Від −20 до +10: як різкі зміни погоди впливають на організм та як полегшити симптоми

У здорових людей адаптивні властивості організму до зміни погоди досить високі. Але за наявності хронічних захворювань атмосферні зміни можуть посилювати біль у суглобах, мігрені та впливати на тиск.Як полегшити неприємні, а часом просто виснажливі симптоми? Розібратися з цим hromadske допомогла Вікторія Байда, завідувачка одного з терапевтичних відділень клініки «Добробут» у Києві.

Хто найчастіше страждає через зміни погоди

Основна група ризику — це люди віком 65+.

Зазвичай на температурні перепади та інші атмосферні зміни реагують люди з серцево-судинними захворюваннями, гіпертонічною хворобою (головний симптом — підвищення артеріального тиску), ожирінням, ревматоїдним артритом, хронічними захворюваннями серця й ті, хто мав інфаркт, інсульт та/або перебуває в активній фазі лікування хронічного захворювання. А також пацієнти, що приймають гормональну терапію, хімієтерапію чи інше лікування відповідно до основного діагнозу.

Під час літніх періодів спеки до групи ризику також потрапляють маленькі діти — вони можуть страждати через зневоднення, теплові удари, слабкість.

Як температурні перепади впливають на артеріальний тиск

Найчастіше коливання температури позначається на гіпертоніках.

Гіпертонія розвивається в шість разів частіше в тих, хто зловживає жирною та солоною їжею, алкоголем, має надлишкову масу тіла.

Тиск у гіпертоніків під час зміни погоди може стрибнути ще вище. Симптоми — нудота, слабкість, головний біль.

Найнебезпечніший період для гіпертоніків — це ранок. Після сну (періоду спокою) різко настає період активності, тож тиск підвищується.

Таким пацієнтам важливо отримувати системну терапію, що дозволить уникнути різких змін тиску. Під час зміни погоди лікар може ненадовго підвищити дозу основного препарату.

Як читати показники артеріального тиску

Тиск залежить від того, з якою швидкістю й силою скорочується серце та скільки крові воно може перегнати за одну хвилину. Також важливі властивості самої крові, стан стінок судин (наприклад, чи наявні в них атеросклеротичні бляшки), а також те, наскільки судини гнучкі.

Є два показники: систолічний тиск (верхній) і діастолічний (нижній).

«Золота середина» для артеріального тиску — 120/80. Наступний показник — 130/85 — також у межах норми.

Насамперед оцінюють систолічний тиск. Якщо він трохи вищий за 130, це вважається високим нормальним тиском. Коли цифра 140 і вище — це говорить про артеріальну гіпертензію, і в такому разі варто звернутися до лікаря. На цьому етапі допомогти може невелика корекція режиму харчування — наприклад, виключення з раціону дуже солоних продуктів, оскільки вони можуть затримувати в організмі воду.

Нижній показник (діастолічний), як правило, не має критичного значення. Тиск 100/80 або 90/60 характерний для молодих людей, і зазвичай вони почуваються добре.

В разі будь-яких різких змін поза межами індивідуальної норми тиску слід звернутися до лікаря.

Велика різниця між показниками (припустимо, 160/50) може бути спричинена проблемами з клапанами серця — тоді варто зробити УЗД.

Як полегшити мігрень і біль у суглобах без медикаментів

Під час мігрені може допомогти якісний сон, в ідеалі — з 10-ї вечора. Повноцінний сон має тривати 7-8 годин: це перезавантажує мозок. Короткий денний сон також допомагає, однак не слід думати, що він цілком замінює нічний відпочинок.

У цей час намагайтеся не навантажувати себе багатозадачністю та великою кількістю справ.

Краще прогулятися перед сном протягом 45–60 хвилин. Пам'ятайте, що дорога на роботу та з роботи не замінить прогулянку в зручному для вас темпі, коли мозок не обтяжений поточними завданнями. Таке кардіонавантаження корисне для людей з серцево-судинними захворюваннями, воно зменшує задишку й біль у серці.

Крім того, варто додати до розкладу комфортні для вас заняття спортом: це може бути йога, пілатес, плавання, відвідування спортзалу тричі на тиждень тощо.

Що робити з безсонням

Причиною безсоння можуть стати як біль (головний, у суглобах, спричинений змінами погоди абощо), так і тривожність. Існує таке поняття як «ноцебо», коли людина думає, що при зміні погоди її самопочуття погіршиться. І коли відбуваються такі погодні коливання, її побоювання підтверджуються. У цій ситуації збільшується і тривожність.

В першому разі, якщо людина має хронічні захворювання, то краще звернутися до лікаря, аби припинити больовий синдром.

Що ж до тривожності, то найскладніше тут — обмежити потік інформації. Наприклад, уникати використання ґаджетів, особливо за годину до сну. Ліжко не має бути місцем роботи: варто перевести ґаджети в режим без звуку чи налаштувати їх на приймання повідомлень тільки від обмеженого кола осіб. Це також знизить тривожність — ви знатимете, що в разі екстреної ситуації все одно зможете вийти на зв'язок, а решта справ почекає.

Важливо організувати зону відпочинку та створити атмосферу затишку: провітрити приміщення, приглушити світло, завісити вікна, використовувати маску для сну. Можна помедитувати перед сном. Тривалі стани тривожності варто опрацьовувати з фахівцями.

Як питний режим впливає на стан організму

Кожна клітина нашого організму містить воду. Якщо питний режим слабкий, це може призвести до зниження артеріального тиску: в судинах замало рідини, через це погіршується кровопостачання головного мозку.

Поширена помилка — думати, що будь-яка рідина (чай, кава, сік тощо) — це вода. Але це не так. Ми п'ємо тільки воду, решта — це, по суті, їжа.

Важливо вранці випивати натщесерце склянку води: це допоможе організму прокинутися й запустити шлунково-кишковий тракт. Протягом дня не розлучайтеся з пляшкою води: візьміть із собою в дорогу або поставте на робочому столі. Це допоможе контролювати об’єм випитої води. Крім того, зараз є багато додатків, які регулярно нагадують про те, що слід пити.

Що допомагає в разі алергічних реакцій на холод

Чутливість до холоду може бути підвищеною в тих, хто приймає хімієтерапію, в пацієнтів із цукровим діабетом тощо — загалом, коли з'являються проблеми з нервовими закінченнями та судинами в кінцівках. А також у людей з атопічною (тобто дуже чутливою) шкірою.

Слід максимально закривати тіло від холоду: надягайте рукавиці, шапку, шарф. Окрім того, обов'язково змащуйте шкіру захисним гіпоалергенним кремом.