Вчені кажуть, що у боротьбі з безсонням допоможе важка ковдра. Але як?
Шведські науковці виявили, що важкі ковдри допомагають боротися з безсонням. У людей, які сплять під ковдрою вагою у 6—8 кг, покращується якість сну й вони відчувають меншу сонливість вдень.
Про це йдеться у дослідженні опублікованому в Journal of Clinical Medicine Sleep.
У дослідженні взяли участь 120 дорослих (68% жінок, 32% чоловіків), яким раніше діагностували клінічне безсоння та супутні психічні розлади: депресію, біполярний розлад, синдром дефіциту уваги й гіперактивність та тривожність. Учасникам було приблизно 40 років.
Експеримент відбувався у два етапи. Під час першого їх випадковим чином розділили на дві групи: одна частина чотири тижні спала з ковдрою у 8 кг, для 10 людей цієї ваги виявилося занадто і вони отримали 6-кілограмову ковдру. Інша група спала з легкою ковдрою у 1,5 кг.
Вплив нової ковдри на сон оцінювали за допомогою анкета про якість снуІндексу тяжкості сну та датчик кріпиться на зап'ятя та рахує кількість рухів тіла під час снуактиграфії. За чотири тижні майже у 60% учасників із важкими ковдрами зменшилося безсоння, натомість в іншій групі безсоння зменшилося лише у 5,4%.
Другий етап тривав рік. Усі учасники могли обрати, під якою ковдрою вони будуть спати. Їм пропонували чотири на вибір: 6 і 8 кг та 6,5 і 7 кг. Вчені кажуть, що більшість людей обирали важчу ковдру, лише один учасник припинив експеримент через відчуття тривоги.
В учасників, які тільки після першого етапу почали спати під важкими ковдрами, теж зменшився рівень безсоння. Через 12 місяців про покращення сну повідомили 92% людей, які спали під важкими ковдрами. Крім безсоння, у людей зменшилися симптоми психічних розладів, вони повідомляли про меншу сонливість удень.
Чому так відбувається?
Варто вказати, що існує два способи боротьби з безсонням: снодійні засоби та немедикаментозна когнітивно-поведінкова терапія. Шведське дослідження стосується саме немедикаментозної боротьби.
Доктор Вільям Макколл із Медичного коледжу штату Джорджія у США, який не брав участі в дослідженні, пояснює, чому важкі ковдри виявилися ефективними. Він пише у науковому коментарі, що дотик — це основна потреба, яка забезпечує комфорт і спокій. Таким чином важчі ковдри сильніше доторкаються до тіла людини й вона відчуває себе спокійніше. Макколл просить постачальників ковдр взяти до уваги це дослідження.
Шведські науковці також запевняють, що спати під важкими ковдрами не тільки ефективно, але й безпечно. Проте зазначимо, що дослідження має й недоліки, наприклад, обмежена кількість учасників, однорідна вікова група, непредставленість різних національностей. Тому для підтвердження ефективності варто провести ще дослідження.