Вчені з’ясували, як сподобатися кішкам. Схоже, потрібно просто правильно кліпати очима
Британські дослідники з’ясували, що повільне кліпання та примружування очима є ефективним способом спілкування людей з кішками. Останні починають робити те саме, що свідчить про їхню приязнь та демонстрацію відчуття комфорту.
Це виявили психологи з Сассекського університету. Свою статтю вони опублікували у журналі Scientific Reports.
Досліджень щодо взаємного зчитування сигналів людей та котів мало, оскільки цих тварин вважають одинаками. Але визначити якісь сигнали вченим все ж раніше вдавалося. Так, повільне кліпання котів вважають хорошим сигналом, який говорить, що тварині комфортно і вона відкрита до людини.
Тепер британські вчені провели два експерименти. У першому взяли участь 21 кішка і їхні господарі. Експеримент проводили в тих же помешканнях, де кішки жили. Кожного учасника-людину попросили дочекатися прямого зорового контакту з кішкою і в цей момент або повільно кліпнути, або нічого не робити, залежно від умов, які ставили вчені.
Реакцію кішок і дії їхніх власників записували на відео і потім аналізували. Підраховували, зокрема, кількість різних рухів очей тварини: кліпання, закриттів, примружувань і повільних напівкліпань, схожих на ті, що робили господарі.
З’ясувалося, що коли люди повільно закривали очі, кішки частіше повторювали за ними. Це не залежало від віку тварини чи кількості домашніх улюбленців в господаря.
У другому експерименті (в ньому взяли участь 24 кішки) завдання було аналогічним, але цього разу тварини спостерігали не за господарями, а незнайомцями. Так хотіли перевірити, чи захоче кішка підійти до цієї людини ближче, якщо та протягне їй руку, і чи буде це залежати від рухів очей.
Як і в попередньому експерименті, кішки значно частіше повільно кліпали і примружувалися у відповідь людям. Також це допомогло незнайомцям сподобатися тваринам.
Водночас автори дослідження відзначають, що в майбутньому ще потрібно вивчити, як у кішок з’являється така здатність до комунікації.
Що ще відомом про котів?
Раніше канадські біологи з Університету Гуелф з'ясували, що коти можуть передавати емоції за допомогою міміки. Однак люди зазвичай не можуть у ній орієнтуватися.
А от японські зоологи довели, що домашні кішки здатні розрізняти своє ім’я з-поміж інших слів, зокрема з-поміж імен інших котів.