Відтепер посадовці «Нафтогазу» підпадають під антикорупційні обмеження. Що змінилося?
3 листопада уряд ухвалив постанову, якою затвердив нову редакцію статуту «Нафтогазу» — з нього прибрали положення про те, що компанія є юридичною особою приватного права. Це дозволило призначити главою «Нафтогазу» ексурядовця, але відтепер посадовці компанії підпадають під антикорупційні обмеження.
Про це повідомило Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК).
Нагадаємо, 4 листопада Кабінет міністрів призначив головою правління НАК «Нафтогаз України» колишнього міністра розвитку громад і територій Олексія Чернишова, який звільнився з урядової посади лише за два дні до того.
Перед цим НАЗК попереджало уряд, що призначення Чернишова буде незаконним, оскільки порушує закон «Про запобігання корупції».
Так, закон зазначає: міністрам після звільнення забороняється протягом року укладати трудові договори або вчиняти правочини у сфері підприємницької діяльності з юрособами приватного права або фізичними особами-підприємцями, якщо до звільнення урядовці упродовж року контролювали, здійснювали нагляд, підготовку чи ухвалення відповідних рішень щодо діяльності цих юросіб або ФОПів.
А оскільки український уряд зараз виконує функції загальних зборів і наглядової ради НАК, члени Кабміну, серед яких і Чернишов, регулярно ухвалювали рішення щодо «Нафтогазу».
А втім, Кабмін повідомив, що відповідно до рекомендацій НАЗК вніс зміни до статуту «Нафтогазу» і прибрав з нього положення про те, що компанія є юридичною особою приватного права.
То що зміниться для «Нафтогазу»?
Як зазначає НАЗК, тепер «Нафтогаз» є юридичною особою публічного права, тобто її посадовці є суб’єктами декларування. Це стосується не всіх працівників, а лише тих, що здійснюють організаційно-розпорядчі та/або адміністративно-господарські обов’язки.
Крім декларування, тепер на цих посадовців поширюються вимоги щодо:
- запобігання та врегулювання конфлікту інтересів;
- запобігання конфлікту інтересів у зв’язку з наявністю в особи підприємств чи корпоративних прав;
- політичної нейтральності;
- поведінки осіб;
- використання службових повноважень чи свого становища;
- одержання подарунків та інше.
Нові вимоги поширюються на «Нафтогаз» із моменту набрання чинності змін до статуту. НАЗК поінформувало про це компанію відповідним листом.
«Після отримання відповіді від уряду та аналізу внесених змін НАЗК вітає "Нафтогаз" у дружній сім’ї декларантів», — йдеться у повідомленні.