Як працюватимуть електронні лікарняні? Пояснюють в уряді

Представники Міністерства цифрової трансформації, Міністерства охорони здоров’я та Міністерства соціальної політики представили проєкт електронних лікарняних, який запрацює до 1 вересня 2021 року в усіх українських лікарнях. Розповідаємо, як це працюватиме.

Після запровадження електронного лікарняного лікарі будуть заповнювати менше документів, що заощаджуватиме їхній час. А пацієнту не треба буде пам'ятати повну назву компанії, де він працює, або її адресу — все автоматично потраплятиме до системи.

Також не потрібно буде повторно йти до лікарні, якщо хвороба протікає згідно з планом лікування. Лікарняний буде закриватися автоматично. Під час пандемії це важливо, адже людина після хвороби не контактуватиме з іншими громадянами, які прийшли в лікарню.

Роботодавці й бізнес в автоматичному режимі будуть отримувати інформацію про те, хто з їхніх співробітників перебуває на лікарняному. Не буде необхідності зберігати паперові лікарняні й передавати їх у Пенсійний фонд.

Після одержання інформації від медичної системи про формування медичного висновку Пенсійний фонд генерує електронний лікарняний, і його першого дня можуть побачити роботодавці й самі хворі.

Ані Пенсійний фонд, ані роботодавець під час формування електронного лікарняного не отримують інформацію про те, чим хвора людина та яке лікування їй виписали. У цьому плані все буде конфіденційно.

Також електронні лікарняні дозволять уберегти від ситуацій, коли українці надають підроблені паперові лікарняні. В уряді зазначають, що на рік приблизно 5,5 млн українців отримують 18 млрд грн лікарняних виплат. Із запровадженням електронного листка непрацездатності можна буде відстежити, наскільки ці виплати стали ефективними.

Коли чекати змін?

До вересня триватиме перехідний період, лікарі зможуть формувати електронний лікарняний і водночас працювати з паперовими листками непрацездатності. Ті медзаклади, які перейдуть на електронні лікарняні вже зараз, у звичайному режимі закриватимуть паперові листи, які були відкриті до запуску електронних.

Що передувало?

У лютому 2021 року Рада остаточно ухвалила закон про запровадження в Україні електронного реєстру листків непрацездатності (електронних лікарняних). Його автори переконували, що такі лікарняні можуть запрацювати вже на початку 2021-го, але якщо створять відповідну систему. Очевидно, що зробити це швидко не вдалося.

Раніше в Кабміні обіцяли запровадити електронні лікарняні з квітня 2020 року, але тоді їх запустити не вийшло. За словами вже колишнього міністра охорони здоров'я Максима Степанова, виникли технічні проблеми, зокрема через поширення коронавірусу.

В уряді підрахували, що запуск електронних лікарняних дозволить державі зекономити до 4 мільярдів гривень на рік.