Велика Британія заявила про прорив у термоядерному синтезі: установка JET побила свій рекорд виробленої енергії
Науковці Великої Британії заявили про прорив у роботі з термоядерним реактором для утримання фізичної плазми магнітним полем JET. Установка змогла виробити загалом 59 мегаджоулів енергії у результаті синтезу за п'ять секунд ㅡ це у 2,7 раза більше за її попередній рекорд.
Про це повідомило Управління з атомної енергетики Великої Британії.
Останній рекорд Об'єднаний європейський Бубликоподібна установка для магнітного утримання плазмитокамак (JET), що розташований недалеко від Оксфорду, поставив у 1997 році. Тоді установка виробила 22 мегаджоулі теплової енергії.
Тепер же 25-річний рекорд побитий: JET виробив загалом 59 мегаджоулів теплової енергії в результаті синтезу за п'ять секунд, тобто до межі, де установка може підтримувати потужність, перш ніж її магніти перегріються.
Це не так вже і багато енергії, але тут важливо, що дослідники використовували ту ж саму паливну суміш та технологію, що планується для використання ITER ㅡ більш просунутого за JET і найбільшого у світі термоядерного реактора, який створюють у Франції. Планується, що ця установка матиме десятикратну віддачу енергії: 500 мегаватів термоядерної потужності з 50 мегаватів введеного палива.
«Ці експерименти ㅡ кульмінація майже двох десятиліть роботи. Вони важливі для того, щоб допомогти вченим передбачити, як поводитиметься ITER, і визначати його робочі налаштування. Я впевнена, що я не єдина, хто хоче щиро привітати команду JET», ㅡ сказала Енн Уайт, фізикиня з Массачусетського технологічного інституту в Кембриджі.
Під час цього експерименту пікову потужність у 16 мегаватів, яку вдалося досягнути у 1997 році, не вдалося перевищити, бо науковці приділяли основну увагу стійкій термоядерній потужності. Та дослідники вважають отримані результати надзвичайно успішними.
Гендиректор Управління з атомної енергетики Великої Британії заявив, що результати цього дослідження ㅡ величезний крок до розв'язання одного з найбільших завдань для науковців.
«Зрозуміло, що ми маємо внести суттєві зміни, щоб упоратися з наслідками зміни клімату... Ми накопичуємо знання та розробляємо нові технології, необхідні для створення низьковуглецевого сталого джерела базової енергії, яке допоможе захистити планету для майбутніх поколінь. Нашому світу потрібна термоядерна енергія», ㅡ сказав він.