Вибухи на Кримському мосту, вихід рф із «зернової угоди» й допомога від Швеції та США: головні новини за 17 липня
На Кримському мосту пролунали вибухи, окупаційна влада заявила про «надзвичайну подію» та пошкодження дороги. росія зупиняє участь у «зерновій угоді». Швеція виділить 522 мільйони євро на відбудову України, водночас США надасть ще понад 500 млн доларів гуманітарної допомоги. Зібрали головні новини за день 17 липня.
Вибухи на Кримському мосту
У ніч проти 17 липня в тимчасово окупованому Криму пролунали вибухи на Керченському мосту. Зранку окупаційна влада заявила про «надзвичайну подію» та пошкодження дороги.
Віцепрем’єр рф Марат Хуснуллін на нараді з російським президентом володимиром путіним заявив, що один проліт автодорожньої частини Кримського мосту зруйновано повністю і не підлягає відновленню.
AMP версія сайту не підтримує цей контент
Переглянути в Telegram.Джерело hromadske в Службі безпеці України повідомило, що нічна атака на Кримський міст була спецоперацією Військово-морських сил ЗСУ та СБУ.
«Міст атакували за допомогою надводних дронів. Дійти до мосту було складно, але зрештою це вдалося зробити», — повідомило джерело.
Пізніше речник СБУ заявив у коментарі hromadske, що деталі щодо організації «бавовни» на Кримському мосту розкриють уже після перемоги України, а поки що спецслужба «спостерігає, як один із символів путінського режиму вкотре не витримав воєнного навантаження».
Вихід росії із «зернової угоди»
росія офіційно виступила проти продовження «зернової угоди», про це російська сторона вже повідомила представників інших сторін Спільного координаційного центру.
У МЗС росії заявили, що попри заявлені гуманітарні цілі вивезення українського продовольства «було практично відразу переведене на суто комерційну основу».
Президент Володимир Зеленський повідомив, що власники кораблів готові продовжувати постачання без росії. Він доручив Міністерству закордонних справ підготувати українські офіційні сигнали до ООН і до Туреччини для того, щоб вони відповіли, що також готові продовжувати «зернову ініціативу».
Генеральний секретар Організації Об’єднаних Націй Антоніу Гутерреш розповів, що написав лист президентові рф володимиру путіну, у якому закликав не скасовувати міжнародну ініціативу.
Допомога від Швеції та США
Уряд Швеції ухвалив стратегію співпраці з Україною у галузі відновлення та реформ на 2023–2027 роки. Вона передбачає приблизно 522 мільйони євро інвестицій та є найбільшою в шведській історії стратегією двосторонньої допомоги з розвитку.
Стратегія охоплює п’ять галузей підтримки:
- відновлення — з акцентом на критичній інфраструктурі, основних соціальних послугах та реабілітації;
- зелений перехід і сталий розвиток;
- інклюзивний економічний розвиток, підприємництво та торгівля;
- безпека та стабілізація;
- права людини, демократія, верховенство права та гендерна рівність.
«Умови для бізнесу є вирішальними для відбудови та економічного відновлення України. Зміцнюючи інвестиційний клімат України та роль країни як торговельного партнера, стратегія може сприяти торгівлі та підприємництву», — зазначив міністр міжнародного розвитку та зовнішньої торгівлі Юган Форсселл.
Водночас адміністраторка Агентства США з міжнародного розвитку USAID Саманта Павер оголосила про виділення понад 500 млн доларів додаткової гуманітарної допомоги для українців, які постраждали від повномасштабної російської агресії.
Кошти спрямують на підтримку українців, які постраждали внаслідок війни, зокрема й внутрішньо переміщених громадян. Зокрема, фінанси забезпечать продовольчу допомогу, медичне обслуговування, притулок, питну воду та грошову підтримку.
Ситуація на фронті
Заступниця міністра оборони України Ганна Маляр розповіла, що протягом минулого тижня (з 10 до 16 липня) українські військові внаслідок наступальних дій звільнили на сході та півдні майже 18 квадратних кілометрів території.
Водночас речник Східного угруповання ЗСУ Сергій Череватий повідомив, що на Лимано-Куп’янському напрямку фронту росіяни зосередили понад 100 тисяч військовослужбовців. Протягом доби 17 липня окупанти 7 разів намагалися штурмувати на цій ділянці фронту.
Череватий порівняв, що на піку війни в Афганістані радянські війська залучили тоді 120 тисяч військовослужбовців. Крім того, на Лимано-Куп'янському напрямку росіяни зосередили десантні підрозділи, свої найкращі мотопіхотні підрозділи.
Інші новини за день:
- Унаслідок російського обстрілу Білопілля на Сумщині загинуло двоє людей, ще 10 — поранені.
- До суду скерували обвинувальний акт щодо колишнього президента-втікача Віктора Януковича через захоплення державної влади.
- НАБУ та САП завершили розслідування справи щодо розкрадання 12,3 мільйона гривень на Південноукраїнській АЕС.
- У Львові на 11 день після влучання російської у будинок серед завалів комунальники знайшли живого кота.
- У межах програми «єВідновлення» власники пошкодженого житла вже отримали майже 115 млн грн компенсації.
- До Національного переліку нематеріальної культурної спадщини України додали 5 елементів. Серед них — традиційний обряд Маланка села Белелуя Івано-Франківської области та ремесло бджільництва на Луганщині.