Від льодовика в Антарктиді відколовся айсберг розміром як півтора Києва

Від шельфового льодовика в Антарктиді відколовся гігантський айсберг. Тріщина на льодовику з'явилася ще у листопаді 2020 року, однак остаточно айсберг відколовся лише зараз.

Про це пише Live Science.

Так, площа айсберга становить 1270 квадратних кілометрів. Для прикладу, площа Києва становить 874 квадратних кілометри, а Одеси — 162 квадратні кілометри.

Тріщина на льодовику росла приблизно на 1 кілометр в день у січні. Однак вранці 26 лютого вона збільшилася на пару сотень метрів усього за кілька годин.

У Британській антарктичній службі (BAS) зазначили, що айсберг відколовся внаслідок природного процесу, і немає ніяких доказів, що на це вплинула зміна клімату. Там також додали, що поява айсберга не є несподіванкою — представники BAS уже багато років на це очікували.

«У найближчі тижні або місяці айсберг може віднести; або він може сісти на мілину і залишитися поруч з шельфовим льодовиком Бранта», — припускають у BAS.

«Хоча відкол значних частин шельфових льодовиків Антарктики — це цілком нормальне явище, великі глиби на кшталт тієї, що виявили на шельфовому льодовику Бранта в п’ятницю, є доволі рідкісними та захопливими», — зазначив професор британського Університету Суонсі Адріан Лакман, цитує BBC.

Шельфовий льодовик Бранта — це брила льоду товщиною 150 метрів, що тече на захід зі швидкістю 2 км на рік. Від цього льодовика періодично відколюються айсберги.

На льодовику розташована британська дослідницька станція BAS Halley VI. З неї учені спостерігають за атмосферною та космічною погодою. У BAS зазначили, що вона, скоріш за все, не постраждає від появи нового айсберга.

У 2016 році станцію перемістили на 32 км вглиб суші, щоб уникнути двох інших великих тріщин на льодовику.

Наразі дослідницька станція закрита на зиму, а група з 12 людей покинула Антарктиду на початку лютого. Протягом останніх чотирьох років через непередбачуваність танення айсбергів і складність евакуації в темні і холодні зими дослідницька група працювала на станції лише під час антарктичного літа.