Військовий облік жінок: у Міноборони пропонують скорочений перелік професій та спеціальностей
Міністерство оборони України розробило нову редакцію наказу щодо військового обліку жінок. З 35 фахових напрямків, що об'єднували понад 200 спеціальностей, залишилися тільки 14 спеціальностей та 6 професій.
Про це йдеться у повідомленні Міноборони.
Нову редакцію наказу надіслали на погодження до Міністерства внутрішніх справ України, Служби безпеки України та Служби зовнішньої розвідки України.
Зокрема, у ньому визначили 14 спеціальностей та 6 професій, здобуття й отримання яких передбачає постановку на військовий облік. Ці спеціальності та професії споріднені приблизно із сотнею військово-облікових спеціальностей.
У Міноборони зазначили, що здебільшого йдеться про спеціальності та професії у сфері медицини, електроніки, зв’язку, метрології та картографії, фінансів, бухгалтерського обліку та аудиту тощо.
«Логіка нового варіанта така: за допомогою військового обліку ми повинні не тільки забезпечувати поточні потреби війська, а й дбати про розвиток Збройних Сил. У наказі ми затверджуємо не всі спеціальності, які нам колись теоретично можуть знадобитися, а тільки ті, що наші військові вважають актуальними в осяжній перспективі», — сказав міністр оборони України Олексій Резніков.
Остаточний перелік професій та спеціалізацій затвердять після отримання погоджень від інших відомств. Окрім того, Генеральний Штаб ЗСУ отримає можливість у разі необхідності вносити зміни до переліку.
Резніков анонсував, що міністерство зараз працює над удосконаленням самої процедури постановки на облік: «Усе, що можна перевести в цифру, підтягнути з реєстрів, зробити дистанційно — буде зроблено. Цей процес уже запущений».
Окрім того, міністр запевнив, що до жінок, які мають стати на облік за своїми спеціальностями, не можуть застосовувати штрафи. Адже жодним нормативно-правовим актом не передбачені штрафи для жінок, які вперше стають на облік як військовозобов’язані.
«Ще раз: жінки стають військовозобов’язаними лише після того, як стають на військовий облік. До моменту ставання на облік вони не є такими», — сказав Резніков.
Військовий облік для жінок
Міністерство оборони 11 жовтня видало наказ, який набув чинності 17 грудня. Ним затвердили перелік спеціальностей та/або професій, які є спорідненими з відповідними військово-обліковими спеціальностями. Представниці цих сфер беруться на військовий облік військовозобов'язаних.
У переліку вказано багато поширених професій, зокрема лікарі, програмісти, юристи та водії. Проте там можна було знайти і, здавалося б, доволі далекі від військової сфери професії — фотографів, бібліотекарів та навіть фахівців у галузі страхування.
Після петиції про скасування військового обліку для жінок президент Володимир Зеленський звернувся до Міноборони із закликом відредагувати список професій. У Верховній Раді також анонсували, що перелік професій переглянуть «у бік зменшення та здорового глузду».
Що означає військовий облік?
Військовий облік не означає, що людину забирають до армії. Він необхідний, щоб розуміти, кого і де можливо залучити до оборони держави у разі такої необхідності.
Заступниця міністра оборони Ганна Маляр пояснила, що в Україні завжди були професії, представниць яких брали на військовий облік: «Але професії зникають, і законодавство також потребує оновлення».
Стати на військовий облік є обов'язком для представниць перелічених професій, якщо вони підходять за станом здоров'я та віком (від 18 до 60 років).