Виверження Везувію вбило людей у Помпеях приблизно за 15 хвилин — дослідження

Хмари попелу і газу після виверження Везувію у 79 році нашої ери винищили древнє римське місто Помпеї за приблизно 15 хвилин.

Таке показує нове дослідження, яке провели вчені Департаменту наук про Землю та геоекології Університету Барі у співпраці з Національним інститутом геофізики і вулканології Італії (INGV) і Британської геологічної служби. Про нього пише The Guardian.

Вчені досліджували пірокластичний потік вулкану — щільний та швидкий потік застиглих шматків лави, вулканічного попелу і гарячих газів. Саме такий обрушився на Помпеї та поховав місто разом з його жителями.

Вчені з’ясували, що смертоносна хмара мала температуру понад у 100 градусів Цельсія і складалася з CO2, хлоридів, частинок розжареного попелу і вулканічного скла.

«Метою роботи було розробити модель, щоб спробувати зрозуміти і кількісно оцінити вплив пірокластичних потоків на жилий район Помпеї, приблизно в 10 км від Везувію», — сказав Роберто Ісайя, старший науковий співробітник INGV.

Дослідження підтверджує, що жителям не вдалося врятуватися, і більшість померлих задихнулися у своїх будинках, ліжках або на вулицях та площах міста. Модель оцінює, що гази, попіл і вулканічні частки поглинули б місто протягом 10-20 хвилин.

«Ті 15 хвилин в цій пекельній хмарі, мабуть, були нескінченними. Жителі і уявити собі не могли, що відбувається. Помпеї переживали землетруси, але не виверження, тому вони були захоплені зненацька», — каже вчений.


Дослідження INGV описує пірокластичні потоки як «найбільш руйнівний вплив» вибухових вивержень. У порівнянні з потоками лави, вулканічний попіл тече по схилах вулкана зі швидкістю сотні кілометрів на годину, при високих температурах і високій концентрації частинок.

Зазначається, що такі дослідження дозволять краще зрозуміти поведінку Везувію, зокрема для цивільного захисту населення сьогодні.


Падіння Помпей

Виверження вулкану в Помпеях сталося в 79 році нашої ери. Воно повністю знищило давньоримське місто неподалік сучасного Неаполя, в якому тоді, за оцінками науковців, мешкали близько 13 тисяч людей.

Рештки Помпей, похованих під шарами попелу, пилу й каміння, знайшли лише в XVI століття, а з 1750-х років там почалися розкопки. Нині дослідники прагнуть вберегти виявлені рештки давньоримського міста від руйнування.