«Велика сімка» погодила ідею глобального мінімального податку на прибуток. Це може фактично «вбити» офшорні зони

Міністри фінансів країн «Великої сімки» на зустрічі 5 червня в Лондоні заявили про підтримку ідеї запровадження глобального мінімального податку на прибуток у розмірі 15%. Це означає, що країни не зможуть створювати режими низького оподаткування, що приваблює великі компанії.

Про це повідомляє Reuters.

Оголошуючи рішення, міністр фінансів Великої Британії Ріші Сунак назвав його «історичною угодою з реформи глобальної системи оподаткування з тим, щоб вона відповідала глобальній цифровій добі».

Транснаціональні компанії, які діють у кількох країнах одночасно, часто користуються відмінностями в податкових системах, щоб менше платити державам. Особливо це стосується ІТ-гігантів, як-от Amazon чи Facebook.

На практиці ТНК декларують прибуток лише в тих країнах, де ставка оподаткування низька — навіть якщо основна частка продажів припадає на інші країни. Це законна практика, наслідком якої є менша сплата податків компаніями.

Так, у квітні 2021 року Amazon, яка повідомляла про рекордні продажі у 2020 рік, задекларувала 1,4 мільярда доларів збитків у Люксембурзі й таким чином не сплатила жодного податку на прибуток.

Нова ініціатива «Великої сімки», по-перше, пропонує запровадити мінімальний податок на прибуток у всьому світі в розмірі 15%. Це, як стверджується, дозволить уникнути конкуренції між країнами, коли ті знижують податки аж до нульових ставок, намагаючись цим привабити інвесторів.

Крім того, затверджений у Лондоні план передбачає, що ТНК платитимуть податки у країнах, де вони продають свої товари й послуги, а не там, де вони декларують свої прибутки.

Зокрема, привабливою для великих компаній є Ірландія, де податок на дохід корпорацій становить 12,5%. Тамтешній міністр фінансів ще у квітні заявив, що запровадження глобального мінімального податку на дохід матиме «суттєві наслідки» для Ірландії.

Водночас ідею підтримує чинна адміністрація президента США Джо Байдена. Саме Вашингтон і запропонував ставку податку на прибуток корпорацій у розмірі 15% — більше, ніж в Ірландії, але менше, ніж у більшості країн-членів Організації економічного співробітництва й розвитку (ОЕСР).

У будь-якому разі ідею «Великої сімки» ще повинне підтримати ширше коло країн — починаючи з «Великої двадцятки» (її саміт має відбутися в липні 2021 року), а потім і в межах Інклюзивної рамкової угоди ОЕСР із протидії податковим злочинам, до якої входять 139 країн-членів.