«Велике уточнення». Як через депутата-«слугу» Трухіна зачистили медіа

Це мала б бути звичайна ДТП за участі нардепа, далеко вже не перша. Але резонансною вона стала не через постать нардепа — представника «Слуги народу» Олександра Трухіна. А через намагання зачистити інформаційне поле від згадок про саму подію. Так країна дізналася про «Велике уточнення».

«Якщо дерево впало, але про це не написало жодне медіа, то дерево не впало». Це твердження я почув багато років тому на одному з тренінгів для журналістів-початківців. Можливо, щось подібне чули і ті, хто вирішив зачистити медіа від новин про ДТП. Але проблема для них полягала у тому, що десятки медіа вже повідомили: дерево впало, тобто ДТП за участі Трухіна сталася.

Проте це не зупинило охочих відбілити біографію нардепа.

По суті, далі відбувся процес, добре нам відомий з книги Джорджа Орвелла «1984». Головний герой роману Вінстон Сміт працював у міністерстві правди, займався тим, що переписував старі примірники газет та журналів. Щодня йому надходили завдання: ось таке видання, ось за таку дату, ось це повідомлення треба змінити. «Офіційно» це називалось – уточнити.

Подібним чином комусь у 2021-му потрібно було «уточнити» історію з Трухіним. І система запрацювала.

Ні, вона не така, як в романі «1984». Окремого міністерства правди в країні Зеленського нема. Система працює інакше.

У редакції почали приходити листи з пропозиціями обговорити варіанти видалення/«уточнення» новин про ДТП. Комусь натякали на комерційну вигоду, когось попереджали про можливість судового позову. Коротше, діяли батогом і пряником. Пряник працював краще.

«А чого це ми спимо?» — це повідомлення мого знайомого Кості Андріюка було першим, яке я прочитав вранці у неділю 29 серпня. Каюсь: напередодні я справді рано ліг спати.

Костя був одним із перших, хто написав у Фейсбуці про цю ДТП за участі нардепа. Тепер він розповідав про масове «уточнення» повідомлень у новинних стрічках онлайн-медіа. І єдиний телеканал Kyiv.live, який був на місці події, зробив новину, виклав її на свій Youtube-канал, а потім в межах «Великого уточнення» це відео видалив.

Перелік медіа, яких охопило «Велике уточнення», дуже довгий – понад три десятки. Хто і як «уточнював», можна подивитися у списку, який створили в пабліку «По той бік новин».

Річ у тім, що методи «1984-го» не працюють в Україні 2021-го. У цифрову еру кожне «уточнення» можна виявити за хвилину. Так сталося і з ДТП за участі Трухіна. Силами кількох журналістів були зафіксовані як видалені новини, так і відредаговані, а також знайдений єдиний сюжет телеканалу з місця події. Відео важливе, бо воно є підтвердженням присутності Трухіна на місці ДТП. Тут вже не відвертітися — «мене там не було».

Протягом цього часу ані сам Трухін, ані партія «Слуга Народу», ані поліція з МВС ніяк публічно не коментували історію з зачисткою медіа. Журналістка «Радіо Свобода» Власта Лазур витратила всі вихідні, щоб отримати хоч якусь інформацію. Усе марно. Основні фігуранти ігнорували її повідомлення у соцмережах.

Історія з зачисткою інформаційного простору від новини про ДТП за участі нардепа-«слуги» Олександра Трухіна викриває цілий клубок проблем.

Тут і бажання позбутися негативної історії в біографії нардепа. Він не перший з таким бажанням. Олігархи витрачають мільйони й мільярди, щоб замість бариг і бригадних з 1990-х запам’ятатися великими бізнесменами та меценатами.

Тут і готовність цілої партії влади покривати як свого колегу в історії з ДТП, так і подальшу зачистку медіа. І подібне ми вже бачили як за часів Зеленського, так і за всіх його попередників.

Тут і стан медіа, які за кілька сотень-тисяч баксів готові зрадити інтереси своїх читачів. Для багатьох це стало наче новиною. Хоча моніторинги Інституту масової інформації викривають цей же перелік медіа у системній роботі з розміщення замовних матеріалів. А там, де є розміщення так званої джинси, так само можуть і не публікувати або прибирати «незручні матеріали», і заробляти на цьому значно більше.

Ці та багато інших проблем для інформаційно-політичного ринку не нові. Але питання до Зеленського: чому за часів його президентства вони не розв’язуються, а лише збільшуються?

Своє президентство Володимир Зеленський починав із бажання позбавити власників медіа впливу на редакційну політику. Минуло лише два роки, і на редакційну політику медіа впливає вже і команда президента. Десь батогом, десь пряником. І історія з Трухіним лише викрила масштаби цього «Великого уточнення», стала верхівкою айсберга.

І ще одне питання до медійників, які не «забруднилися» Трухіним. Чи обмежимось ми лише викриттям цього нардепа та «джинсових» медіа? Чи перетворимось у підсумку на Вінстона Сміта зразка 2021-го? Чи ця історія знову об’єднає спільноту у боротьбі проти «Великого уточнення»?