Вам забракло нових видів людей? Китайські науковці кажуть, що знайшли ще один — і назвали його «Людина-дракон»

Знайдений майже 90 років тому на півночі Китаю череп, імовірно, належить невідомому досі виду людини, що жив принаймні 146 тисяч років тому. Китайські науковці пропонують називати його Homo longi, де останнє слово китайською означає «дракон». Але не виключають, що це може бути вже відомий вид — денисівська людина.

Як пишуть Science Magazine і BBC, про це йдеться в серії публікацій у науковому виданні The Innovation, які були оприлюднені 25 червня.

Череп, який аналізували науковці, був виявлений у 1933 році в Харбіні на території північного Китаю — на той час окупованого японськими військами. Знайшов його китаєць, якого окупаційна влада залучила до будівництва мосту через річку Сунгарі. Щоб череп не відібрали, чоловік заховав його в колодязі.

Через десятки років череп знайшли онуки чоловіка — той розповів про свою знахідку і місце її схованки перед самою смертю — і передали в Музей геонауки Університету Хебей GEO. На жаль, чоловік не встиг сказати, де саме знайшов череп — це б полегшило науковцям роботу зі встановлення його власника.

Тоді палеонтолог Цян Цзі з Університету Хебей GEO звернувся по допомогу до колег із інших країн. Геохронолог із Університету Грифіта (Австралія) Райнер Ґрюн виявив у носовій порожнині черепа осад, який збігався з ґрунтом в одній із ділянок біля мосту через Сунгарі — він датувався проміжком від 138 до 309 тисяч років тому. А радіовуглецевий аналіз виявив, що мінімальний вік черепа — 146 тисяч років.

Після цього науковці намагалися ідентифікувати, кому належить череп. Обсяг черепної коробки загалом відповідав показнику сучасних людей — але в черепа були більші (майже квадратні) очні ямки, масивне надбрів’я, широкий рот і великі корінні зуби.

Реконструкція обличчя за черепом, знайденим у китайському місті ХарбінXijin Ni et al. / The Innovation

Для визначення, кому ж належав череп, палеоантрополог Університету Хебей GEO Сіцзюнь Ні створив комп’ютерну модель, яка співставила 55 рис черепа (як-от розмір окремих його частин чи наявність / відсутність певних зубів) із 95 іншими уже відомими зразками. З’ясувалося, що найбільш близька знахідка з Харбіна до черепів епохи середнього плейстоцену, яка тривала 789-130 тисяч років тому.

Найближчим за параметрами до черепа була кістка нижньої щелепи з печери Сяхе, що в Тибеті. Її ДНК-аналіз дозволив припустити, що належала та кістка так званій денисівській людині — це близький «родич» неандертальців, що жив десь 280-55 тисяч років тому й залишив по собі гени в сучасних людей.

Але поки китайські науковці вирішили не видобувати ДНК з черепа з Харбіна. А обрахунок Сіцзюна Ні свідчить, що він ближчий до людей Homo Sapiens, аніж до неандертальців. І тому вони стверджують, що йдеться про новий вид, який пропонують називати Homo longi, тобто «Людина-дракон» («longi» означає «дракон» китайською). «Ми знайшли наш давно втрачений "сестринський" родовід», — говорить Сіцзюн Ні.

Як і у випадку з нещодавньою знахідкою ізраїльських вчених (ті теж стверджують, що виявили новий вид людини — Nesher Ramla Homo), висновки китайських дослідників сприйняли критично. Частина співавторів дослідження, як-от Кріс Стринґер із Музею природознавства в Лондоні, схиляється до думки, що «Людина-дракон», найімовірніше, — денисівець.