Вибух у суді Києва: судитимуть співробітників СІЗО, через недбалість яких підривник проніс вибухівку
Державне бюро розслідувань завершило розслідування щодо вибухів у Шевченківському районному суді Києва, які в липні 2023 року здійснив підсудний Ігор Гуменюк. До суду направили обвинувальні акти щодо шести співробітників «Київського слідчого ізолятора».
Про це повідомили в ДБР.
Правоохоронці встановили щосекундну хронологію подій, коли 5 липня 2023 року в конвойному приміщенні Шевченківського райсуду Києва здетонувала вибухівка. Через підрив підсудний загинув, поранення отримали двоє співробітників спецпідрозділу Нацполіції, а також значних пошкоджень зазнало приміщення та майно суду.
Слідство встановило, що підсудному вдалося пронести саморобні вибухові пристрої до приміщення суду через службову недбалість співробітників слідчого ізолятора та конвойної служби.
За даними слідства, співробітники СІЗО вивели підсудного з камери та повели до корпусу, де передали його конвойній службі Нацгвардії без жодного обшуку речей, зокрема й наплічника. Не провели особистий обшук та не перевірили особисті речі й працівники конвойної служби. Їх навіть не здивував той факт, що при температурі +28°C чоловік був одягнений у теплий светр.
Також під час обшуків у камері, де утримувався обвинувачений, правоохоронці вилучили гліцерин, каніфоль, електричні проводи та інші хімічні речовини. Частина з них входили до складу саморобних вибухових пристроїв, які здетонували у суді.
Слідчі з’ясували, що заборонені речі опинилися в камері через неналежне виконання своїх службових обов’язків співробітниками слідчого ізолятора. Зокрема, троє працівників СІЗО протягом тривалого часу підробляли обов’язкові акти обшуків камерних приміщень, а фактично перевірки не проводили. Тож утримувані мали можливість користуватися забороненими речами, які їм передавали різними шляхами.
Яким може бути покарання?
Трьох працівників «Київського слідчого ізолятора» обвинувачують у службової недбалості, що спричинила тяжкі наслідки (ч. 2 ст. 367 Кримінального кодексу України). За цією статтею їм загрожує до 5 років позбавлення волі.
Водночас іще трьох співробітників ізолятора обвинувачують у службовому підроблені (ч. 1 ст. 366 ККУ). Санкція статті передбачає до 3 років позбавлення волі.
Більше контексту
Увечері 5 липня поліція Києва отримала повідомлення про вибух у суді. Військовослужбовці конвойної служби Нацгвардії привезли до приміщення суду Ігоря Гуменюка, якого звинувачували в теракті під Верховною Радою в серпні 2015-го, коли загинули четверо нацгвардійців.
Після судового засідання Гуменюк спочатку зачинився в туалеті, після цього кинув у варту вибуховий пристрій і намагався несанкціоновано покинути залу суду. Військовослужбовці конвою його зупинили пострілом у повітря, тоді Гуменюк забарикадувався в окремому приміщенні. Коли двері деблокували, чоловік кинув у Підрозділ Національної поліції для вирішення надзвичайних ситуацій високого і складного рівняКОРД вибухонебезпечний предмет — поранень зазнали двоє військових. Сам Гуменюк загинув на місці події.
Згодом слідство встановило, що під час перебування в СІЗО та перевезення підозрюваного до суду відповідальні посадовці «Київського слідчого ізолятора» та Нацгвардії не проводили його особистий обшук.
У грудні 2023 року суд уже визнав винними двох співробітників конвойної служби Нацгвардії та призначив їм покарання у вигляді арешту з утримуванням у дисциплінарному батальйоні для військовослужбовців строком на 2 та на 6 місяців.