Як зареєструвати автомобіль: усе, що потрібно знати про ціну, час і ризики

Дедалі більше людей пересідають на власні автівки. В Україні здебільшого купують вживані машини — якщо порівняти із травнем 2020 року, їх продажі зросли на 20%. Загалом у червні цього року українці купили понад 100 тисяч вживаних автівок, повідомляє Інститут досліджень авторинку.
Та перш ніж сідати за кермо, машину потрібно розмитнити, зареєструвати та отримати номерні знаки. За керування незареєстрованим автомобілем передбачені штрафи — 850 гривень за перше таке порушення і 1700 за повторне.
hromadske разом із компанією WEST AUTO HUB пояснює, як правильно зареєструвати автомобіль, скільки коштує ця послуга і як можна її поліпшити завдяки диджиталізації.
Куди звертатися, щоб зареєструвати авто?
Реєструють авта у сервісних центрах МВС. Звернутися можна в будь-який із них, незалежно від місця реєстрації нового чи старого власника автомобіля. Це можна зробити, зареєструвавшись в онлайн-черзі за цим посиланням. Також надання послуг може здійснюватись в порядку живої черги. Адреси та контакти опубліковані на офіційному сайті центру. Детальніше ознайомитися з цим порядком можна за посиланням.
Які документи потрібно підготувати?
Для державної реєстрації авто потрібно підготувати низку документів та оплатити послуги. Розрахунок сум і обов’язкових платежів можна отримати у сервісному центрі (про вартість послуг — у наступному пункті), а оплатити їх можна у банку або ж за допомогою онлайн-сервісів. Отримані квитанції прикріплюються до основного пакета документів.
Повний перелік документів для різних видів транспорту є на сайті сервісного центру МВС. Обов’язково мати при собі паспорт та ідентифікаційний код, а ще заповнити заяву у сервісному центрі.
Якщо ви реєструєте «свіжопригнане» з-за кордону авто, то вам потрібно надати:
- посвідчення митниці, оригінал вантажно-митної декларації;
- договір купівлі-продажу чи інший документ, що підтверджує право власності;
- іноземне свідоцтво про реєстрацію (так званий бриф) з відміткою про його зняття з обліку за кордоном;
- документ про відповідність українським технічним нормам та стандартам — так званий сертифікат відповідності.
Набір документів для державної реєстрації може змінюватися залежно від певних факторів — до прикладу, від виду суб’єкта звернення та інші. Детальну консультацію щодо підготовки документів у кожному конкретному випадку можна також отримати від спеціалістів компанії WEST AUTO HUB.
Варто зазначити, що під час проведення державної реєстрації (перереєстрації) авто обов'язково мають оглянути фахівці експертної служби МВС. Зазвичай такий огляд можна зробити на території сервісного центру МВС.
Скільки коштує реєстрація авто?
За реєстрацію виготовленого в Україні авто до державного бюджету доведеться сплатити орієнтовно 589 гривень, іноземного — 621 грн. У цю суму входить реєстрація авто, номерні знаки та бланк свідоцтва про реєстрацію.
Якщо це авто, ввезене з-за кордону і вперше реєструється в Україні, вам доведеться сплатити ще й збір на обов’язкове державне пенсійне страхування. Його розмір залежить від мінімальної зарплати. У 2021 році ставки такі:
- якщо ціна транспортного засобу не перевищує або дорівнює 374 550 грн — 3% від митної вартості;
- якщо ціна транспортного засобу понад 374 550 грн або дорівнює 658 300 грн — 4% від митної вартості;
- якщо транспортний засіб коштує більше ніж 658 300 грн — 5% від митної вартості.
Скільки часу займає реєстрація авто?
Немає чітко встановленого проміжку часу, протягом якого здійснюється реєстрація авто, адже на це впливають різні фактори. До прикладу, перша реєстрація авто минає швидше, ніж перереєстрація, адже вживаний автомобіль ще потрібно перевірити на наявність штрафів, боргів та інших можливих порушень.
Зазвичай увесь процес реєстрації займає кілька годин.
Чи можливо спростити процес?
Нині процес реєстрації автомобіля не надто зручний: документи потрібно подавати лише у паперовому вигляді, необхідно обов’язково бути присутнім у сервісному центрі.
Компанія WEST AUTO HUB переконана — майбутнє за диджиталізацією. Україна вже стала на шлях до держави «без паперових документів». Це стосується і послуг щодо транспорту. У травні прем’єр-міністр Денис Шмигаль анонсував, що машину можна буде розмитнити за допомогою порталу й застосунку «Дія».
Перехід з паперових документів на електронні значно спростить надання послуг. Наприклад, дозволить укладати договори купівлі-продажу автомобілів онлайн в додатку «Дія». З його допомогою сервісні центри МВС зможуть самостійно «підтягувати» та перевіряти всі необхідні документи онлайн. Це дозволить зареєструвати авто за кілька годин без фізичної присутності покупця чи продавця.
Водієві не потрібно буде їхати за готовими документами — електронне свідоцтво з’явиться в «Дії», а пластиковий варіант можна буде отримати поштою.
В результаті авто повинне мати присвоєний номер і бути зареєстрованим у базі. Держава має видавати номерні знаки, що зобов’язує сервісні центри регулярно проводити тендери, закуповувати знаки, розсилати їх по регіонах тощо. Однак якби через «Дію» можна було просто присвоїти номерний знак, а виготовити його уже в будь-якій компанії, що має на це дозвіл, це дозволило б зменшити їхню вартість та зекономити час.
Якби експертний огляд проводили там же, де його розмитнюють або на торговельних майданчиках, це також зекономило б час.
Щоб уникнути корупції під час оцінки вартості авто, ринкову ціну можна перевірити з допомогою міжнародної платформи оцінки автомобілів DAT та маркетплейсу AUTO.RIA. Адже часом, укладаючи договір купівлі-продажу, вартість занижують, щоб сплатити менше податків.
Диджиталізація не тільки зекономить час усім учасникам процесу — продавцям, покупцям, торговельним майданчикам, державі — але й дозволить мінімізувати корупцію. Торговельні майданчики зможуть якісніше і швидше надавати послуги, а державні органи — розвантажать працівників, додадуть прозорості і принесуть більше податків.
Цей матеріал опубліковано на правах реклами.