Як захиститися від «брудної бомби»: пояснюють у Центрі стратегічних комунікацій
У Центрі стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки при Міністерстві культури підготували поради про те, як вберегтися у разі застосування так званою брудної бомби, про яку останніми днями активно говорять у росії.
«Брудна бомба» — це суміш вибухівки, наприклад, динаміту, та радіоактивних речовин. Ще таку бомбу називають радіологічний розсіювальний пристрій (РРП).
«Брудна бомба» не може створити ядерного вибуху, як ядерна зброя. Але може поширити радіоактивне забруднення у відносно невеликих кількостях і на обмежені відстані.
Головна небезпека «брудних бомб» — вибух, від якого можуть загинути чи постраждати люди. Зазнати радіаційного впливу насамперед можуть люди, які опинилися в епіцентрі вибуху. На більших відстанях від епіцентру небезпека є, лише якщо люди вдихають пил, їдять забруднену їжу чи п'ють забруднену воду.
Правила порятунку в разі застосування «брудної бомби» такі, як під час радіаційної аварії на АЕС: прямуйте в укриття, залишайтесь в укритті, слухайте подальші вказівки від органів влади, ДСНС чи поліції.
Детальні рекомендації:
- почувши сигнал тривоги, увімкніть радіо, телевізор або інтернет і прослухайте повідомлення від офіційних органів влади;
- у зоні ураження може зовсім не працювати інтернет та засоби звʼязку, буде відсутнє електропостачання. Тому заздалегідь подбайте про наявність радіоприймача з живленням від батарейок;
- якщо у вашій місцевості розміщена АЕС і на ній сталася аварія, залишайтеся в приміщенні або негайно зайдіть у нього, якщо ви на вулиці. Найкраще — в укриття або підвал. Радіоактивний матеріал осідає на зовнішній стороні будівлі, тому треба триматися якнайдалі від стін і даху;
- швидко надягніть респіратор або ватно-марлеву пов’язку; якщо їх немає, прикрийте ніс і рот рушником, хусткою або шарфом;
- закрийте та заблокуйте всі вікна, двері та вентиляційні отвори в приміщенні та не підходьте до них без нагальної потреби; вимкніть кондиціонер та обігрівачі;
- заздалегідь подбайте про запас води в герметичних упаковках так, щоби вистачило на кілька днів. Загорніть продукти в плівку та покладіть у холодильник або шафу;
- стежте за подальшими повідомленнями від влади. Вони сповістять про необхідність йодної профілактики, евакуацію та правила безпеки.
Що за «брудна бомба»?
Міністр оборони росії сергій шойгу 23 жовтня у телефонних розмовах із главами Міноборони Франції, Великої Британії й Туреччини заявив, що Україна нібито готує провокації із застосуванням «брудної бомби».
Уряди Сполучених Штатів, Великої Британії та Франції спільно засудили такі заяви росії, а також наголосили на продовженні підтримки України у війні.
В американському Інституті вивчення війни (ISW) вважають, що росія заявами про намір України застосувати «брудну бомбу» хоче сповільнити або зупинити військову допомогу від Заходу. Оскільки рф стикається з невдачами на полі бою.
На заяви шойгу відреагували й в Україні. Президент Володимир Зеленський у відеозверненні сказав, що «всі добре розуміють, хто є джерелом усього брудного, що тільки можна уявити в цій війні».
Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба запросив експертів МАГАТЕ перевірити об'єкти України на наявність «брудних бомб». У МАГАТЕ погодилися. Кулеба заявив, що Україні немає чого приховувати.