Ученим вдалося поспілкуватися з людьми уві сні: вони відповідали на питання та розв'язували прості арифметичні приклади
Ученим вдалося налагодити двосторонній контакт з людьми, які перебували у стані усвідомлених сновидінь. Добровольці змогли відповісти на питання «так—ні» і розв'язували прості арифметичні приклади, повідомляючи про результати рухами очей і мімічними сигналами.
Відпорний звіт про дослідження вчені з Німеччини, Нідерландів, США та Франції під керівництвом Карен Конкол з Північно-Західного університету США опублікували в журналі Current Biology.
Усвідомлене сновидіння — це стан, під час якого людина розуміє, що бачить сон, а іноді може і впливати на нього. Такі сни займають проміжне положення між фазою швидкого сну та неспання. Оскільки повідомлення про звичайні сни, отримані після пробудження, зазвичай спотворені та фрагментарні, усвідомлені сновидіння можуть дати цінну інформацію про природу сну і сновидінь. Також їх намагаються застосовувати в різних областях: від лікування фобій і нічних кошмарів до підвищення креативності. Однак методики встановлення контакту з людьми в усвідомлених снах поки на початкових стадіях розробки.
Відтак група вчених вирішила краще вивчити цю галузь. Вона запросила для участі в експерименті 36 добровольців. Усі вони до цього бачили усвідомлені сновидіння: хтось один раз, хтось регулярно, а ще одна людина часто — на тлі нарколепсії (неврологічного розладу, що супроводжується денною сонливістю та порушенням структури сну).
Як відбувався експеримент
Під час підготовки до нього учасники заучували горизонтальні рухи очима і мімічні знаки у відповідь на різні сигнали: слухові (питання та звукові тони), зорові (мінливі кольори перед закритими очима) і тактильні (постукування пальцем по руці). Щоб визначити, у якій фазі сну перебуває людина, учені використовували спеціальні прилади.
Загалом провели 57 сесій сну, у яких фіксували початок усвідомленого сновидіння. Добровольцям ставили питання, на які вони могли відповісти «так-ні» (наприклад, чи подобається їм шоколад). Також давали розв'язати прості арифметичні приклади (наприклад, вісім мінус шість) і реєстрували відповіді у формі обумовлених сигналів. Для виключення випадкових реакцій кожне завдання повторювали двічі. Потім учасників будили й просили згадати зміст сновидінь.
Результати
Під час більшості сесій учасники, прокинувшись, могли згадати спілкування з експериментатором. Питання їм здавалися поставленими ззовні чи накладеними на сновидіння, або ж навіть включеними в них (наприклад, вони могли звучати з радіо).
У деяких випадках спогади розходилися з реальними діалогами, що підкреслює недостовірність вивчення сну тільки за розповідями людей після пробудження, наголошують учені.
Загалом двосторонній контакт вдалося отримати з кожним шостим добровольцем. Водночас зробити це змогли в кожній з чотирьох лабораторій у різних країнах. Усього на 158 запитань отримали 18,6% правильних відповідей, 3,2% — неправильних, 17,7% — невизначених; у 60,8% випадків відповіді не було (правильність оцінювали як самі дослідники, так і незалежні експерти).