Якість робіт, децентралізація коштів і залучення громадян: українці визначили основні принципи відбудови

Населення і бізнес поділяють позицію, що відбудова України триватиме до 10 років і більше — таку думку висловили 60 % респондентів опитування Transparency International Ukraine.

Про це йдеться у результатах опитування, проведеного дослідницькою агенцією Info Sapiens на замовлення Transparency International Ukraine.

На думку переважної більшості опитаних, основними принципами відбудови мають бути такі:

  • децентралізація надходження грошей. Тобто плани з відбудови мають бути окремі для кожної громади. З такою думкою погодилися 76 % українців і 78 % представників бізнесу. Відповідно, бюджети також треба спрямовувати на кожен проєкт, а не розподілятися централізовано — так уважають 50 % українців і 68 % представників бізнесу;
  • завчасна стратегія відбудови. 86 % українців і 81 % представників бізнесу погодилися, що Україна має готувати плани та стратегії відбудови вже зараз, щоб не гаяти часу після перемоги;
  • прозорість і відкритість відбудови. 79 % населення і 62 % бізнесу вважають, що всі процеси й етапи відновлення країни мають відбуватися максимально прозоро й відкрито, наприклад, із застосуванням системи Prozorro. Опитаних також цікавить доступ до даних про відповідальних людей, результати контролю виконання робіт, контроль надходжень і витрат грошей;
  • залучення громадян і бізнесу. Респонденти наполягають, що у процесах відбудови влада має консультуватися із громадськістю і бізнесом — таке прагнення демонструють 94 % населення та 91 % підприємців;
  • якість робіт як пріоритет. Більшість респондентів підтримала ідею, що відбір виконавців робіт із відбудови має базуватися на принципі «краще довше / дорожче, але краще».

Як населення (59 %), так і бізнес (63 %) переконані, що житло для тих, хто його втратив, мають будувати вже зараз, а не чекати капітального будівництва після перемоги.

Водночас респонденти вважають, що насамперед потрібно відновлювати критичну інфраструктуру країни, а вже на другому місці будинки.

Крім того, опитувані розраховують, що відбудова не тільки стосуватиметься зруйнованих об’єктів і сфер, а й охоплюватиме побудову того, що країна потребувала й до війни, і модернізацію старих об’єктів.

Наприклад, жителі сіл сподіваються, що в межах відбудови побудують або відремонтують дороги й об’єкти соціальної інфраструктури (лікарні, школи) в їхній місцевості.

Про опитування

Соцопитування проводила дослідницька агенція Info Sapiens на замовлення Transparency International Ukraine за підтримки проєкту USAID. В опитуванні взяли участь 1012 дорослих громадян України, зокрема ВПО, а також близько 400 представників бізнесу. Соціологи провели по близько 100 інтерв'ю з ФОПами, представниками мікробізнесу й малого бізнесу, 70 інтерв'ю із представниками середнього й великого бізнесу, 35 — релокованих підприємств.

Опитування проводили методом телефонних інтерв'ю (CATI) 24 березня – 7 квітня.