Велика Британія відзначила 70-річчя правління королеви Єлизавети ІІ. Ось як це було

Чотириденне святкування на честь платинового ювілею правління королеви Єлизавети ІІ завершилося у Великій Британії грандіозною процесією у центрі Лондона. Королева стала першим британським монархом, який відзначив 70 років на троні. Єлизавету вітали мільйони людей, а вона відправила подяку всім тим, хто відзначив її ювілей.

З нагоди 70-річного ювілею Велика Британія протягом року проводила святкові заходи. Однак їх кульмінацією стали чотириденні вихідні з 2 по 5 червня.

Платиновий ювілей правління королеви святкувала вся країна. Щоб не загубитися у подіях, Букінгемський палац створив спеціальну карту заходів по всій Великій Британії. Усього було зафіксовано 2 731 приватний захід та 3 799 вуличних святкувань.

Звісно ж, палац мав свою офіційну програму. Так, у перший день святкувань відбувся кінногвардійський парад до Дня народження королеви за участі понад 1 400 солдатів і 250 коней з дивізіону британської армії.

Після завершення параду королівська процесія повернулася до Букінгемського палацу, де королева вийшла на балкон, щоб віддати честь, у супроводі герцога Кентського. Пізніше до королеви приєдналися інші члени королівської родини, щоб спостерігати за прольотом літаків.

96-річна королева взяла участь у церемонії запалювання вогнів — британській традиції під час святкування королівських ювілеїв, весіль та коронацій.

На другий день святкувань, 3 червня, відбулася служба подяки за правління королеви у соборі Святого Павла. Під час служби задзвонив найбільший церковний дзвін Великої Британії Great Paul. Його виготовили ще у 1882 році, але дзвін замовк у 1970-х через зламаний механізм. У 2021 році його відновили і з того часу він дзвонив 8 разів, але це вперше — з нагоди королівського заходу. Утім, самої 96-річної королеви на службі не було.

Окрім членів королівської родини на службу запросили понад 400 людей, яких відзначили за їхній внесок у громадське життя країни: представників Національної служби охорони здоров'я Англії (NHS), Збройних Сил, благодійних організацій, соціальних підприємств та добровольчих груп тощо.

На третій день святкувань королівська родина відправилась на скачки на іподромі Епсом-Даунс у графстві Суррей. Цей іподром відомий проведенням скачок чистокровних коней та своїми давніми зв'язками з британськими монархами.

Попри очікування, королева Єлизавета так і не з'явилася на скачках. Зате того дня її можна було побачити за чаюванням з ведмедиком Паддінґтоном — Букінгемський палац випустив відео з королевою та відомим персонажем.

Вже ввечері у палаці влаштували «платинову вечірку» за участі низки світових знаменитостей. Всього заході взяли участь 22 тисячі людей. 10 тисяч квитків на вечірку виділили для публічного голосування, а ще 5 тисяч — для ключових працівників.

Останній, четвертий день святкувань у Великій Британії відзначили так званим великим ювілейним обідом. Всього понад 60 тисяч людей влаштували ювілейні обіди протягом святкових вихідних. Люди організовували застілля різних масштабів: від встановлення світових рекордів щодо найдовшої вуличної вечірки до звичайного барбекю в саду.

Не минулося і без парадів. Головний відбувся на вулиці Мелл, що зв'язує Букінгемський палац з Трафальгарською площею.

Завершилося святкування подякою від самої королеви Єлизавети. У листі, опублікованому Букінгемським палацом, вона звернулася до всіх, хто святкував її ювілей.

«Я була глибоко зворушена тим, що так багато людей вийшло на вулиці, щоб відсвяткувати мій платиновий ювілей. Хоч я не можу особисто відвідати кожен захід, моє серце з вами, і я продовжу служити вам у повну міру своїх сил та за підтримки моєї сім'ї», — йдеться у листі королеви.