Вчені встановили зв'язок між бактеріями, які викликають пародонтоз, і хворобою Альцгеймера
Бактерії Porphyromonas gingivalis, які розмножуються в порожнині рота і викликають хвороби ясен, можуть відігравати важливу роль у виникненні хвороби Альцгеймера. Про це йдеться у статті в журналі Science Advances, пише видання «N+1». Автори статті виявили кореляцію між появою цієї бактерії і симптомами нейродегенеративного захворювання, а також експериментально показали цей зв'язок на мишах.
Porphyromonas gingivalis — граманаеробна бактерія, яка викликає пародонтоз. Після потрапляння в організм вона поширюється у крові, може потрапляти в коронарні артерії, плаценту та печінку.
Головна небезпека цієї бактерії полягає в синтезі гінгінпаінів — це ферменти-протеази, які ріжуть зв'язки між амінокислотами в білках. Гінгінпаіни поширюються за межі материнської клітини і доставляються до клітин господаря у вигляді бульбашок.
Стефан Доміні з американської компанії Cortexyme та Ян Потемпа з Ягеллонського університету у Польщі, а також інші вчені вирішили перевірити, чи впливають гінгінпаіни на деградацію нервової тканини і чи може їх вплив провокувати розвиток хвороби Альцгеймера.
Перше, що перевірили вчені — чи дійсно є кореляція між присутністю гінгінпаінів і нейродегенеративними захворюваннями. Для цього вони досліджували тканини мозку людей, що страждали хворобою Альцгеймера, і перевірили їх на наявність бактеріальних ферментів-протеаз. Понад 90% з 50 зразків містили різні типи гінгіпаінов.
«Дослідникам вдалося виявити взаємозв'язок між появою в клітинах цих ферментів і пошкодженням тау-білків. Дослід проводився на колонії людських клітин», — йдеться у повідомленні.
Також дослідники провели серію експериментів на лабораторних мишах. В одній групі були тварини, яких заражали P.gingivalis повітряно-крапельним шляхом, у другій — були самки, заражені бактерією прямо у мозок.
Потім нервова тканина мишей фарбувалася і проводився імуногістохімічний аналіз.
Дослідники перевірили мозок мишей, заражених повітряно-крапельним шляхом, і виявили в ньому присутність P.gingivalis. Для цього використовували полімеразно-ланцюгову реакцію.
Результати дослідження підтвердили зв'язок між зараженням бактерією P.gingivalis і проявами хвороби Альцгеймера, наголошується у матеріалі.
У статті також ідеться про те, що лікування антибіотиками не вбиває Porphyromonas gingivalis, а тільки виробляє стійкість бактерії до лікарських засобів.
Раніше дослідження показало, що в багатодітних матерів на 70% частіше розвивається хвороба Альцгеймера.