Ядерний градус зростає. Як реагуватиме Захід
Проведена росією мобілізація, атаки на цивільну інфраструктуру України та ядерні погрози з боку володимира путіна НАТО називає найбільшою ескалацією з лютого. Якщо у відповідь на масовані обстріли партнери України пообіцяли надати більше засобів протиповітряної оборони, то стратегію реагування на ядерні загрози союзники не планували розкривати. Однак, цього тижня трохи підняли завісу, що ж станеться, якщо раптом…
Західні розвідки ретельно моніторять червону ядерну кнопку росії. Генсек НАТО Єнс Столтенберг запевняє, що наразі жодної підготовки до розгортання ядерних сил не бачать. Однак шантаж володимира путіна тримає світ у напрузі.
«Це було б великою помилкою і порушенням 75-річного ядерного табу», — так сказав на зустрічі з журналістами у Брюсселі високопосадовець НАТО.
«Відповідь буде і вона буде дуже серйозною»
Тому публічно і непублічно НАТО намагається передати кремлю, що «відповідь буде і вона буде дуже серйозною», продовжив той самий високопосадовець. Його слова про те, що тактичний ядерний удар «майже напевно отримає фізичну відповідь від багатьох союзників і, можливо, від самого НАТО», збурили Брюссель, адже до цього союзники ніколи так не деталізували можливі відповіді на застосування зброї масового ураження.
НАТО не розкладало всі карти на стіл, лишаючи простір для маневру собі й тримаючи у незнанні кремль. Адже не знаючи, на що саме очікувати у відповідь, путін ретельніше зважуватиме цю опцію, вважають у штаб-квартирі.
Як метафорично пояснив hromadske міністр оборони України Олексій Резніков, члени НАТО «не оприлюднюють це для того, щоб не заганяти в глухий кут щура до кінця». Однак послання росіяни отримали, запевнив очільник оборонного відомства.
«Зараз у НАТО ніхто не говорить про конкретну відповідь, якою вона може бути фізично, — детальніше пояснила у розмові з hromadske пані посол України в НАТО Наталія Галібаренко. — Більше йдеться про те, що НАТО вживає заходів, аби російська сторона знала, якими можуть бути ці наслідки. Тобто ти дієш превентивно. Й особливо працюють наші американські партнери. Вони донесли свій сигнал, що це є абсолютно неприпустимо. Також НАТО, я знаю, взаємодіяло з керівниками інших великих держав, включно з китайським лідером, які донесли путіну цей меседж».
«Відповідь повністю знищить російську армію»
А втім, стратегію невизначеності, до якої вдаються у НАТО, підірвав не лише анонімний високопосадовець, а й конкретний політик. Глава дипломатії Європейського Союзу Жозеп Боррель ще більше деталізував імовірний план, пообіцявши, що на ядерний удар Захід відреагує «потужною відповіддю з військового боку» і «повністю знищить російську армію». На ці заяви поспішив у четвер відреагувати президент Франції Емманюель Макрон, заявивши, що Захід не хоче світової війни й допомагає Україні «чинити спротив на її території, але ніколи — нападати на росію». Франція — одна з трьох країн-членів НАТО з ядерною зброєю — не завдаватиме росії ядерного удару у відповідь, якщо росія вдасться до такого в Україні, сказав Макрон.
Французького президента за його балакучість розкритував Бен Воллес — міністр оборони Британії, іншої ядерної держави. За його словами, цими заявами Макрон «розкрив свої карти» і фактично підірвав ядерну стратегію Заходу — тримання невизначеності.
Коментуючи заяву французького президента, генсек НАТО Єнс Столтенберг повернувся до дипломатичної обережності й тієї-таки невизначеності. Він пояснив, що ядерна стратегія стримування країн-членів НАТО передбачає забезпечення миру й попередження агресії проти членів Альянсу, і вона може бути застосована лише у виняткових ситуаціях.
«Ядерна риторика росії небезпечна і нерозсудлива. Вони знають: якщо застосують ядерну зброю проти України — це матиме серйозні наслідки», — сказав Столтенберг, не вдаючись до подробиць.
НАТО досі намагається замирити путіна?
Знизити ядерний градус намагався 13 жовтня й голова Пентагону Ллойд Остін під час брифінгу у штаб-квартирі НАТО у Брюсселі.
«НАТО не є загрозою для росії та не шукає конфронтації з рф», — запевнив Остін.
Очільник американського оборонного відомства, як і президент США Джо Байден, не став розповідати подробиці щодо того, як відповість Вашингтон на ядерний удар рф по Україні. Американський президент сказав, що він не відповідатиме на «запитання з гіпотетичними припущеннями».
Тримання росії в невідомості і надсилання попереджень лишаються основною стратегією членів Альянсу. Однак після заяв, які пролунали цими днями в європейських столицях, Захід, з одного боку, намагається заспокоїти росію, звідки вчергове лунають погрози про ядерну війну, а з іншого — демотивувати кремль, попереджаючи про «серйозні наслідки». Як тепер працюватимуть ці погрози, коли лідер однієї з ядерних держав їх розкрив? Попри зростання кількості новин про ядерну війну цими днями, у НАТО заспокоюють українців: поки що такий сценарій у Брюсселі вважають малореалістичним.
«Наші союзники не бачать практичної підготовки, переміщень, які є властивими підготовці ядерного удару», — сказала пані посол України в НАТО Наталія Галібаренко.
На запитання про те, чи може підготовка росії до запуску ядерної боєголовки пройти повз пильність західних розвідок, вона відповіла заперечно.
«Наскільки я знаю від партнерів, американці мають буквально повну картину того, що відбувається: будь-які рухи, що почнуться, не залишаться непоміченими», — запевнила українська дипломатка.