«Я їду, щоб обійняти Херсон серцем!» До звільненого міста прибув перший потяг

Українська армія звільнила Херсон на початку листопада, після восьми місяців російської окупації. За тиждень після звільнення, 19 листопада, на херсонський вокзал прибув перший потяг. Ним став святковий «Потяг до Перемоги», квитки на який можна було придбати в межах спільної акції «Укрзалізниці» та UNITED24. Журналіст hromadske вирушив цим першим потягом із Миколаєва до Херсона.

У перший рейс до Херсона вирушили майже 200 пасажирів, які придбали «квиток до перемоги». Крім Херсона, такі квитки можна купити до Маріуполя, Донецька, Луганська, Сімферополя та Севастополя — і використати після деокупації цих міст.

За гроші з продажу квитків купуватимуть машини, які допоможуть сполучити міста і селища на деокупованих територіях із найближчими залізничними вузлами.

Волонтери World Central Kitchen вантажать до вагона гуманітарну допомогу, яку повезуть у ХерсонОлександр Хоменко / hromadske

Квитки на урочистий потяг коштували тисячу гривень за місце в плацкарті, дві тисячі гривень — у купе. Ті, хто придбали їх раніше, 17 листопада отримали мейли зі своїми електронними квитками.

Громовиця БердникОлександр Хоменко / hromadske

«Я їду, щоб обійняти Херсон серцем, подивитися на український прапор над містом. Буквально позавчора купила квитки, і вже ввечері мені подзвонили й запитали, чи готова я їхати», — розповідає нам письменниця та журналістка Громовиця Бердник. Херсон — це єдиний обласний центр в Україні, де вона ще ніколи не була.

Олександр Хоменко / hromadske

Жінка також купила квиток до Сімферополя, тому що з 2013 року не була у Криму. Розповідає, що дуже любить зустрічати весну на півострові, тож наступного року сподівається нарешті побувати там. Вона вірить, що це можливо: «Віра — це енергія, а енергія — це те, що творить світ». 

Дмитро також купив «квиток до перемоги»: їде не як турист, а до батьків. Через проблеми зі зв’язком не встиг попередити їх про свій приїзд і хвилюється в передчутті майбутньої зустрічіОлександр Хоменко / hromadske

Водночас у потязі чимало людей, які їдуть із Миколаєва до Херсона «зайцями».

Євген купив квитки до Миколаєва й уже на міському вокзалі пересів у херсонські вагони. Це його друга спроба потрапити до рідного містаОлександр Хоменко / hromadske

«Коли дізнався про звільнення Херсона 11 листопада, відразу вирушив до Миколаєва — і три дні чекав на автовокзалі можливості потрапити в місто. Але так і не зміг, бо жодну цивільну машину не пропускали», — розповідає Євген.

Усю війну він пропрацював зварювальником у Запоріжжі. З батьками звʼязок був поганий — незалежно від того, російський чи український мобільний оператор використовували.

«Я не думав, що буде потяг, не вірилося взагалі», — схвильовано говорить Євген.

Аня обіймає кота, який разом із нею подорожує до ХерсонаОлександр Хоменко / hromadske

Інженер-звʼязківець Антон і дизайнерка Аня зустрічаються три роки. Обоє з Херсона, хоча після закінчення навчання живуть разом у Києві. Спочатку купили квитки до Миколаєва, сподіваючись звідти дістатися до Херсона автомобілем.

Аня помітно хвилюється, бо потяг іще не вирушив із вокзалу Миколаєва, тож вона побоюється, що їм не дозволять їхати далі. Вона встигає додзвонитись і попередити батька про приїзд уже дорогою до Херсона.

Андрій — залізничник, їде до Херсона у відрядженняОлександр Хоменко / hromadske

Не всі пасажири їдуть до звільненого міста додому чи як туристи. Андрій — машиніст дизельних електростанцій з Одеси, їде у відрядження допомагати відновлювати повноцінний залізничний рух у Херсоні. Має пробути у місті пʼять днів.

Олександр Хоменко / hromadske

Потяг до Херсона їде повільно, ніби обережно. Час від часу помахом руки нас вітають військові та місцеві жителі. На міському вокзалі незвично людно, багато преси. Жінка, яка також їхала з нами у плацкартному вагоні, довго плаче й обіймається з близькими прямо біля виходу з потяга.

Вагони до Херсона й надалі будуть у складі поїзда №122/121 Київ — Миколаїв, вирушаючи з Києва у парні числа, а з Херсона — у непарні.