».

І справді: те, що в лютому здавалося набуттям бойовиками приголомшливої імунно-психологічної переваги над Україною, за пів року перетворилось на свідчення того, наскільки сильно проблеми індіанців (себто донбасівців) не обходять шерифа (себто російських кураторів “республік”).

31 грудня 2020-го ватажки двох «народних республік» Денис Пушилін і Леонід Пасічник повідомили, що Росія постачатиме їм вакцину від COVID-19.

«Наше прохання було оперативно розглянуте й задоволене», — йшлося в заяві Пушиліна. «Нас вчергове почули та підтримали», — вторував йому Пасічник.

Перша партія російської вакцини «Спутник V» справді надійшла до Донецька 31 січня — до України ж перша партія вакцини Covishield прилетіла тільки за 23 дні.

Кількість отриманих доз офіційно не називали. Попередньо йшлося про 80 тисяч доз для «ДНР» і 65 тисяч — для «ЛНР». За ідеальної логістики цієї кількості вистачило б на 40 тисяч і 32 з половиною тисячі людей відповідно.

Та вже у липні «в.о. міністра охорони здоровʼя ДНР» Олександр Оприщенко скаже, що на першому етапі вони вакцинували понад 50 тисяч людей. Втім, можливо, що багато хто отримав лише першу дозу.

Що ж до іншої «республіки» — все ще більш заплутано.

У кінці квітня заступниця головного лікаря «Луганської республіканської санепідемстанції» Олена Андрєєнкова повідомила, що повністю щепили 30 тисяч людей, водночас 16 тисячам ввели лише першу дозу. Та за кілька днів ватажок «ЛНР» Леонід Пасічник чи то виправив її, чи то сам усе наплутав, заявивши, що першу дозу вакцини отримали 30 тисяч людей, а обидві дози — 15 тисяч.

Так чи інакше, можна припустити, що окупаційні адміністрації щепили близько 90 тисяч людей, або ж 3% населення.

В Україні повністю вакциновані майже 2,2 мільйона людей (5,5%). Хоча б одну дозу отримали 15,5% (а це означає, що в найближчий місяць ці люди отримають і другу дозу).

Ще 86 тисяч

Від січня 2021-го за пів року Росія не надіслала до окупованих нею територій сходу України жодної дози вакцини.

«Будь ласка, завезіть нам в “ЛНР” і “ДНР” вакцину від ковіду», — просив дончанин Василь Куприненко Володимира Путіна під час «прямої лінії» президента Росії.

Путін відповів, що Росія вже доправила на ці території «тисяч девʼяносто» доз вакцини, і (напевно, здивувавшись, що цього виявилося замало) пообіцяв «додатковий обʼєм». Саме вчасно — адже у вересні відбудуться вибори до Державної думи Росії, і ті мешканці окупованого українського сходу, які отримали російські паспорти, зможуть проголосувати онлайн (на відкриття дільниць у «ЛДНР» Росія не наважилась).

І бойовики правильно зрозуміли натяк. Так, ватажок «ДНР» Денис Пушилін кілька разів підкреслював, що домовитись про вакцину вдалося «за підтримки всеросійської політичної партії “Єдина Росія”».

Зрештою «ДНР» отримала 86 тисяч доз вакцини. За словами самих бойовиків, заявки на вакцинацію подали 140 тисяч людей.

Мешканці «ДНР» із російськими паспортами їдуть до Ростова, щоби проголосувати за поправки до Конституції Росії, 27 червня 2020 рокуAP/Alexei Alexandrov

Економ-версія «Спутника»

86 тисяч доз у Донецьку та околицях має вистачити на повну вакцинацію 86 тисяч людей. Адже цього разу Росія відправила туди «Спутник Лайт» — курс вакцинації нею вважається пройденим після першої дози. Разом із тим єдина доза «Спутника Лайт» нічим не відрізняється від першої дози «Спутника V».

Як повідомляє сам розробник, ефективність однокомпонентної вакцини «Спутник Лайт» — 79,4%. Тоді як для звичайного «Спутника V» нібито понад 90%.

«Для “Спутника Лайт” довго вигадували використання: спершу йшлося про експортний варіант, потім — про препарат для ревакцинації, а зараз його планують застосовувати для платної вакцинації мігрантів і іноземців у Росії», — пише російське видання «Фонтанка».

«ЛНР» теж отримала вакцину. Але скільки — говорити не стала. Втім, якнайкраще передав становище людей, які мешкають на окупованій частині Луганщини і Донеччини, ватажок «ЛНР» Леонід Пасічник: після прибуття «Спутника Лайт» він заявив, що тепер «записатися на вакцинацію зможе кожен мешканець республіки». Записатися.

Пацієнта вакцинують препаратом «Спутник V» у Гостинному дворі в Москві, 12 липня 2021 рокуAP Photo/Pavel Golovkin

«Над нами досліди ставлять»

Російські вакцини не сертифіковані ані на рівні ЄС, ані на рівні Всесвітньої організації охорони здоровʼя, тому свідоцтво про вакцинацію «Спутником V» в Україні не є чинним. Мешканці непідконтрольних територій можуть безкоштовно вакцинуватися на КПВВ з українського боку. Зараз там щеплюють «Модерною» і «Коронаваком».

Проте бойовики визнають сертифікати про щеплення тільки російськими вакцинами.

«Маразм усе більшає. “ДНР” визнає тільки російську, Україна російську не визнає. Відчуття, ніби над нами масово досліди ставлять — треба з усіх боків в себе незрозумілий шмурдяк вколювати! Або сидіти вдома!», — обурюється користувач в одному з популярних чатів для тих, хто перетинає лінію розмежування.

«16 липня мій український сертифікат про вакцинацію Підконтрольний бойовикам пункт пропуску «Оленівка», розташований навпроти українського пункту «Новотроїцьке»на Оленівці не визнали, довелося робити тест, і хоча результат негативний, довелося підписувати папери про дотримання самоізоляції. Тих, хто був щеплений “Спутником Ві” в Росії чи “ДНР”, при мені пропускали без тестів. А мій сертифікат про “Пфайзер” на медиків враження не справив», — констатує в тому ж чаті Олександр.

«Наша донецька вакцинація “Спутником” тільки їх [“прикордонників ДНР”] і може влаштувати. Для інших вона нічого не значить», — відповідає Helena.

Також Олександр описує інші варіанти розвитку подій:

«Якщо тест, який вам зроблять на Оленівці, не дай боже, буде позитивним, то вас відправлять до Макіївки в ковідну лікарню на повторний огляд. Якщо тест буде негативним — вам просто за кілька днів зателефонують із лікарні, і, може, поставлять на самоізоляцію, а може, і не поставлять. Просто скажуть, мовляв, якщо захворієте, то дзвоніть. Якщо відмовитесь від тесту — вас просто не пропустять у “ДНР”. Якщо скажете, що немає грошей на тест (1700 рублів [625 грн]), то під охороною доправлять до Макіївки, до ковідної лікарні — там безкоштовно зроблять».

***

В Україні «Л/ДНР» називають «проксі Росії». Тобто Кремль повністю контролює їхні дії, однак публічно цього не визнає. Самі ж окупаційні адміністрації воліють бачити себе чимось на кшталт супутників, які обертаються навколо планети Росія.

Проте Росія не квапиться перейматися своїми сателітами. Тож «Спутник» «супутникам» у найкращому разі діставатиметься хіба тому, що вона зацікавлена просто в їхньому існуванні, а не у благополуччі. Тобто за залишковим принципом, та ще й із поділом навпіл.