Велика Британія та Іран викликали дипломатів одне одного через напад на танкер біля берегів Оману. Що там сталося?
Біля узбережжя Оману в Індійському океані невідомі безпілотники атакували танкер Mercer Street, який використовує ізраїльська компанія. Унаслідок нападу загинуло двоє членів екіпажу. У США заявили, що за нападом може стояти Іран, такої ж думки Велика Британія. Проте в Ірані це заперечують.
Про це пише BBC.
Напад на судно стався ще в ніч на четвер, 29 липня. Судно Mercer Street, яке належить японській фірмі, експлуатує ізраїльська судноплавна компанія Zodiac Maritime. Як зазначає AP, вона входить до групи компаній ізраїльського мільярдера Еяла Офера.
Унаслідок нападу на танкер загинули два члени екіпажу ㅡ громадянин Румунії та підданий Великої Британії.
Під час інциденту судно перебувало приблизно за 280 км від узбережжя Оману. Танкер прямував із танзанійського Дар-ес-Салама в аравійський порт Ель-Фуджайра.
На сигнал лиха судна відреагували військовослужбовці ВМС США та надали допомогу екіпажу. Американські військові також зазначили про ознаки того, що для нападу використали безпілотники.
Наступного дня після інциденту міністр закордонних справ Ізраїлю Яір Лапід звинуватив Іран у нападі. Він також переговорив щодо інциденту з держсекретарем США Ентоні Блінкеном.
Арабськомовна телевізійна мережа іранського уряду Al Alam TV з посиланням на джерела заявила, що напад на корабель стався нібито у відповідь на напад Ізраїлю на аеропорт Дабаа в Сирії.
Зі свого боку прем'єр-міністр Ізраїлю Нафталі Беннет заявив, що ізраїльська розвідка має докази причетності Ірану.
1 серпня Держдеп США оприлюднив офіційну заяву, де вказав, що Штати впевнені: Іран здійснив цю атаку, використовуючи односторонні вибухові безпілотники, які країна неодноразово застосовувала раніше.
Окрім цього, на причетності Ірану наполягають у Великій Британії. Міністр закордонних справ Домінік Рааб заявив, що уряд вважає: атака безпілотників на танкер біля берегів Оману «була навмисним, цілеспрямованим і явним порушенням міжнародного права».
На тлі цих звинувачень Велика Британія та Іран 2 серпня викликали дипломатів одне одного. Прем'єр-міністр Великої Британії Борис Джонсон заявив, що Іран повинен «зіткнутися з наслідками того, що вони зробили», і назвав інцидент «неприйнятною та обурливою атакою на комерційне судноплавство».
Іран зі свого боку викликав повіреного у справах Великої Британії в Тегерані на знак протесту проти заяв британського МЗС. Представник міністерства закордонних справ Ірану Саїд Хатібзаде попередив, що країна не вагатиметься у відстоюванні своїх національних інтересів. Він заявив, що закиди Ірану «були суперечливими, хибними та провокаційними».