Як на Азовську кризу реагує світ: закликали знизити ескалацію та відпустити українських моряків

Росія атакувала Україну. З таким меседжем українські дипломати звернулися до світу з проханням про підтримку. Україна ініціювала термінове скликання Радбезу ООН, після цього це саме зробила Росія. Як реагує світ на ескалацію в Азовському морі та можливе введення воєнного стану, що про це пишуть закордонні медіа та як реагує Росія — розповідає Громадське.

Дипломатична реакція

Досить довго міжнародної реакції від дипломатів не було. Вихідний день, основна тема в ЄС — затвердження угоди про Brexit, а в США взагалі ніч та вихідні до дня подяки.

Найпершою відреагувала євродепутатка Ребекка Гармс, яка цього дня була в Києві та спостерігала за подіями звідси.

«Ескалація в Азовському морі є серйозною та потребує більше вашої уваги», — написала євродепутатка й позначила у своєму твіті дипломатів, зокрема верховну представницю ЄС з зовнішніх справ Федеріку Могеріні, глав МЗС Німеччини, Литви та Швеції, а також спецпредставника США з питань України Курта Волкера.

Щодо ситуації в Азовському морі ЄС, НАТО та ООН довго мовчали. Їхня реакція з’явилася вже після обстрілу та захоплення українських суден.

«Ми очікуємо, що Росія відновить свободу проходу Керченською протокою та закликаємо всіх діяти стримано, щоб негайно знизити ескалацію», — наголосили в зовнішньополітичному відомстві ЄС. І додали: останні події в Азовському морі свідчать, що напруга й невизначеність неминуче зростатимуть, якщо не дотримуватися правил міжнародного співробітництва.

Відтак на події відреагували в НАТО, де також засудили дії Росії. Петро Порошенко провів розмову з Генсеком НАТО Єнсом Столтенбергом. Вони домовилися про термінове скликання надзвичайного засідання Комісії Україна-НАТО через агресію Росії.

Австрія скликає Раду постійних представників держав ЄС. «Австрія та її уряд закликали провести завтра зустріч Політичного та безпекового комітетів. Мета — знайти спільну позицію Європейського союзу», — повідомила австрійська міністерка закордонних справ Карін Кнайсль.

Відреагував і представник США з питань України Курт Волкер, написавши Twitter: «Росія таранить українське судно, що мирно йде до українського порту. Росія захоплює кораблі та екіпаж, а потім звинувачує Україну в провокації?»

Із заявою виступив також Дональд Туск. Він вимагає від Росії повернути українських моряків і захоплені судна, а також утриматися від подальших провокацій.

Крім цього, засудили агресію та закликали до деескалації в Польщі, Франції, Німеччині, Туреччині, Канаді, Литві, Латвії, Естонії, Фінляндії та інших країнах.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ РФ захопила військові судна України у Керченській протоці: що відомо

Що пишуть медіа

Загострення ситуації в Україні опинилося на перших шпальтах впливових іноземних медіа. Про ескалацію в Азовському морі пишуть BBC, CNN, Washington Post, The Guardian, Deutsche Welle, Al Jazeera, Wyborcza та інші великі західні ЗМІ.

У більшості матеріалів наголошують на тому, що Росія захопила українські кораблі в Азовському морі. Водночас ВВС, приміром, фокусується на можливому введенні воєнного стану та зростанні напруги в Україні.

Так чи йнак, війна в Україні вперше за довгий час знову повернулася на головні сторінки світових ЗМІ.