Візит Ненсі Пелосі до Тайваню та викриття ботоферми «Євросолідарності»: головне за день 2 серпня
Спікерка Палати представників США Ненсі Пелосі приземлилася в Тайвані попри опір Китаю, а СБУ заявила про викриття мільйонної ботоферми, яка працювала на замовлення однієї з політсил України. Зібрали головні новини за день 2 серпня.
Візит Ненсі Пелосі до Тайваню
Спікерка Палати представників США Ненсі Пелосі прибула з візитом до тайванського міста Тайбей. Це сталося попри опір Китаю, який вважає Тайвань своєю територією. Це перша поїздка високопосадовця США такого рангу до Тайваню за останні 25 років.
Після приземлення Пелосі зазначила, що цей візит делегації США вшановує непохитну відданість Америки підтримці демократії Тайваню, що динамічно розвивається. Вона також наголосила, що її візит «жодним чином не суперечить давній політиці Сполучених Штатів».
Коли літак із Пелосі наближався до Тайваню, китайські винищувачі Су-35 піднялися у повітря і наблизилися до середини Китайської протоки, яка відділяє Китай від Тайваню. МЗС Китаю назвало візит Пелосі «серйозною політичною провокацією», проти якої воно рішуче виступає.
Китайське державне агентство «Сіньхуа» також оголосило, що Китай планує провести військові навчання та навчання з бойовою стрільбою 4-7 серпня у водах і повітряному просторі навколо Тайваню. Bloomberg зазначає, що ці навчання є очевидною демонстрацією сили.
Викриття ботоферми «Євросолідарності»
Служба безпеки України заявила про ліквідацію мільйонної ботоферми, яка в соцмережах розхитувала ситуацію в країні на замовлення однієї з політичних сил. За інформацією нашого джерела в правоохоронних органах, йдеться про «Європейську Солідарність».
Як заявляє слідство, зловмисники масово поширювали через інтернет дезінформацію, зокрема про нібито конфлікт між керівництвом Офісу президента і головнокомандувачем ЗСУ Валерієм Залужним, а також проводили кампанії з дискредитації першої леді Олени Зеленської.
В СБУ додали, що зловмисник був «на зв’язку» з чинним народним депутатом, який входить до близького оточення колишнього керівництва України. Про кого йдеться — не уточнили, проте за даними джерел «Бабеля», це співголова фракції «Європейська Солідарність» Артур Герасимов. Сам депутат це спростовує.
Ракетні удари по Україні
Після обіду 2 серпня в низці областей України пролунали вибухи. Окупанти близько 17 години випустили по Україні вісім крилатих ракет. З них сім збили українські сили протиповітряної оборони, ще одна влучила у військовий об'єкт на Львівщині. Інформації про постраждалих наразі немає.
«Азов» визнали терористичною організацією в рф
Верховний суд росії визнав український полк спеціального призначення «Азов» терористичною організацією і заборонив його на території росії. Відповідно до російського законодавства, учасникам організації, яку суд визнав терористичною, загрожує кримінальна відповідальність.
У полку «Азов» вважають, що рішення російського суду свідчить про пошук росією нових пояснень для воєнних злочинів. В Офісі президента України назвали таке рішення правовим нонсенсом, оскільки російська юрисдикція не поширюється на територію України.
Що нового про вибухи в Оленівці?
У розвідці наголосили, що Україна наразі не має підтверджених списків військовополонених, які зазнали поранень або загинули внаслідок вибуху в Оленівській колонії на окупованій Донеччині. Спискам, які ширяться мережею, довіри немає.
Водночас невідомі люди почали збирати інформацію про загиблих в Оленівці українських військових та їхніх родичів. У координаційному штабі закликають українців нікому не передавати персональні дані захисників.
А Верховна Рада звернулася до світової спільноти і міжнародних урядів із закликом унеможливити повторення вбивства українських полонених, як це сталося під час вибуху в Оленівській колонії. Український парламент також закликав світ визнати рф державою-терористом.
Фінансова допомога
Україні надійшов мільярд євро макрофінансової підтримки від Європейського Союзу. Кошти виділяють як довгострокову позику на пільгових умовах. У Києві очікують на затвердження ще 8 мільярдів допомоги, проте кажуть, що розгляд цього питання блокує зокрема Німеччина.
Як розповів прем'єр Денис Шмигаль, до державного бюджету України в липні надійшло 170 млрд грн, з яких 80 млрд грн — це гранти від партнерів і союзників.
Ситуація на фронті
Українські військові успішно відбили наступ російських окупантів на Краматорському напрямку. Водночас на Бахмутському росіяни теж зазнали невдач на чотирьох лініях наступу, проте на одній мають частковий успіх. Бойові дії продовжуються і на Харківщині та півдні України. Детальніше про ситуацію на фронті читайте тут.
Уряд призначив нового голову Херсонської ОДА
Кабінет міністрів 2 серпня погодив призначення Ярослава Янушевича на посаду очільника Херсонської обласної державної адміністрації. Він є заслуженим економістом України, кандидатом економічних наук і доктором юридичних наук.
Санкції проти дружини путіна та колаборантів
США розширили перелік підсанкційних людей та організацій з росії. У нього зокрема потрапила Аліна Кабаєва, яку вважають фактичною дружиною президента рф володимира путіна, а також українські колаборанти.
Зокрема, у новому санкційному переліку є колишній міський голова Херсона та чинний голова окупаційної адміністрації Херсонської області Володимир Сальдо, а також його «заступник» Кирило Стремоусов. А ще обмеження запровадили проти Костянтина Іващенка — очільника окупаційної адміністрації Маріуполя.
Зеленський про легалізацію одностатевих шлюбів
Президент Володимир Зеленський відповів на петицію, у якій закликають легалізувати в Україні одностатеві шлюби. Глава держави каже, що звернувся до прем'єр-міністра Дениса Шмигаля з проханням розглянути це питання та проінформувати про результати.
За словами Зеленського, уряд, який відповідальний за заходи щодо забезпечення прав і свобод людини, раніше напрацьовував варіанти рішень стосовно легалізації в Україні зареєстрованого цивільного партнерства.
Початок обов'язкової евакуації з Донеччини
З Донецької області розпочалась обов'язкова евакуація цивільних. Перший потяг зранку 2 серпня прибув у Кропивницький. Ним евакуювали 136 людей, із них 44 — маломобільні.
Втрати окупантів
За даними Генштабу ЗСУ, від початку повномасштабного вторгнення росія вже втратила в Україні 41 170 солдатів, 1 768 танків, 4 014 броньованих машин, 223 літаки, 936 артилерійських систем, 259 РСЗО тощо.