Військова допомога та нові заяви від Зеленського, Байдена і путіна: головне за день 16 березня
Повномасштабна війна росії проти України триває вже три тижні. Поки обстріли російських окупантів продовжуються, українська влада шукає шляхи для закриття неба над Україною ㅡ від нових об'єднань до нової зброї.
Звернення Зеленського
16 березня Володимир Зеленський виступив перед Конгресом США. Президента зустрічали з оплесками, а спікерка палати представників США Ненсі Пелосі перед виступом вигукнула «Слава Україні!»
Зеленський нагадав американським дипломатам, що російські війська вже випустили по Україні майже тисячу ракет і «незліченну кількість авіабомб», застосовують дрони.
Він заявив: якщо запровадження безпольотної зони над Україною ㅡ це «забагато», то є альтернативний спосіб допомогти, а саме ㅡ надати захисні системи (С-300 та інші подібні).
Окрім того, Зеленський запропонував створити нове обʼєднання — U-24. Цей «союз відповідальних держав, які мають силу і совість, щоб зупиняти конфлікти», міг би допомагати постраждалим політичною підтримкою, фінансами, санкціями та навіть зброєю. Окрім того, таке обʼєднання могло б надавати допомогу й тим, хто переживає стихійні лиха, техногенні катастрофи, хто став жертвою гуманітарної кризи чи епідемії, додав Зеленський.
Відповідь Байдена
Президент США Джо Байден після виступу Зеленського оголосив, що Україні нададуть новий пакет військової допомоги на 800 мільйонів доларів. Новий пакет містить «переносний зенітно-ракетний комплекс класу «земля — повітря» з інфрачервоною головкою самонаведення розробки американської компанії General DynamicsСтінгери», «переносний протитанковий ракетний комплексДжавеліни», протитанкову зброю, безпілотники та інше.
Байден наголосив, що з новим пакетом вартість допомоги, яку США виділили Україні лише за минулий тиждень, досягла мільярда доларів.
Пропаганда від путіна
Зі своєю заявою виступив і президент росії володимир путін: він повторив усі ключові пункти російської пропаганди про те, чому росія «змушена була» нападати на Україну, і заявив, «операція» ЗС рф розвивається успішно та «відповідно до планів».
На думку путіна, санкції проти росії б'ють по самих європейцях та американцях. Попри це, західні санкції путін називає уроком для національного бізнесу росії, бо «немає нічого надійнішого, ніж вкладати кошти у свою країну».
Обстріли продовжуються
16 березня російські окупанти продовжили атакувати цивільне населення України. Найскладніша ситуація ㅡ у Маріуполі. Президент Володимир Зеленський розповів, що російсько-окупаційні війська тримають у полоні в захопленій Маріупольській обласній лікарні інтенсивного лікування більш як 400 людей і використовують будівлю як вогневу позицію для обстрілу міста.
Окрім того, вдень окупанти скинули бомбу на Донецький академічний обласний драматичний театр у Маріуполі, що став прихистком орієнтовно для тисячі людей, які не мають більше дому. За даними міськради, після бомбардування зруйнувалася центральна частина Драматичного театру, а уламками завалило вхід у бомбосховище, яке було розташоване в будівлі. Там перебували сотні людей, інформації щодо потерпілих наразі немає.
В одному з мікрорайонів Чернігова російські окупанти обстріляли людей, які стояли в черзі по хліб. За попередніми даними, загинули 10 цивільних. Дані ще уточнюються.
Наслідки для рф
Зеленський повідомив, що прокурор Міжнародного Кримінального суду в Гаазі Карім Хан уже прибув до України й розпочав роботу. Наразі прокуратура України та правоохоронці вже працюють над притягненням окупантів до відповідальності.
Президент розповів, що слідча група Міжнародного кримінального суду разом з нашими правоохоронцями вже збирає всі докази і факти воєнних злочинів загарбників.
Окрім того, Міжнародний суд ООН у Гаазі постановив, що росія має негайно припинити військові операції на території України та забезпечити, щоб будь-які військові підрозділи, які спрямовуються або підтримуються росією, й інші організації та особи, підконтрольні росії, не вживали жодних кроків для продовження військової операції.
За словами міністра закордонних справ Дмитра Кулеби, це рішення є перемогою для України, оскільки:
- на найвищому юридичному рівні констатований факт вторгнення росії та визначено, що безпідставна агресія рф має припинитися;
- суд не знайшов жодних доказів тверджень росії про геноцид на території України;
- 13 суддів підтримали рішення, проти були тільки двоє — рф і Китай; це «потужний результат, який додає ваги рішенню»;
- рішення стане точкою відліку для інших юридичних та подальших політичних оцінок російської агресії.
Окрім того, Кулеба зазначив, що рішення суду є юридично зобов'язальним відповідно до норм міжнародного права.
Більше про події 16 березня читайте у нашому текстовому онлайні.