WSJ: росія, імовірно, зможе виробити зброї ще на кілька років війни, але її якість — під питанням

Здатність росії випускати танки, ракети та снаряди посилила тиск на Україну, але аналітики сумніваються, що це зможе тривати довго. Через посилення виробництва зброї страждає економіка росії, а якість нового озброєння — під питанням.

Про це пише Wall Street Journal з посиланням на джерела.

За словами високопоставленого посадовця НАТО, рф, найімовірніше, зможе продовжувати свої військові зусилля ще від двох до п’яти років у нинішньому масштабі. Принаймні дві європейські військово-розвідувальні служби також вважають, що росія може виробити достатньо зброї, щоб вистачило ще на кілька років.

Але зростання військового виробництва відображається на економіці рф і може бути нестійким, враховуючи відтік інвестицій, робочої сили та матеріалів з інших секторів російської економіки.

Деякі аналітики ставлять під сумнів військове виробництво москви. Наприклад, рф не робить різниці між нововиробленими бронетехніками та старими моделями, вивезеними зі зберігання та відремонтованими.

«Вони нарощують цифри», — сказав дослідник Міжнародного інституту стратегічних досліджень Майкл Джерстад.

Наприклад, танковий завод «Омсктрансмаш» в Омську виробляє танки, схожі на Т-62, які не випускалися з 1970-х років, і Т-54/55, які вперше були розроблені після Другої світової війни. Ці старі танки не такої гарної якості, як нові моделі, і їхні запаси з часом вичерпаються.

росія також занурилася в запаси старих артилерійських боєприпасів. За даними Королівського Об'єднаного інституту оборонних досліджень Великої Британії, цей запас зараз становить приблизно 3 мільйони патронів, значна частина яких у поганому стані.

Королівський інститут оборонних досліджень та інші аналітики кажуть, що російського внутрішнього виробництва боєприпасів недостатньо, щоб задовольнити її потреби в Україні. А це означає, що москва стане ще більш залежною від допомоги таких союзників, як Китай, Іран і Північна Корея.

росія поставила економіку на воєнні рейки?

кремль справді «закачав ресурси» у свою збройову промисловість, відзначає WSJ. Минулого року 21% усіх федеральних витрат рф пішли на те, що москва класифікує як оборону, порівняно з майже 14% у 2020 році. У бюджеті росії на 2024 рік передбачається ще більша частка витрат на оборону — понад 29%.

росія також навчилася уникати санкцій і закуповувати в різні способи такі компоненти, як західні мікрочипи та телекомунікаційне обладнання, які вона не може купити безпосередньо в інших країнах.

У грудні 2023 року міністр оборони рф сергій шойгу заявив, що росія виробляє в 17,5 раза більше боєприпасів, у 17 разів більше безпілотників і в 5,6 раза більше танків, ніж до війни.

москва також збільшила виробництво ракет та іншої зброї, кажуть західні чиновники. Наприклад, виробництво артилерійських снарядів зросло з 400 тисяч снарядів у 2021 році до 600 тисяч наступного року, що перевищує загальний обсяг виробництва США та ЄС, за оцінками військової розвідки Естонії.

Але західні аналітики дедалі частіше ставлять під сумнів якість виробництва зброї росією.