Як Трамп із Зеленським поговорив: реакція світу
Білий дім оприлюднив стенограму телефонної розмови президента США Дональда Трампа та українського лідера Володимира Зеленського. Бесіда відбулась ще в липні, однак лише зараз стала предметом суперечок в американському Конгресі.
Із тексту стенограми стало відомо, що американський президент таки просив Зеленського посприяти у розслідуванні дій Джо Байдена, коли той був віцепрезидентом США. Тоді Байден погрожував позбавити Україну допомоги, якщо генпрокурора Віктора Шокіна не звільнять.
Однак, цікавим є також і те, що в цій розмові Зеленський погодився з Трампом, що Європа мало допомагає Україні стримувати агресію Росії, на відміну від США:
«Так, ви цілком маєте рацію. Не просто на 100%, а на 1000%, і я можу вам сказати, що я спілкувався з Ангелою Меркель і зустрічався з нею. Я також говорив і бачився з Макроном і я їм сказав, що вони не роблять стільки, скільки б мали робити щодо питання санкцій. Вони не просувають санкції».
hromadske зібрало реакцію на текст розмови від західних ЗМІ, політиків та дипломатів.
Надзвичайне зловживання владою — реакції дипломатів
Колишній посол США в Україні та аналітик інституту Брукінгса Стівен Пайфер вважає, що тиск Трампа на Зеленського був очевидним. У себе в Твіттері він написав, що Трамп попросив Зеленського накопати бруду на свого політичного опонента, а в той же час призупинив надання військової допомоги Україні.
«Українці не дурні, вони можуть скласти 2 і 2. Надзвичайне зловживання президентською владою», — написав дипломат.
Оприлюднення стенограми матиме негативні наслідки не тільки для Трампа, але і для Зеленського. Такої думки притримується колишній міністр закордонних справ Швеції Карл Більдт.
«Жоден з президентів не вийде із цієї ситуації із честю. М’яко кажучи», — написав Більдт у соцмережі.
Обидва президенти критикують Меркель — німецькі ЗМІ
«Трамп критикує Меркель: вона говорить і нічого не робить», — таку цитату американського президента винесло у заголовок німецьке видання Bild. У статті йдеться про те, що Трамп за спиною канцлерки Меркель розкритикував її за недостатню допомогу Україні. Видання зазначає, що український президент погодився і теж сильно розкритикував Меркель.
У Spiegel не були однозначні щодо критики Меркель Зеленським. Видання пише, що Трамп розкритикував Меркель і наголосив на тому, що США приділили багато часу і зусиль допомозі Україні, а от із чим саме погодився Зеленський — незрозуміло:
«Зеленський сказав, що Трамп був “на тисячу відсотків” правий, однак незрозуміло, чи він реагував на закиди проти Німеччини, підтримку США чи і те, і те».
Меркель знає, як важко буває з Трампом — німецький аналітик
«Злитий конспект телефонного дзвінка Дональда Трампа і Володимира Зеленського здійняв декілька пар брів у Берліні», — описує реакцію Німеччини аналітик «Zentrum Liberale Moderne» Маттіа Нелле у коментарі hromadske. Він вважає, що Євросоюз робить багато для того, щоб допомогти Україні, а також відзначає, що Німеччина і Ангела Меркель «витратили багато політичного капіталу», щоб зберегти санкційний режим ЄС проти Росії.
«Я твердо вірю, що це пліткарство [у розмові Трампа і Зеленського] не зруйнує німецько-українських відносин», — додає Нелле.
Аналітик вважає, що Меркель може навіть симпатизувати Зеленському: «Врешті вона знає, як важко знайти спільну мову з Трампом».
Кореспондент у Брюсселі: чи дійсно ЄС мало допомагає Україні?
«Скаргу Зеленського на те, що ЄС робить недостатньо для України, імовірно, недобре сприймуть у Брюсселі», — написав у Твіттері кореспондент Радіо Свобода Рікард Йозвяк.
Пізніше він навів відповідь Євросоюзу на оприлюднення стенограми: «Починаючи від Революції 2014 року, ЄС разом з європейськими фінансовими інституціями змобілізували 15 мільярдів євро [для України]. Ці цифри не включають чисельні внески індивідуальних членів ЄС у межах розширеної підтримки України».
Президент-підлабузник — Le Monde
У матеріалі французького Le Monde «Головні пункти розмови Зеленського і Трампа» окремий підрозділ назвали «Підлабузництво українського президента».
У матеріалі згадують слова Зеленського про те, як він зупинявся у готелі Trump Tower, а також відзначають, що український президент, намагаючись догодити співрозмовнику, перефразував один із слоганів виборчої кампанії Трампа «злити болото».
У розмові Зеленський каже: «Ми працюємо дуже старанно, аби осушити болото у нашій країні». Видання пояснює, що у 2016 році цей слоган Трамп використовував у значенні «звільнити Вашингтон від інтриг».
Інша фраза, яку Le Monde зарахували до підлабузництва Зеленського, стосувалась досвіду виборчої кампанії Трампа, яким нібито надихалась команда Зеленського:
«”Я маю зізнатися, що багато чому навчився у Вас”, — сказав, підлещуючись до свого американського співрозмовника, український президент».
Видання теж згадало про те, як Зеленський і Трамп зійшлися у критиці ЄС:
«Цю думку [критику Меркель Трампом], здається, поділяв і український співрозмовник [...] Зеленський додає, що “за логікою, Євросоюз мав би бути нашим найважливішим партнером, але виходить, що США — наш значно важливіший союзник”».
У Парижі зосередились на Трампі — французька журналістка
Редакторка Le Monde Сільві Кауфман вважає, що президент Франції Емануель Макрон не має образитись на коментарі Зеленського: «Він [Макрон] знає правила гри, і він також знає, що Зеленський новий і недосвідчений».
Проблема у тому, зазначає Кауфман, наскільки далеко Зеленський готовий піти, щоб догодити Трампу, адже в розмові з Трампом він був надто улесливим: «Значно більше, ніж від нього очікувалось».
Редакторка відзначила, що у Парижі поки не надто фокусуються на коментарях Зеленського — вся увага зараз на Трампі.
Перший доказ зловживання владою — The New York Times
«Припущення Трампа про те, що американські правоохоронні органи повинні бути залучені чи тримати контакт з українською владою, є першим доказом того, що [американський] президент намагається скористатися владою уряду США, аби посприяти політично вмотивованому розслідуванню», — пише The New York Times у матеріалі під назвою «Трамп просить лідера України “зробити послугу” та закликає до розслідування щодо Байдена».
Йдеться про те, що Трамп у розмові закликав Зеленського звернутися до генпрокурора США щодо теорії про те, що українці мали відношення до викрадених імейлів Демократичного національного комітету напередодні виборів 2016-го.
Видання також підкреслює, що лідери не згадували про фінансову допомогу, яку Трамп наказав призупинити за кілька днів до розмови.
The New York Times звертає увагу й на те, що деякі репліки Трампа закінчуються трьома крапками, що може свідчити про те, що розшифровка його слів може бути неповною. «Чиновники з адміністрації сказали, що три крапки позначають стишення голосу чи щось, що не підлягало транскрипції», — пише видання.
Жодної згадки про допомогу від США — Fox News
На сайті Fox News, який зазвичай прихильно пише про Трампа і про який американський президент зазвичай добре відгукується, у назві матеріалу згадується злам серверів демократів: «Транскрипт дзвінка в Україну показує, що Трамп звернувся щодо розслідування по Байдену, запитав про сервери демократів — але жодної згадки про допомогу від США».
Журналісти згадують, що за кілька днів до дзвінка Трамп наказав призупинити допомогу Україні, і називають це «деталлю, що розпалила розмови про імпічмент та спонукала спікерку Палати представників Ненсі Пелосі оголосити про офіційну процедуру імпічменту».
Fox News також згадали про те, що, хоч США є «дуже дуже добрими до України», це ставлення, на думку Трампа, не завжди є «взаємним».
Очевидна «послуга за послугу» — CNN
На сайті CNN автор Кріс Чіллізза в аналітичній статті під назвою «Розшифровка занадто наближена до беззаперечного доказу» пише, що цей дзвінок демонструє очевидний випадок ситуації «щось за щось», аби накопати бруд на кандидата в президенти від демократів Джо Байдена.
Спершу американський президент вітає Зеленського з перемогою, і наголошує, що США були «дуже, дуже добрими до України». Потім каже, що Вашингтон робить для Києва набагато більше, ніж Київ для Вашингтона. А потім — натякає Зеленському розслідувати справу, в якій може фігурувати син Джо Байдена Хантер. І в кінці Трамп двічі повторює, що Зеленському варто поспілкуватися з його персональним адвокатом Руді Джуліані.
Таким чином, вважає автор, Трамп намагається виторгувати послугу (розслідування) за послугу (фінансову допомогу).
«Важко уявити, чому Трамп, знаючи, що він сказав, за минулі 48 годин виправдовував дзвінок як “ідеальний”», — розмірковує Чіллізза.
Зеленський виглядає готовим слухатися Трампа — американський колумніст
«Захоплення від Зеленського у Вашингтоні стало слабшати ще два тижні тому, коли він опублікував своє фото з Коломойським і коли правоохоронці прийшли з обшуками до ПриватБанку», — каже у коментарі hromadske колумніст the Daily Beast Майкл Вайс.
Він каже, що, на щастя для України, зараз американські медіа надто зосереджені на історії з можливим імпічментом Трампа. Однак Вайс зазначає, що увага може знову повернутися до Зеленського, «коли пил осяде»:
«Він виглядає готовим виконувати примхи Трампа, і навіть не проти змови, щоб накопати бруд на Байдена».
Вайс вважає, що демократи можуть підтримати початковий наратив Трампа про те, що Україна — корумпована і не варта зусиль: «Це буде жахливим наслідком».