Вчені створили першу автоматизовану систему зберігання даних у штучній ДНК
Дослідники з Microsoft і Вашингтонського університету продемонстрували першу повністю автоматизовану систему зберігання даних в штучно створеній ДНК з можливістю зчитування. Дослідження описали в оприлюдненій 21 березня в Nature Scientific Reports статті, йдеться на сайті Microsoft.
За словами вчених, їхнє дослідження — це ключовий крок на шляху до перенесення нової технології з дослідницьких лабораторій в комерційні центри обробки даних.
Розробники підтвердили концепцію за допомогою простого тесту: вони успішно закодували слово «hello» у фрагментах синтетичної молекули ДНК і перетворили його назад в цифрові дані, використовуючи повністю автоматизовану наскрізну систему.
Автоматизована система зберігання даних ДНК використовує програмне забезпечення, розроблене фахівцями Microsoft і Вашингтонського університету. Воно перетворює одиниці і нулі цифрових даних в послідовності нуклеотидів (A, T, C і G), що являють «будівельні блоки» ДНК. Потім система використовує недороге, в основному стандартне, лабораторне обладнання для подачі необхідних рідин і реагентів в синтезатор, який збирає виготовлені фрагменти ДНК і поміщає їх в ємність для зберігання.
Коли системі необхідно витягти інформацію, вона додає інші хімічні речовини для правильної підготовки ДНК і використовує мікрофлюїдні насоси для проштовхування рідин в ті частини системи, які зчитують послідовності молекул ДНК і перетворять їх назад в інформацію, зрозумілу комп'ютеру.
Дослідники кажуть, що метою проекту було не довести, що система може працювати швидко або дешево, а просто показати, що автоматизація можлива.
Одна з найбільш очевидних переваг автоматизованої системи зберігання ДНК полягає в тому, що вона звільняє вчених для вирішення складних завдань, дозволяючи не витрачати час на пошук пляшок з реагентами або монотонне додавання крапель рідини в пробірки.
Щоб цей метод зберігання даних мав сенс з комерційної точки зору, необхідно знизити витрати як на синтез ДНК — створення фундаментальних будівельних блоків зі значимими послідовностями, так і на процес набір біохімічних методів встановлення послідовності нуклеотидних основ ДНКсеквенування, який необхідний для зчитування збереженої інформації.
Раніше ми писали, що учені зі США розробили алгоритм на основі штучного інтелекту, здатний інтерпретувати дані аналізу ДНК і передбачати зріст, щільність кісток і навіть інтелектуальні можливості людини.