Ветерана війни на Донбасі затримали на грецькому кордоні за запитом Литви. Там його заочно засудили за події 1991 року

Під час перетину кордону в Греції затримали ветерана війни на Донбасі Олександра Радкевича. Запит на це подала Литва, де чоловіка заочно засудили за участь у штурмі телевежі у Вільнюсі в 1991 році на боці радянських військ.

Про це повідомила координаторка Медійної ініціативи за права людини Ольга Решетилова.

За її словами, Радкевич на початку 1991 року служив у 107-ій мотострілецькій дивізії Збройних сил СРСР. Під час штурму телевежі у Вільнюсі був водієм-механіком танку, що перебував поряд із Будинком друку литовської столиці, де велася боротьба протестувальників і радянської армії.


У березні 1990 року Литва вийшла зі складу СРСР, але радянське керівництво намагалося її повернути. Кульмінацією стали події січня 1991 року (Січневі події у Вільнюсі), коли радянські війська здійснили штурм телецентру, телевежі та кількох інших об'єктів, оточених протестувальниками. Унаслідок штурму телецентру загинули 15 людей — 14 протестувальників і один офіцер спецпідрозділу «Альфа».


У березні 2019 року Радкевич став одним із 67 заочно засуджених Вільнюським окружним судом за скоєння воєнних злочинів під час подій у січні 1991-го. Решетилова каже, що ветеран не знав про вирок, хоча добровільно співпрацював зі слідством і у 2014 році був допитаний як свідок.

«Радкевича звинувачують у тяжких воєнних злочинах (вбивство, нелюдське поводження, використання заборонених методів ведення війни) фактично лише за те, що він був присутній у Вільнюсі у січні 1991 року як військовий радянської армії. Дії Радкевича не спричинили шкоди будь-якій людині, що чітко видно із самого вироку. Такий підхід до судочинства є абсолютно недопустимим», — наголошує правозахисниця.

20 жовтня міністр закордонних справ Литви Ґабріель Ландсберґіс підтвердив, що країна видала європейський ордер на арешт Радкевича і добиватиметься його екстрадиції. Ветерану допомагають правозахисники, а його адвокат планує подавати скаргу до Європейського суду з прав людини.

«Мені видається, що це більшою мірою політична історія. Окрім Олександра, цим вироком засуджено ще щонайменше 10 громадян України. Вони мимовільно стали учасниками збройної інтервенції Москви до дружньої нам Литви, фактично опинившись не в тому місці не в той час», — каже Решетилова.

Речник міністерства закордонних справ Олег Ніколенко повідомив «Суспільному», що питанням Радкевича опікується консульство України в грецьких Салоніках. За його словами, консули регулярно спілкуються з ветераном, йому надали грецьких та українських адвокатів.

«22 жовтня адвокат планує приїхати до Афін для захисту інтересів нашого громадянина під час розгляду прокуратурою Верховного суду Греції апеляційної скарги на рішення окружного прокурора регіону Фракія. За нашими оцінками, розгляд апеляції може тривати кілька місяців», — каже Ніколенко.