Вижити та допомогти вижити іншим: чого і де можуть навчитися цивільні

Попит на курси та тренінги, де вивчають основи військової справи, тактичної медицини, самооборони, стрільби, аеророзвідки, радіозв’язку тощо в Києві зашкалює. У кожному великому чи й маленькому місті є кілька організацій, які пропонують освоїти знання, необхідні під час військових дій чи окупації. hromadske «просканувало» десятки таких курсів. Детальніше — в матеріалі.
Базові курси домедичної допомоги
«Для початку ми рекомендуємо цивільним засвоїти базові курси з домедичної допомоги Stop the bleed (зупинка кровотеч) та Basic Life Support (серцево-легенева реанімація). Ми не можемо змоделювати для цивільних всіх критичних ситуацій, які можуть із ними трапитися. Але можемо дати основні знання та відпрацювати практичні навички, які допоможуть їм не розгубитися, а діяти у певній ситуації. Паніка — найбільший ворог цивільних», — розповідає Анастасія Грабар, керівниця Центру підготовки цивільної самооборони Tactical Civil Defence.
Тут зазначають, що «швидка» або рятувальники можуть не встигнути доїхати до місця де, наприклад, упала ракета. Тому якщо там буде людина з мінімальними знаннями, вона зможе дати шанс потерпілому вижити. Зрештою, отримати поранення під час війни може будь-хто: вміння накласти собі турнікет може врятувати власне життя. На безплатні курси домедичної допомоги для цивільних Центру підготовки цивільної самооборони Tactical Civil Defence можна записатися тут.
Безоплатно навчитися і потренувати навички надання домедичної допомоги можна у Навчально-тренувальному відділі при Центрі екстреної медичної допомоги та медицини катастроф Києва. Безумовні специ в наданні екстреної допомоги за один день пропонують широкий спектр базових знань, що включають правильну й оперативну оцінку місця події та стану постраждалого і надання домедичної допомоги за масивної зовнішньої кровотечі, за раптової зупинки кровообігу, за порушення прохідності дихальних шляхів, за термічних опіків і травм. А також учасники курсу практикуються у накладанні турнікетів, використанні дефібрилятора та наданні заходів із серцево-легеневої реанімації.
Окрім стандартних, також є і специфічні курси: як допомогти постраждалим дітям за необхідності. Їх проводять інструктори Всеукраїнської ради реанімації. Базові реанімаційні заходи для дітей — це навчальний курс для батьків, студентів та медиків будь-яких спеціальностей. На тренінгу відпрацьовуються покрокові дії під час обстеження непритомної дитини, дії під час серцево-легеневої реанімації та використання автоматичного зовнішнього дефібрилятора, звільнення дихальних шляхів дитини в разі удавлення стороннім предметом. Записатися на курси можна на сайті організації.
Активно в освітній сфері військового вишколу зараз працює і «Центр спеціальної підготовки». Про безплатні курси, лекції, семінари та майстер-класи з надання першої невідкладної допомоги та відпрацювання спеціальних навичок з порятунку життя в умовах надзвичайних станів можна дізнатися на їхній сторінці.
На безплатному курсі «Перша домедична допомога в умовах війни» Prometheus: FAW можна дізнатися алгоритм MARCHE. Це — найважливіші техніки та знання від сертифікованих спеціалістів. Записатися можна на сайті.
Курси тактичної медицини
Тактичної медицини навчають на розробленому українським «Пластом» курсі. Після його проходження видають сертифікат, але потрібно скласти тести. Курс проводять онлайн. Він розрахований на навчання базових навичок для бійців ЗСУ, парамедиків, а також навчання для мобілізованих цивільних фельдшерів та лікарів з надання першої домедичної та медичної допомоги в зонах обстрілу, укриття та на етапах евакуації поранених.
«Питання повинно стояти так, що боєць, який не володіє знаннями з тактичної медицини, є небезпечним сам для себе та своїх товаришів», — зазначають на «Курсі тактичної медицини онлайн».
Навчитися і відпрацювати навички очно можна в Навчально-тренувальному Центрі Тактичної медицини «Колесо». Ольга Омельчук, засновниця Центру, на своїй сторінці у соцмережі пише: «Кількість військовослужбовців, які пройшли хоча б базовий курс, кричуще мала. Командири часто не розуміють важливості такмеду і не організовують ані курс для бійців, ані притомну підготовку для бойових медиків».
Українська спілка парамедиків також заохочує проходити курси з тактичної медицини, запевняючи, що базові знання самодопомоги та допомоги бійцям сьогодні такі самі важливі, як і уміння читати й писати. Навіть більше, бо вони прирівнюються за цінністю до способів збереження життя та виживання, а не просто до культурного розвитку. Записатися на курси можна тут.
Пройшовши курс тактичної медицини стаціонарно, потрібно постійно відтреновувати знання та вправлятися у навичках. У стресовій ситуації погано засвоєна інформація може плутатися і зовсім зникнути. Саме для цього зовсім нещодавно був створений застосунок TacticMedAid. Якщо його встановити, ви отримаєте повний довідник з адаптованою версією протоколу TCCC-AMS для військових (тактична допомога пораненим у бойових умовах) та протоколу STOP THE BLEED для цивільних (алгоритм дій із зупинки кровотечі). Застосунок можна скачати за посиланням.
Курси військового вишколу
Безоплатний курс військового вишколу організовує громадська організація «Український Легіон». Навчання проводять у Києві та Київській області, воно триває чотири тижні. Вишкіл складається з трьох етапів: ввідного, початкового та базового. І якщо перші два курси призначені для початківців, обмежені в часі та мають на меті ознайомити людей з основами військової справи, то базовий курс передбачає регулярну підготовку в постійному складі навчальних підрозділів. Його мета — готувати підрозділи територіальної оборони, що здатні чинити військовий опір агресору.
На курсі навчають поводитися зі зброєю, пересуватися під обстрілами, використовувати укриття, маскуватися, орієнтуватися на місцевості й інженерно обладнувати свої позиції. Є також і основи надання домедичної допомоги. Курси можуть відвідувати також і підлітки, але за згодою батьків.
Ще один подібний тренінг, але онлайн — «Навчальний курс з військової підготовки».Його розробив військовий із позивним «Сирієць». Це формат відеоуроків про те, як поводитися зі зброєю, маскуватися, обладнувати окопи, орієнтуватися на місцевості. Українець «Сирієць» брав участь у сирійській війні на боці Сирійської Вільної Армії проти військ Башара Асада. Зараз воює на фронті проти росіян.
Для тих, хто готується до мобілізації, створили платформу із теоретичної підготовки резервістів. Тут подають загальну інформацію на теми військового вишколу. Платформа — насамперед для людей без бойового досвіду.
Курси керування безпілотником
Безплатних курсів керування безпілотником для цивільних зараз практично немає. Структури та школи, які є, всі сили й ресурси вкладають у термінову підготовку та навчання військових. Але таким чином школи розвиваються і можуть більше допомогти армії.
Центр підготовки операторів БПЛА «КРУК» навчає керувати мультироторними дронами різних модифікацій. Це найбільш поширена модель дронів як серед цивільних, так і серед захисників. На війні вони використовуються для коригування дій, аеророзвідки, розвідки та дорозвідки, скидання вантажів. Зараз у центрі готують безоплатно 20 військових на тиждень і платно — цивільних. Посилання на ресурс центру тут.
Компанія «Dronarium Україна» до кінця липня мала випустити 500 операторів дронів (це практично батальйон). Більш як 300 військових уже записані в чергу на навчання і трохи менше — цивільних (платно). Навчають тут лише повнолітніх. Але обіцяють, що постараються згодом давати знання всім охочим.
Школа Пілотів квадрокоптерів — БПЛА дає цивільним ґрунтовний курс — від теоретичних знань, які включають фізику, аеродинаміку, електроніку, картографію, програмне забезпечення до практичних занять — класичне та екстремальне пілотування та правила експлуатації БПЛА.
KIDS IN GAME DRONES ACADEMY (KIGDA). Академія навчає професійних пілотів FPV-дронів в Україні та дає курс авіамоделювання. Курси містять теоретичні лекції від професійних пілотів KIDS ACADEMY, оснащені великою технічною базою (FPV, DJI, AUTEL, Parrot), є можливість дистанційного та живого навчання. Курси платні.
Військова школа «Боривітер» має основний навчальний центр у Києві та мобільні тренувальні групи, які по всій Україні навчають військових керувати дронами. «Боривітер» пропонує безоплатні курси з аеророзвідки й основ військового зв’язку.
Оскільки радіозв’язківці — одна з найзатребуваніших професій на війні, центр також навчає користуватися раціями, складати схеми, встановлювати зв’язок, монтувати прості антени.
Що ж вибрати для себе?
Орест Білоус, один із засновників навчального центру «Боривітер», для початку радить промоніторити всю інформацію в інтернеті. Далі запитати відгуки тих знайомих, які проходили тренінги. Перевагу надати тим, які існували ще з 2014-го, створені ветеранськими організаціями, інструктори яких мають справді бойовий досвід, або вже побували на війні протягом останніх місяців.
Під час проходження курсу потрібно бути максимально включеним, тоді матеріал краще засвоюється. Після закінчення курсу — посилено тренуватися, вправляючись в отриманих навичках. Знайти групу однодумців, обмінюватися отриманою інформацією, поновлювати знання. Не зупинятися на отриманих навичках, розвивати інші.
Авторка: Анна Павлик