Вибух у Нікопольському суді: проблема правосуддя чи незаконного обігу зброї?
30 листопада в Нікопольскому суді, де мали слухати справу про подвійне вбивство, батько одного із загиблих підірвав дві гранати. Сам чоловік загинув на місці, 11 людей госпіталізували. Про подробиці справи та що могло підштовхнути чоловіка до такого вчинку — в матеріалі Громадського.
Що сталося
За словами очевидців, вибухи пролунали після того, як оголосили перенесення судового засідання. За словами місцевої поліції, одна граната розірвалася за 30 сантиметрів від клітки з підсудними, інша вибухнула в руках у Руслана Тапаєва — він загинув на місці.
11 інших постраждалих, серед яких троє підсудних, двоє працівників конвойної служби, співробітник суду, прокуратури й цивільні особи, госпіталізували до Нікопольської лікарні №1.
Один з обвинувачених, Сергій Вороновський помер під час надання йому медичної допомоги. Як повідомила Громадському головна лікарка Олена Соломаха, в лікарні наразі залишаються шестеро осіб, їхній стан стабільний:
«Вони всі поступили з осколковими пораненнями різного ступеня тяжкості. Один з підсудних помер під час операції черевної порожнини. У лікарні залишаються шестеро: двоє підсудних, двоє працівників поліції і двоє цивільних.
У важкому стані один підсудний та один цивільний громадянин, проте їхньому життю нічого не загрожує. Усі притомні, але відмовляються давати інтерв’ю, я не пускаю до них журналістів».
Будівля Нікопольського суду після вибуху Фото: Організація Прихист
Справа про вбивство Різвана Тапаєва
Вибух у Нікопольському суді пролунав під час слухання справи про подвійне вбивство. Гранати кинув батько одного із загиблих — Руслан Тапаєв. Його сина Різвана разом з Іллею Бондарем 10 лютого 2016 року в Нікополі на вулиці Казанцева розстріляли невідомі.
За даними місцевої поліції, того дня зловмисники двома автомобілями заблокували третього легковика, в якому перебували Тапаєв і Бондар. З автомату Калашникова нападники розстріляли водія та пасажира. Чоловіки загинули на місці, а зловмисники втекли з місця злочину.
Згодом затримали трьох підозрюваних: Романа Жмурка (прізвисько «Мопа», раніше судимий за злочини у сфері обігу наркотиків), Сергія Вороновського й Дениса Подоляка. Їх звинувачують в умисному вбивстві, що передбачає довічне ув’язнення.
Перші судові засідання у справі почалися в серпні 2016-го. 30 листопада мало відбутися 21-ше, але його перенесли, через те, що не з’явився один з адвокатів обвинувачених.
Чому це сталося
1. Мотив
За словами речниці головного управління поліції Дніпропетровщини Ганни Старчевської, наразі важко встановити мотиви скоєння Русланом Тапаєвим злочину:
«Я не можу назвати причини. Чоловік помер, ми його допитати не зможемо. Це ми тепер будемо вигадувати, які в нього можуть бути причини. Триває досудове розслідування, в межах якого ми встановлюватимемо всі факти. Слідчі провели обшуки за місцем проживання чоловіка, який підірвав гранату, нічого забороненого не вилучили. Також обшукали автомобіль, на якому він при’їхав до суду — також нічого забороненого там не знайшли. Родичів чоловіка ще не допитували. Слідчі дії тривають».
Зі слів знайомих із Русланом Тапаєвим людей, у нього залишилася дружина, троє дітей та внуки. Один із його синів — Султан три місяці тому засуджений до 4 років ув’язнення за те, що в грудні 2016-го збив двох пішоходів. Катерина — близька до родини загиблої дівчини — розповіла, що часто спілкувалася з Русланом Тапаєвим:
«Таких людей дуже мало. Його син збив мою похресницю й утік з місця злочину. А Руслан Анатолійович знайшов нас і родичів другої дівчини. Він допомагав і тій родині, і нам. Він постійно жив у Нікополі, його дружина на одному з місцевих базарів продавала овочі, він їй допомагав, сам інвалід — не мав однієї руки. Цей учинок у суді — це, мабуть, відчай, бо надто довго тяглася справа про вбивство Різвана».
Надання допомоги потерпілому обвинувачуваному. Згодом чоловік помер у лікарні Фото: Організація Прихист
2. Вільний обіг зброї
Поліція наразі встановлює причини інциденту, розглядаючи всі можливі версії. Також проводиться операція по вилученню зброї в громадян.
На думку члена «Української асоціації власників зброї» Віталія Коломійця, причиною скоєння цього злочину є розчарування в судовій системі й відчай, а от операцію по вилученню зброї вважає неефективною:
«Хай навіть питання в зброї — на руках у людей декілька мільйонів одиниць, поліція витрачає достатньо коштів і вилучає на рік декілька тисяч, отже, щоб вилучити всю зброю, потрібно дві-три тисячі років. Це неефективно. Національна поліція має бюджет 20 мільярдів гривень, а боротьба з незаконним обігом зброї — другий із семи пріоритетів. Можна припустити, що вони мають три мільярди гривень на боротьбу з обігом зброї. Заборона та обмеження — це надто дорого і, як свідчить практика, неефективно. Тож потрібно вводити конструктивні заходи, наприклад, викупляти зброю. Це буде ефективніше. Так роблять, приміром, в Австралії».
Зал суду після вибуху гранати Фото: Організація Прихист
3. Проблема охорони судів
Водночас у зв’язку з інцидентом у суді Рада суддів України оприлюднила заяву, в якій вимагає посилити охорону в судах, адже чоловік зміг пронести зброю до зали суду, попри те, що в будівлі працює рамка-металодетектор:
«Рада суддів України впродовж останніх років неодноразово звертала увагу на неприпустимість неналежного здійснення охорони судів. Бо її відсутність призводить до вільного доступу до приміщень судів осіб, які перешкоджають роботі судів, суддів, працівників апарату судів, становлять загрозу для учасників процесу й відвідувачів, ми навіть рекомендували суддям, у разі виникнення небезпеки, припиняти роботу суду».
Наразі тривають слідчі дії, проводиться допит очевидців і родичів Руслана Тапаєва. Дату поховання загиблих поки не розголошують.
/Вікторія Рощина