«Вони засвоїли урок, що почали рано». Експерт припустив, коли росіяни готуються влаштувати енергетичний терор
Торік масовані обстріли енергетичної інфраструктури України росіяни розпочали 10 жовтня. Цього ж року окупанти, які за даними розвідки, відновили запаси ракет, імовірно, готуються завдати ударів із настанням холодів.
Таке припущення зробив директор Центру досліджень енергетики Олександр Харченко, ідеться в статті «Зима 2.0. Чи готові ми до нової битви за світло».
На думку Харченка, росіяни «засвоїли урок, що почали рано», бо в теплий час нам набагато легше й швидше відновлюватися. Окупанти не досягли поставлених перед собою цілей, тобто відключення щонайменше низки великих міст від енергопостачання на тривалий період.
«Я можу лише припустити, що вони хочуть завдати потужніших ударів у той час, коли температура впаде до 0°C або нижче. Але це тільки припущення, я не можу передбачити, як будуть діяти абсолютно божевільні люди», — каже hromadske енергетичний експерт.
Водночас Олександр Харченко впевнений, що попри дуже ймовірні атаки росіян, загальнонаціонального блекауту цьогоріч не буде.
«Зимовий терор»
Протягом опалювального сезону торік росіяни випустили понад 1200 ракет і дронів по ключових енергетичних об'єктах. Понад 250 із них влучили в ціль і пошкодили 43% магістральних мереж. Різного ступеня ушкоджень зазнали й усі теплові та гідроелектростанції.
Згідно зі звітом Програми розвитку ООН, у квітні 2023 року потужності з виробництва електроенергії скоротилися на 51%, якщо порівняти з періодом перед повномасштабним вторгненням рф.
Президент Володимир Зеленський припустив, що росія спробує повторити масовані атаки на енергосистему й цієї зими. Міністерство внутрішніх справ удосконалило плани ефективного реагування під час можливих перебоїв з електропостачанням.
В «Укренерго» заявили, що українська енергосистема готова до проходження зимового періоду. У компанії не можуть спрогнозувати ймовірність блекаутів або відключень узимку 2024-го, оскільки це залежить від російських атак, але запевняють, що ретельно готуються до «найгіршого сценарію».