Визнання «рашизму», загроза дефолту у США та реакція силовиків на доплати військовим: головні новини за 2 травня

Верховна Рада визнала політичний режим у росії «рашизмом». США загрожує дефолт у червні через досягнення ліміту запозичень. Керівники силового блоку України виступили проти повернення 30 тисяч гривень доплат військовим. Зібрали головні новини за день 2 травня.

Рішення Верховної Ради

На засіданні 2 травня Верховна Рада України ухвалила низку важливих рішень. Зокрема парламент схвалив постанову, яка визначає політичний режим у росії як «рашизм», а також засуджує ідеологічні засади та суспільні практики російського режиму, називаючи їх тоталітарними й людиноненависницькими.

Інші рішення Верховної Ради:

  • продовження дії воєнного стану та мобілізації ще на 90 діб;
  • ухвалення законів, які спрощують обіг документів і лікування для військових, а також збільшують кількість місць роботи військово-лікарських комісій;
  • ухвалення закону про створення Національного військового меморіального кладовища в Києві;
  • припинення двох угод із Сирією: про торговельне судноплавство та про торговельне, економічне і технічне співробітництво.

Інші рішення влади

У Міністерстві внутрішніх справ повідомили, що в Україні запрацював Єдиний реєстр осіб, зниклих безвісти за особливих обставин. Отримати витяг із реєстру можуть родичі зниклих безвісти. Надаватимуть документ представники Департаменту інформатизації МВС України.

Глава МВС Ігор Клименко анонсував, що 2023 року в Україні планують запровадити низку змін до процесу отримання водійських прав, щоби зробити його прозорішим.

Заступниця міністра оборони України Ганна Маляр повідомила, що поранених військовослужбовців, які не можуть виконувати бойові завдання і виведені в розпорядження командирів, будуть призначати на інші посади. Готується відповідне розпорядження Головнокомандувача ЗСУ, яке повинно розв'язати питання тих, хто зараз чекає на призначення.

США загрожує дефолт?

Міністерка фінансів США Джанет Єллен заявила, що Америці загрожує дефолт уже 1 червня, якщо Конгрес не підвищить або не призупинить боргову стелю до цього часу. Йдеться про боргову стелю, або ліміт федеральних запозичень, сума якого зараз становить 31,4 трильйона доларів. США досягли цього ліміту ще в січні, але уряд поки що продовжує виконувати свої зобов'язання завдяки використанню надзвичайних заходів, як-от призупинення торгівлі цінними паперами.

Доплати військовим

До Верховної Ради надійшов лист від керівників силового блоку України, що виступили проти повернення 30 тисяч гривень доплат військовим, які виплачують незалежно від їхнього завдання чи місця служби. Лист підписали очільники Міноборони, СБУ, МВС, ДПСУ, Нацгвардії, а також головнокомандувач Валерій Залужний.

Також у листі пропонують відкласти розгляд проєкту постанови №8312-П про скасування поправки щодо повернення доплат. Натомість очільники відомств пропонують зібрати робочу групу з представників Верховної Ради, Кабінету міністрів, Генштабу ЗСУ і до кінця травня спільно розробити законопроєкт, який урегулює питання оплати праці бійців.

AMP версія сайту не підтримує цей контент

Переглянути в Telegram.

Єврокомісія ввела обмеження на імпорт з України

Єврокомісія з 2 травня заборонила імпорт пшениці, кукурудзи, ріпаку та соняшнику українського походження до Болгарії, Угорщини, Польщі, Румунії та Словаччини. Ці агропродукти можуть перевозитися через їхню територію транзитом. Обмеження триватимуть до 5 червня 2023 року, але у ЄК заявили, що готові повторно запровадити запобіжні заходи, «доки триватиме виняткова ситуація».

Інші новини

  • У Міноборони Польщі не виключають, що знайдена поблизу Бидгоща ракета могла бути російською.
  • Данія надсилає Україні свій найбільший пакет військової допомоги: туди ввійде техніка та боєприпаси для контрнаступу.
  • В Україні все ще недостатньо щеплених проти COVID-19 для формування колективного імунітету, попри наявність вакцин — МОЗ.
  • У ЗСУ спростували заяву власника ПВК «Вагнер» про вбивство начальника тероборони Ігоря Танцюри: «Всі живі та здорові».
  • Очільниця Мінреінтеграції Ірина Верещук заперечила заяву російської омбудсменки львової-бєлової, нібито Україна не евакуює дітей.