Ядерний салют: чи буде війна з Північною Кореєю

Західний світ занепокоєний можливістю КНДР провести чергові ядерні випробування на день народження «батька нації» Кім Ір Сена. Чого очікувати від загострення ситуації на корейському півострові?

Північна Корея готується святкувати річницю народження «батька нації» Кім Ір Сена. Сусіди та західні країни занепокоєні, чи не влаштує Пхеньян з цієї нагоди тестовий запуск міжконтинентальної ракети з ядерною боєголовкою.

Про найсерйозніше за останні роки загострення ситуації на Корейському півострові — в матеріалі Громадського.

Тисячі людей рівними рядами марширують вулицями Пхеньяна, лідери партії вітають їх зі сцени. У Північній Кореї проводять репетиції суботнього святкування 105-річчя з дня народження «батька нації» Кім Ір Сена. Відзначати будуть традиційно — військовим парадом.

Репетиція святкування річниці народження Кім Ір Сена Фото: How Hwee Young/EPA

Та світ побоюється, що в якості святкового салюту КНДР може запустити міжконтинентальну балістичну ракету. Навіть на відкритті житлового комплексу в Пхеньяні північнокорейський прем’єр говорив про ядерну війну.

«Будівництво вулиці Рйомонг — це надзвичайно важлива подія, яка демонструє єдність партії та народу, а також великий потенціал розвитку соціалістичної Кореї. Це страшніше, ніж вибухи сотень атомних бомб над головами наших ворогів», — сказав Пак Понг Ю.

На відкритті житлового комплексу в Пхеньяні північнокорейські лідери говорили про ядерну війну

Фото: How Hwee Young/EPA

Сполучені Штати виклик прийняли і відправили в бік Корейського півострова кілька військових кораблів на чолі з атомним авіаносцем. У КНДР вважають це ознакою того, що Вашингтон готує вторгнення.

Також у США вже заявили про, що готові завдати попереджувального удару по КНДР, якщо будуть помічені ознаки підготовки північнокорейської армії до ядерних випробувань.

В Америці про війну з Пхеньяном поки не говорять, а розглядають варіант посилення санкцій і торговельної блокади. Вашингтон сподівається на приборкання КНДР шляхом співпраці з Китаєм — про це президент Дональд Трамп говорив із китайським лідером Сі Дзіньпіном минулого тижня.

«Президент Сі хоче зробити хорошу справу. Між нами встановився непоганий зв'язок. Мені здалося, він хоче допомогти нам з Північною Кореєю. Ми говорили про торгівлю. Я сказав йому — якщо ви хочете гарну торгівельну угоду, допоможіть нам із КНДР, або ми впораємося самі», — заявив Трамп.

У лютому Китай, зацікавлений у стабільності регіону, пішов на компроміс — призупинив імпорт вугілля з Північної Кореї. Це мало на меті схилити уряд КНДР до поступок. Однак ідею США запровадити нові санкції проти Пхеньяна Пекін не підтримує.

Пінічнокорейські військові біля місця народження «батька нації» Кім Ір Сена у містечку Мангьонде на південному заході від Пхеньяну Фото: How Hwee Young/EPA

За словами речника МЗС Китаю, «має бути чітко зрозуміло, що Китай завжди був проти одностороннього застосування санкцій у міжнародних відносинах, особливо, коли ці санкції шкодять інтересам Китаю».

Напруга у взаєминах між США та Північною Кореєю сягнула найвищої точки за останні роки, кажуть експерти. Ракетний удар по Сирії був сигналом і для Пхеньяна, що США не забаряться з відповіддю на провокації.

«Все залежатиме від стриманості сторін, — каже Андрєй Ланьков, професор університету Кукмін у Південній Кореї. — Але ні Трамп, ні Кім Чен Ин не славляться стриманістю. Тому є дуже високі шанси, що навіть невелика перестрілка призведе до другої корейської війни, в якій можуть загинути сотні тисяч людей».

Дотепер Північна Корея провела п’ять випробувань балістичних ракет із ядерними боєголовками. Минулого тижня Пхеньян тестував ракету, яка може досягти Японії, і планує пробний запуск ще однієї, здатної долетіти до західних берегів США.

Пропагандистська преса у метро Пхеньяна про ядерні випборовування, проведені нещодавно Північною Кореєю

Фото: How Hwee Young/EPA

Підписуйтесь на наш канал в Telegram