Вино з ЄС тепер ввозитимуть в Україну без мита. Воно становило €0,3-0,4 за літр
В Україні з 1 січня 2021 року почало діяти нульове мито на ввезення вина з ЄС. Це передбачено зобов'язаннями України в межах Угоди про асоціацію. Водночас експерти кажуть про несприятливу ситуацію для українських виробників на ринку.
Про це пише профільний портал AgroPolit.
Так, мито раніше становило €0,3-0,4 за літр. За нинішнім курсом це близько 10-14 гривень.
Нагадаємо, що Угода про асоціацію з ЄС передбачає скасування імпортних мит на низку товарів протягом семирічного періоду після укладення її економічної частини.
Торгівля вином
У 2019 році Україна експортувала вина на $11,9 млн. Найбільшим зовнішнім ринком для українських виноробів став Казахстан, куди поставили винної продукції на $1,3 млн. Але також одним із найбільших ринків для українського виробника є Німеччина (у 2019 році поставки сягнули $1 млн).
Водночас імпорт вина у 2019 році становив $146,7 млн. Традиційно найбільшим постачальником в Україну з ЄС є Італія. Тільки за перші шість місяців 2020 року Україна завезла італійського вина на $20,7 млн. Друге місце в списку належить Франції ($10,5 млн), третє — Німеччині ($9,9 млн). З інших країн Україна імпортувала вина ще на $26,7 млн.
Небезпека для українських виноробів
Як розповідала у жовтні 2020 року директорка з розвитку Української плодоовочевої асоціації (УПОА) та міжнародна консультантка Продовольчої та сільськогосподарської організації (ФАО) ООН Катерина Звєрєва в коментарі «Інтерфакс-Україна», сьогодні в Україні склалася не найкраща ситуація на виноробному ринку.
За її словами, у порівнянні з 2019-им в 2020-му імпорт вина в Україну збільшився на 25-30%. Водночас українські виробники не мають достатньої державної підтримки та не можуть успішно конкурувати з європейськими господарствами.
«Наприклад, візьмемо Іспанію — одного з провідних гравців світового ринку вина. Місцеві виноградарі отримують від держави 50% повернення інвестицій в закладки виноградників … Інший приклад країн, про який говорять українські винороби, — це Франція. Торік на фінансування виноробної галузі тут виділялося до 8 млрд євро», — вказала Звєрєва.
За її словами, українські винороби і профільні асоціації говорять, що конкурувати з тими, у кого «в пляшці до 70% дотацій», неможливо.