«Він взагалі всіх даниною обклав»: скандальні аудіозаписи розмов поліціянтів із наркоторговцями на Дніпропетровщині
Новому начальнику поліції Київщини Анатолію Щадилу закидають розвал сенсаційної справи на попередньому місці служби: нібито зам'яв гучну справу про змову поліціянтів із наркоторговцями на Дніпропетровщині, а потім перевівся у столицю.
Про це йдеться в розслідуванні hromadske «Поліцейський парадайз».
Анатолій Щадило, новий очільник поліції Київської області, майже три роки перед призначенням у столицю очолював поліцію Дніпропетровської області.
У квітні 2022 року на Дніпропетровщині були зроблені аудіозаписи розмов поліцейських із наркоторговцями. На одному із записів нині підозрюваний у злочині чоловік пропонує посадовцю хабаря: «У нас, получается, цена была 30 рублей, потом мы перешли на 50. Для вас будет 60 рублей. Все, что вам надо в этом городе, по звонку мы будем делать».
«Рублі» — це тисячі гривень, які мали платити щомісяця за «співпрацю». Формат цієї співпраці максимально простий: поліція не заважає «працювати», а наркоторговці платять та навіть допомагають із затриманням узгоджених торговців.
Ці записи робили підлеглі очільника поліції Кам'янського району Дніпропетровщини Сергія Лукашова за його завданням. Сенсацією була не просто пропозиція хабаря одному конкретному районному керівнику поліції, а прізвища керівників інших відділень поліції Кам’янського району, які вже «співпрацювали» на той момент із наркоділками.
«Я знаю в Управління Національної поліціїУПНе в Днепре начальство, допустим. Они работают полностью по этому региону, но они нас не замечают», — говорить на одному з аудіо наркоторговець.
«Был вот только что в Днепре, разговаривал там с милиционерами. Был у вас один начальник, он вообще всех данью обложил. Зам приезжает говорит: "Бл*дь, кого?" Нету даже кого трогать, все платят, вся Днепропетровская область», — пояснює масштаби «співпраці» бригадир на іншому аудіозапису.
Справа почала набирати обертів: у наркоділків взяли під запис перший хабар у 50 тисяч гривень за можливість вільно торгувати у місті Вільногірськ Кам’янського району. Далі сконтактували із заступником безпосередньо Лукашова, щоб мати справи вже в масштабі району, а не одного райцентру.
«Були названі деякі прізвища, просто відділення поліції, а він каже — "керівник поліції" або заступник, з ким він зустрічається й кому скільки платить. Я диктофонний запис цей повіз до Щадила, розклав йому схему, ми почали працювати. Серйозні були докази, велика кількість людей була. Це була б справа на рівні всієї України, це була б бомба. Такої кількості затриманих керівників поліції не було ніколи», — розповідає про події кінця весни-початку літа 2022-го Сергій Лукашов.
Справу такого рівня мав санкціонувати саме очільник поліції області Анатолій Щадило, що і зробив. Розслідування почали, поліцейські вели негласні розшуково-слідчі дії, на записах почало з’являтися дедалі більше гучних прізвищ.
Утім, викриття сенсаційної справи так і не сталося. Просто посеред розслідування Лукашова раптово перевели в інший район. Наказ про переведення приїхав озвучити перед колективом сам тодішній голова Нацполіції Ігор Клименко.
Услід за Лукашовим із місцевої поліції прибрали усіх, хто розслідував гучну справу. У масштабній справі про змову наркоторговців та поліцейських залишилися два епізоди надання хабарів та кілька задокументованих фактів самої торгівлі. Їх і реалізували, як малопомітні кримінальні справи.
Ось рішення суду, де в деталях описана суть справи: «Надав особі, яка займає відповідальне становище в лавах Нацполіції […] неправомірну вигоду у сумі 50 000 грн […] за невчинення дій направлених на притягнення до кримінальної відповідальності осіб, які збувають на території м. Вільногірськ наркотичних засобів та психотропні речовини».
Останні рішення по справі в судовому реєстрі опосередковано підтверджують версію Лукашова про змову в гучній справі. Наркоторговця спочатку арештували під заставу у 208 тисяч гривень. В апеляції заставу збільшили до мільйона гривень, яку підозрюваний одразу вніс та залишився на волі.
Аудіозаписи переговорів були оприлюднені Лукашовим у соцмережах рік тому. Проте, ані судового позову, ані службового розслідування, ані навіть розголосу справи так і не відбулося. Через півтора року після скандального розслідування, Анатолія Щадила призначили очільником поліції Київської області.