«Вражені великою кількістю страт»: комісія ООН зафіксувала воєнні злочини рф у чотирьох областях

Незалежна міжнародна комісія з розслідування порушень в Україні, яку створили при ООН, зафіксувала воєнні злочини російських окупантів у чотирьох областях: Київській, Чернігівській, Харківській та Сумській.

Про це йдеться в повідомленні ООН.

23 вересня голова комісії Ерік Мьосе виступив на сесії Ради ООН з прав людини з останніми результатами розслідувань. Так, комісія зафіксувала використання вибухової зброї широкого ураження в населених пунктах, що є джерелом колосальної шкоди та страждань для цивільного населення. Також із використанням такої зброї пов'язана більшість задокументованих смертей.

«Це плюндрування є одним із факторів, які пояснюють, чому третина населення України була вимушена покинути свої домівки. Одна літня жінка, яка врятувалась, тікаючи від пекла воєнних дій у Харкові, сказала нам: "Я не живу, я просто існую: у моїй душі нічого не лишилося"», — розповів Мьосе.

Комісія також зафіксувала напади без розрізнення між цивільними та військовими, зокрема з використанням касетних боєприпасів, реактивних систем залпового вогню, ударів авіації по населених пунктах.

«Щодо порушення особистої недоторканності, нас вразила велика кількість страт у тих місцевостях, які ми відвідали. Наразі Комісія розслідує такі смерті у 16 містах та населених пунктах. Ми отримали достовірні повідомлення щодо багатьох інших випадків страт, які продовжуємо документувати», — розповів Мьосе.

За його словами, у всіх таких випадках зафіксовані попереднє затримання жертв та видимі ознаки страти на їхніх тілах: зв’язані за спиною руки, вогнепальні поранення в голову та перерізані горла.

Деякі свідки розповіли, що після затримання окупантами їх перевезли до рф, де тижнями утримували у в’язниці. Ті, з ким спілкувалася комісія, описували випадки побиття, катування електричним струмом, примусове роздягання, а також інших видів порушень. За даними комісії, деякі з жертв після перевезення до рф зникли.

Комісія також розповіла, що розслідувала два випадки жорстокого поводження ЗСУ із солдатами рф: «Попри невелику кількість таких випадків, ми продовжуємо звертати на них увагу».

Окрім того, комісія фіксувала сексуальне та ґендерно зумовлене насильство з боку солдатів рф. Сюди включають різні види порушень прав: сексуальне насильство, катування та жорстоке і нелюдське поводження. Є приклади випадків, коли родичів жертв змушували спостерігати за скоєнням таких злочинів. За словами Мьосе, вік жертв сягав від 4 до 82 років.

Комісія задокументувала випадки зґвалтування, катування та незаконного позбавлення дітей волі, їх вбивства та поранення під час невибіркових нападів із використанням вибухової зброї.

Чому розслідували тільки в чотирьох областях?

Незалежну міжнародна комісія з розслідування порушень в Україні створили в березні при Раді ООН з прав людини. Вона має доповнювати роботу Моніторингової місії ООН з прав людини в УкраїніММПЛУ та Управління Верховного комісара ООН з прав людини. У травні Рада ООН надала комісії мандат на розслідування подій на території Київської, Чернігівської, Харківської та Сумської областей наприкінці лютого та в березні 2022 року. Тож комісія зосередила основні зусилля на подіях у цих чотирьох регіонах.