Давос-2017: порядок денний і головні учасники Всесвітнього економічного форуму

На цьогорічному Всесвітньому економічному форумі учасники обговорюватимуть питання «гнучкого та відповідального лідерства»

Понад 3 тисячі учасників. Більше тисячі виконавчих директорів провідних світових компаній. Півсотні лідерів провідних держав світу. На цьогорічний Всесвітній економічний форум вони зберуться для обговорення провідної теми – питання «гнучкого та відповідального лідерства».

На відміну від минулорічних заходів, що відбувалися під спільним знаменником Четвертої індустріальної революції, цього року Давос має на порядку денному більш чіткі і злободенні питання. Brexit, президентство Дональда Трампа і зростання впливу Китаю на міжнародні події – це реалії, які є актуальними і потребують вирішення вже зараз.

Певно, мало хто з учасників минулорічного Форуму міг би припустити, що рік потому їм доведеться обговорювати питання виходу Великої Британії з Європейського Союзу. Власне, у 2016 році глава британського уряду Девід Кемерон виступав у Давосі з промовою про намір зберегти єдність європейської спільноти.

Цьогоріч до Швейцарії завітає вже його наступниця Тереза Мей – і розповість про вихід Британії не лише з ЄС, а й із зони єдиного європейського ринку. За умов непевності під час зміни американської президентської адміністрації підтримку глобалізаційним процесам готується висловити лідер Китаю Сі Цзіньпін. «Століття тому Владімір Лєнін планував революцію в Цюриху, – пише шведський дипломат Карл Більдт. – Тепер глава найбільшої комуністичної партії світу зустрічається з провідними капіталістами світу в Давосі».

Тема України та українсько-російського конфлікту цьогоріч окремо виділятися не буде. Проте вже традиційно у Давосі відбудеться «український ланч», організований олігархом Віктором Пінчуком. Президент України Петро Порошенко, своєю чергою, використає Форум для зустрічі з китайською делегацією і низкою європейських колег. Мер Києва Віталій Кличко ж візьме участь в одній із панельних дискусій під назвою «Лідерство у часи розділення».

Громадське розповідає про інших почесних гостей Всесвітнього економічного форуму.

Сі Цзіньпін, президент Китаю

Сі Цзіньпін із віце-президентом США Джо Байденом і Держсекретарем Джоном Керрі під час візиту до США у 2012 році, Wikipedia.org

Лідер Китайської Народної Республіки Сі Цзіньпін став першим китайським президентом, що відвідав Всесвітній економічний форум у Давосі.

Засновник Форуму Клаус Шваб напередодні висловив сподівання, що Цзіньпін розповість у своїй промові про те, як «Китай прийматиме у міжнародних відносинах відповідальну роль лідера».

У виступі на відкритому пленарном засіданні 17 січня 2017 року Сі Цзіньпін запропонув точку зору Китаю на те, як економічна глобалізація може стати більш відкритою. У такий спосіб лідер Пекіна уперше відреагував на суперечливі заяви Дональда Трампа.

До швейцарського міста в Альпах керівник другої найбільшої економіки світу прибув на чолі делегації з 80 осіб. Зокрема, Сі Цзіньпіна супроводжують двоє найбагатших людей Піднебесної — Джек Ма і Ван Цзяньлінь.

Джо Байден, віце-президент США

Джо Байден, Facebook.com

Обраний президент США Дональд Трамп не відвідає Всесвітній економічний форум, оскільки 20 січня 2017, у день закриття саміту, відбудеться інавгурація 45-го голови Білого дому.

Втім, у Давосі буде представлена і чинна адміністрація Барака Обами, і команда майбутнього президента.

Почесним гостем Форуму став віце-президент Сполучених Штатів Джо Байден – він розповів про свою програму боротьби з раком і прочитав промову, присвячену сфері міжнародних відносин.

Трампа у Швейцарії замінить Ентоні Скарамуччі – його радник з фінансових питань стане учасником однієї з панелей 17 січня 2017 і зустрінеться з китайською делегацією.

Тереза Мей, прем’єр-міністр Великої Британії

Тереза Мей, Wikipedia.org

Прем’єр-міністр Великої Британії Тереза Мей прилітає до Швейцарії 17 січня 2017 року, одразу після проголошення промови про механізм виходу Сполученого Королівства з Європейського Союзу.

Даунінг-стріт не повідомляє, чи візьме глава британського уряду участь в обговоренні. Та джерела місцевих медіа стверджують, що Мей планує зустрітися з Сі Цзіньпінем.

20 січня 2017 року канцлер скарбниці Великої Британії Філіп Хеммонд візьме участь в обговоренні теми «Британія та ЄС: шлях уперед».

Іншу точку зору на Brexit матиме змогу запропонувати мер Лондона Садік Хан. У британській пресі припускають, що противник виходу з ЄС застереже британський уряд від негативних наслідків цього рішення.

Крістін Лагард, директорка-розпорядниця Міжнародного валютного фонду

Крістін Лагард, Facebook.com

Керівник МВФ Крістін Лагард є постійним гостем Всесвітнього економічного форуму. Цьогоріч вона візьме участь у щонайменше трьох дискусіях. Зокрема – про світовий тренд із кризою середнього класу та важливість забезпечення ґендерної рівності.

19 грудня 2016 року суд визнав Лагард винною у недбалості під час перебування на урядовій посаді міністра фінансів Франції (2007-11), що призвела до втрати державним бюджетом 400 мільйонів євро. Втім, покарання 61-річна жінка уникнула. Більш детально про судовий процес Громадське розповідало в окремому матеріалі.

Халід Аль-Фаліх, міністр енергетики Саудівської Аравії

Халід Аль-Фаліх, Wikipedia.org

Міністр енергетики Саудівської Аравії Халід Аль-Фаліх виступить 19 січня 2017 року з презентацією плану обмеження залежності економіки країни від видобутку нафти.

Керівник державної нафтової корпорації Saudi Aramco розповість, як просувається виконання розписаного до 2030 року плану.

Крім того, від представника країни-члена ОПЕК очікують пояснень рішення зменшити видобуток нафти, що спровокував різке підвищення цін на чорне золото.

Ал Ґор, колишній віце-президент США

Ал Ґор, Wikipedia.org

Проблема глобального потепління не втрачає актуальності і після набуття чинності Паризької кліматичної угоди. Спеціальне опитування учасників цьогорічного Форуму показало, що лише проблема ядерної зброї турбує їх більше, ніж стан довкілля.

Участь у дискусії про стан довколишнього середовища візьме Крістіана Фігереш, одна з авторів конвенції ООН про кліматичні зміни. Також відвідає Форум володар Нобелівської премії миру Ал Ґор.

У грудні 2016 року колишній віце-президент США зустрівся з Дональдом Трампом. Ґор спробував переконати майбутнього президента у тому, що глобальне потепління має негативні наслідки для довкілля. Трамп неодноразово заперечував цю тезу.

Білл Ґейтс, Шеріл Сендберґ, Ерік Шмідт

Білл Ґейтс у Давосі в 2008 році – з колишнім прем’єром Великої Британії Ґордоном Брауном, королевою Йорданії Ранією, екс-президентом Нігерії Умару Яр-Адуа і солістом гурту U2 Боно, Wikipedia.org

Окрім низки світових лідерів участь у Всесвітньому економічному форумі в Давосі візьмуть і керівники провідних технологічних корпорацій планети.

Співзасновник Microsoft і філантроп Білл Ґейтс анонсує на Форумі свої благодійні ініціативи. Головна операційна директорка Facebook Шеріл Сендберґ, своєю чергою, візьме участь у кількох дискусійних панелях. Доєднається до них Ерік Шмідт – виконавчий директор Alphabet, материнської компанії Google.

Метт Деймон, Форест Вітакер, Ніко Росберг, Шакіра

Метт Деймон під час благодійної місії на Гаїті під патронатом ООН, Wikipedia.org

Привернути увагу до глобальних проблем людства спробує і низка артистів. Актор Метт Деймон, відомий за фільмами про Джейсона Борна, підтримає програму зниження рівня смертності від споживання брудної води. Інша голлівудська зірка, Форест Вітакер, візьме участь в дискусії про збільшення впливу популярної культури на життя людей.

Поп-зірка Шакіра розповість про благодійну діяльність своєї фундації Pies Descalzos у рідній для співачки Колумбії. Окрім того, чемпіон світу Формули-1 Ніко Росберг поділиться тим, як йому вдалося закінчити спортивну кар’єру на піку кар’єри.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Четверта промислова революція: ризики і перспективи України