Ванадзор, Гюмрі, Єреван — географія «Електричного протесту»

«Електричний протест» у Єревані триває вже майже тиждень, ближче до півночі на проспект Баграмяна виходить від п'яти до п'ятнадцяти тисяч учасників акції протесту проти підвищення цін на електроенергію.

«Електричний протест» у Єревані триває вже майже тиждень, ближче до півночі на проспект Баграмяна виходить від п'яти до п'ятнадцяти тисяч учасників акції протесту проти підвищення цін на електроенергію.

Але протести тривають не лише у столиці. Громадське вирушило до ще двох міст Вірменської республіки: Гюмрі та Ванадзор – друге і третє за величиною міста.

У Гюмрі протестувати виходять щовечора до півтисячі людей, переважно молодь. Тут теж не обійшлось без застосування сили з боку поліції: 23 червня 13 чоловік забрали до відділків з акції. Одного з них тепер підозрюють у порушенні громадського порядку. До Гюмрі також на вихідні приїхали мітингувальники із менших містечок району.

У Ванадзорі – третьому за кількістю населення місті Вірменії теж є незначні протести. До трьохсот чоловік виходить щовечора на головну площу міста. Для 70-тисячного Ванадзора це все одно значна цифра – протести тут рідкість. Усе проходить тихо-мирно, без застосування сили з боку поліції.

Увечері Громадське повертається до Єревану. В цей час на сайті президента Сержа Саргсяна – з'являється нове рішення. Згідно з ним, держава з бюджету покриватиме різницю в ціні на електроенергію, котра має зрости з 1 серпня. Однак у рішенні прописано, що держава виплачуватиме надбавку лише доти, доки триватиме аудит в компанії «Електричні системи Вірменії», котра є монополістом із постачання цих послуг населенню.

Опісля рішення Саргсяна поліції на проспекті Баграмяна трохи поменшало та зникла одна лінія загорожі між правоохоронцями та мітингувальниками.

Втім учасники акції з вулиці не пішли. Вони кажуть, що вимоги їхні влада так і не виконала, тому йти нікуди з Баграмяна вони і не планують. Також протестувальники обурені тим, що влада намагається вирішити проблему знову за їхні гроші, адже різницю покриватимуть з бюджету – себто з грошей платників податків, та ще й з тієї статті витрат, що призначалась на оборону країни, що взагалі цинічно – кажуть активісти, адже країна живе в стані замороженого конфлікту з Азербайджаном і на її кордоні чи не щодня гинуть солдати.

Нагадаємо, що акція «Ні грабунку» розпочалась 17 червня на площі Свободи. Пізніше вона перемістилась на проспект Баграмяна, де знаходиться президентський палац, парламент та конституційний суд. Учасники акції вимагали скасувати рішення влади про збільшення ціни на електроенергію на 16 відсотків з першого серпня. В ніч на 23 червня мітингувальників розігнали представники поліції, використовуючи при цьому водомети. Після чого на проспект Баграмяна вийшло 10 тисяч людей. Після цього випадку до основної вимоги мітингувальників додалось ще дві: переглянути ціну на електроенергію, встановлену минулого року та покарати винних у розгоні мирних демонстрантів.