«Якщо у суспільства є потреба піти на дострокові вибори параламенту, це буде» – Кононенко
Ігор Кононенко, заступник голови фракції «Блок Петра Порошенка». Його називають «Сірим кардиналом» Петра Порошенка. Людиною, яка може потрапити до кабінету Президента без запису заздалегідь. Він давній бізнес-партнер та армійський товариш Порошенка. Основний комунікатор Адміністрації Президента з парламентом.
Про олігархів та боротьбу з ними
Ви вважаєте Президента оліграхом?
Ні. Можу пояснити чому. Сьогодні він не має бізнесу, орієнтованого на державні фінансові потоки. Він має бізнес, але важко якось зв’язати цукерки, це основний бізнес, з лобіюванням. Порошенко має бізнес, так. Але він ним не управляє.
Порошенко має вплив на медіа?
Порошенко? Тепер? Так, він - власник "5 каналу". Але ви знаєте, яка частка йому належала і належить зараз.
Так Порошенко олігарх чи ні?
Під що ви мене хочете підвести? Порошенко - Президент України, за якого проголосувала більшість населення країни півтора роки тому. Я вважаю, що ні. Сьогодні він - Президент України.
Чи вважаєте ви себе оліграхом нової формації, скажімо так?
Я ніколи не був і не є олігархом, бо у мене якраз ніколи не було медіа і немає таких фінансів, які є в олігархів. Всі мої кошти задекларовані, я їх опублікував і всі свої декларації з 1999 року передав руху "ЧЕСНО". Вони є у розпорядженні громадськості.
Ви бізнесмен?
Рік тому так.
Зараз ви відмовлися від свого бізнесу?
Я зробив все, що необхідно згідно з законодавством.
У вас є бізнес зараз?
У мене є інвестиційний фонд, яким я не управляю, не тільки фактично, а й юридично, бо відповідно до нашого законодавства фондом управляє компанія по управлінню активами, яка має відповідну ліцензію.
Проблема, що стосується олігархів зовсім інша. Проблема оліграхів - це бажання через лобіювання, не завжди справедливо, отримати преференції бізнесу. Я би не шукав у діях олігархів прояву корупції. Там трохи інші справи.
То навіщо з ними боротися, якщо там немає корупції?
З ними не потрібно боротися. Олігархів потрібно змусити працювати за правилами. Ви пропонуєте знищити їх?
А що мав на увазі Президент під деолігархізацією? І як ви розумієте деоліграхізацію?
Деолігархізація означає, що бізнес повинен жити за правилами.
Я розумію боротьбу з олігархами так, що олігарх, знову ж таки не люблю цей термін, якщо хочете, олігархат повинен стати великим бізнесом. Великий бізнес створює робочі місця, платить податки, залучає інвестиції і, я вважаю, що великий бізнес - благо для країни. Олігархат у тому вигляді, у якому ви його уявляєте, - не є благом.
Про корупцію та боротьбу з нею
Чи є в Україні корупція?
Звичайно, є.
Ви уявляєте, що ви зараз сидите як представник пропрезидентської фракції, тобто представник влади, який чесно і відкрито визнає, що в Україні є корупція?
А ви про це не знаєте? Ви не знаєте, що в нас є корупція у лікувальних закладах, у школах, там, де видаються різноманітні довідки? Це є. На мій погляд, саме це - ракова пухлина і основна проблема для країни.
У мене питання до вас, як до влади. Ви боретеся із корупцією?
Те, що ми зробили за цей рік у парламенті - це досить серйозні кроки у боротьбі з корупцією. Це, по-перше, НАБ, по-друге, демонтування прокуратури у радянському вигляді, це створення Державного бюро розслідувань і це, ще попередній парламент ухвалив, а чинний Президент підписав Закон про боротьбу з корупцією, де є обов’язковим для всіх держслужбовців декларування прибутків. Ці кроки зроблені. Зараз триває конкурс до Агенства при Кабміні, яке буде займатися перевіркою декларацій держслужбовців. На мій погляд, основа для боротьби з корупцією закладена, тож це повинно запрацювати. Але ключ до всього - контролювання видатків, те, чого зараз немає. Для того, щоб почати контролювати видатки, потрібно всю країну зняти з гачків.
На вашу думку, Микола Мартиненко - корупціонер?
Я цього не знаю. Це повинно довести або спростувати спочатку слідство, а потім - суд.
Стало звичкою кидати звинувачення до будь-кого і клеїти ярлики, але все ж таки ми рухаємося у Європу. Більшість населення хоче, щоб ми були правовою державою. Якщо ми правова держава, то по-перше, я вважаю, що потрібно перестати кидатися заявами. Політичний діяч має більшу відповідальність і повинен більше знати закони, якщо у нього є інформація про злочин, має звернутися до відповідних органів з заявою про злочин, відповідно до цієї заяви буде відкрито провадження, це буде досліджено, будуть закріплені або не закріплені докази, і, якщо докази будуть закріплені, справа буде передана до суду і вже суд ухвалюватиме рішення. Ось за цією логікою, а не за логікою гучних заяв, повинні рухатися всі кримінальні справи і всі злочини, незалежно від того корупційні це злочини чи ні.
Ви збідніли за цей рік?
Ні. Особисто ні.
А люди, як ви думаєте, збідніли?
На жаль, більшість так.
Ви, як народний депутат, можете поговорити з виборцями, які голосували за вас. Хочеться, щоб ви пояснили виборцям, чому вони збідніли, а ви - ні?
Я можу сказати, що не став біднішим тільки тому, що є статки, зароблені у попердні роки.
Моє завдання - щоб краще працював бізнес. Я це роблю, хоча міг би працювати в бізнесі і, не дивлячись на еконмічну ситуацію, заробляти якісь гроші. Що ви хочете від мене почути? Що я став на 10 мільйонів біднішим? Я не буду казати неправду, я залишвся таким, яким був рік тому.
Я хочу, щоб ви пояснили людям, чому вони втратили статки.
Мені у цьому сенсі більше подобається американська модель економіки, де більш вільні умови для бізнесу.
Ви не порівнюйте американську модель з українською все ж таки.
Чому? До всього доброго потрібно тягнутися. Хоча є речі, які мені не дуже подобаються в американській моделі. Що стосується економіки, я вважаю, ми повинні створити вільні умови для бізнесу, дати можливість дихнути повітря бізнесу, а бізнес віддячить, коли буде платити податки, і на ці податки ми утримуватимемо найбідніші верстви населення.
Про тиск на Генпрокуратуру
В одному з інтерв’ю заступник Генпрокурора Віталій Касько говорив, що існували записки, які ви передавали Віктору Шокіну про те, як вести ті чи інші справи. Це правда?
Суцільна брехня і фейк.
Тобто ви вважаєте, що заступник Генпрокурора продукує фейки?
Нахабна і суцільна брехня. Я з паном Касько жодного разу в житті не спілкувався. І нікому, враховуючи Генпрокурора, жодних вказівок не давав. Більше того, щодо цього висловлювання з паном Касько я готовий зустрітися у суді і, мабуть, я все-таки це зроблю - подам позов до суду. Я зараз готую низку позовів до суду з приводу тих чи інших висловлювань. Я не буду робити з цього піар.
У цьому конкретному питанні це суцільна брехня.
Навіщо це йому?
Спитайте у Каська, я не знаю.
Трохи демонізують ваш образ...
Не трохи, а з цього питання кампанія йде, на це витрачаються досить великі кошти.
Так назвіть хто, скільки коштів?
Я не знаю. Я ніколи не буду говорити публічно неперевірені факти, я не та людина. Моя позиція така: якщо у мене будуть конкретні факти щодо тих чи інших дій, підтверджені доказами, то я звернусь до відповідних правоохоронних органів, а не буду бігти на ефір заявляти про це. Потім, коли я виконаю свій громадянський обов’язок, я, можливо, повідомлю ЗМІ. Але спочатку потрібно зробити все згідно процедури і закону, а вже потім йти до ЗМІ, а не навпаки.
У мене є така інформація. У мене немає доказів, я буду озвучувати, коли будуть докази, а поки що це - припущення.
Арешт Геннадія Корбана
В одному з інтерв’ю Геннадій Корбан заявив, що Павло Демчина, перший заступник начальника ГУ у боротьбі з корупцією СБУ, оголосив себе «смотрящим» від вас. Ви знаєте Павла Демчину?
Я знаю цього працівника. Бачив декілька разів, познайомився декілька місяців тому.
А за яких обставин познайомилися і бачилися?
Якісь були парламентські питання...
Парламентські питанні із заступником Голови СБУ?
Він тоді ще не був заступником, а працював на щабель нижче.
А ким він тоді працював?
Заступник керівника відділу... Щось таке.
Але працював в СБУ?
Так. В мене були запити до СБУ, якісь питання щодо запитів виборців.
У вас були запити до СБУ? Просто передивлялася ваші депутатські запити і там таких не було. У вас тільки один запит.
Мені ставили у парламенті це питання щодо запитів. Я молодий парламентар і тут є плутанина із запитами і зверненнями. Дійсно, запитів у мене не так багато, хоча зараз стало більше, на мої звернення реагують, тому немає причин писати запити.
Уривок з інтервю Геннадія Корбана: «Я знаю, что за несколько недель до того, как меня похитила СБУ, к Трепаку (Виктор Трепак, первый замглавы СБУ) явился его коллега Павел Демчина (первый заместитель начальника ГУ по борьбе с коррупцией и преступностью СБУ. – УКРОП). Этот негодяй представился «смотрящим» от нардепа Игоря Кононенко и генпрокурора Шокина. И объяснил Трепаку, что необходимо провести нехитрую спецоперацию, чтобы похитить и арестовать Корбана, то есть меня».
Чудово, що це говорить головний рейдер країни. Це класно.
У вас є докази?
Я цитую ЗМІ. Ви ж цитуєте зараз. Я теж цитую те, що бачив у відкритих джерелах.
Та все ж, можете прокоментувати?
Це суцільна брехня.
Тобто це вже має бути позов до суду?
Так, це буде третій позов до суду.
А коли ви його подасте?
Я готую їх, я вас проінформую особисто.
Про настрої людей
Коли ви востаннє виходили на вулицю і слухали настрої людей?
Перед виборами. Я дуже багато проїхався по країні.
А ви знаєте, які зараз настрої?
Мене бентежить, що зараз в країні багато радикалізму, який провокується ЗМІ.
А радикалізм у чому? У висловлюваннях про те, що ця влада нетривала і скоро вона закінчиться?
Нема проблеми з будь-якою владою. Якщо у суспільства є потреба піти на дострокові вибори параламенту, це буде, бо сьогодні закрити заявку суспільства неможливо. За нинішніх умов якість наступного парламенту з точки зору реформування не буде кращою.
Як швидко це може статися?
Ходять розмови, що є політичні сили, які над цим серйозно працюють, і заявляють, що вибори повинні відбутися навесні. Тільки за півтора роки ми пройшли троє виборів. Кидати країну у формат чергових перевиборів, це небезпечно.
Тому що БПП не набере вже стільки голосів, як набрав на цих виборах? Тому що ви втратили рейтинг?
У всіх країнах політичні сили при владі, як правило, втрачають рейтинг.
Як ви думаєте, чому президентська партія втратила рейтинг зараз?
На мій погляд, є і об'єктивні, і суб'єктивні причини. Об’єктивні причини - це те, що ми дійсно не все зробили, що мали зробити. Ми ж не партія, яка самостійно сформувала коаліцію. Якщо ми були б партією, яка самостійно сформувала коаліцію, 100% відповідальності було б на нас. Ми відповідальність за те, що ми не зробили, розділяємо з нашими колегами по коаліції. Із суб'єктивних причин - це те, що у країні є політичні сили, які нагнітають цю ситуацію та радикалізм. Є політичні сили, які живуть за принципом – «що гірше, то краще».
Пам’ятаємо обмовку Президента, коли він сказав: «Ми б перемогли і без волонтерів, але набагато швидше». На вашу думку, якщо перефразувати, можна сказати, що громадянське суспільство перемогло б без політиків?
Мабуть, якщо пофантазувати, то чудово було б жити у самоорганізованій країні, без інститутів влад. Але у будь-якій країні мають бути інститути влади. Що стосується нашої країни, я маю у цьому 100% переконання. Для нашої країни більш близька жорстка, президентсько-парламентська республіка. Впевнений, що це можливо лише за наступного президента і парламенту.
Знаєте, у що вірять люди? Вони вірять у Президента, який обіцяв посадити трьох своїх друзів.
По-перше, це була цитата, алегорія.
У чому алегорія?
Ми створили механізм боротьби з корупцією. Ми обрали керівника НАБ.
А хто може бути цими трьома друзями?
А як ви хочете посадити?
Була б воля.
І далі що? Воля є. Проголосували, створили, почне працювати НАБ. Чи Президент мав створити сталінську «трійку», яка повинна була вирішувати? Ви так бачите це?
А кого він мав на увазі?
Я думаю нікого конкретного. По-перше, це була цитата, якою він показав, що з корупцією він буде боротися безкомпромісно.
На вашу думку, він бореться безкомпромісно? Тільки не про Антикорупційне бюро зараз.
А про що? Коли не було Антикорупційного бюро, казали, що нам необхідно його якнайшвидше створити. Створили, воно ще не почало працювати, а вже щось не так. Так не буває, є ж якісь системні речі. Ми хочемо, щоб прийшли нові люди, а це теж тести і час. Я розумію, як цього хочеться людям, але не можна змінити все за раз, це речі, які в нас не мінялися роками.
А яких змін вам хочеться?
Я вважаю, що основа проблем сьогодні - це економічні, не політичні, речі, - люди не стали жити краще. Щоб люди зажили краще, ключ до всього - це економіка. Я вважаю, нам потрібно покращити економічний стан через різні механізми. Весь місяць точиться жорстка дискусія щодо податків.
Я дуже часто звертаюся до думки людей на вулиці, бо саме люди на вулиці привели вас до влади і Петра Порошенка у тому числі. Ви ж це не будете заперечувати, правильно?
Люди будують політичний піар...
Люди будують політичний піар?
Окремі люди, окремі політики будують політичний піар, критикуючи у тому числі й Президента. Вони вважають, що так у своїх рейтингах просунуться швидше, але Бог їм суддя.
Називайте вже прізвища
Конкретно пан Наливайченко. Він будує собі політичний піар, критикуючи оточення Президента і його самого. Він вважає, що таким чином зможе швидко досягти популярності і своїх цілей. Але, я вважаю, люди в нас розумні, люди розберуться, почнуть дивитися на декларації, на статки тих, хто звинувачує, бо це теж цікаво.
Про себе у політиці
Ви збираєтеся бути політиком чи повертатися у бізнес?
Моя мрія - створити умови для бізнесу в країні і повернутися у бізнес.
А навіщо тоді ви зараз у політиці? Яка ваша нинішня роль у політиці?
В мене є бажання реформувати країну, в першу чергу у економічному плані - це створення умов для бізнесу, секторів економіки і тотальна приватизація. Держава - поганий власник і максимум підприємств ми повинні продати, у тому числі і Одеський припортовий завод. Це була б дуже знакова приватизація, яка в планах на наступний рік.
Чи є у вас бажання, як у політика, увійти в історію як влада, яка поборола корупцію?
Я не можу сказати, що у мене амбіції просто увійти в історію. Я все ж вважаю, що я командна людина і не є якимось суперлідером, про якого будуть десь писати.
Пане Ігоре, я не про вас особисто, я про владу.
Для того, щоб ми були ефективними, кожен повинен займатися своєю справою. Я готовий допомагати у боротьбі з корупцією.
Пан Байден говорив не лише про корупцію. Він казав, що у вас є шанс стати владою реформаторів, яка може змінити і не втратити країну. Ви відчуваєте в собі сили стати такою командою?
Я відчуваю в собі сили голосувати за всі реформаторські закони, і в тому числі за закони по боротьбі з корупцією. Щодо боротьби з корупцією ухвалено достатньо законів, потрібно навчитися їх реалізовувати.
Так чи ні: ви хочете увійти в історію як представник влади реформаторів?
У мене немає таких амбіцій.
Тоді навіщо ви у владі?
У мене немає амбіцій, щоб про мене писали книжки. У мене немає амбіцій щодо особистого політичного рейтингу. Якщо люди оцінять мою роботу так, що я реформую країну, для мене це дуже важливо.
Тоді давайте з термінами визначимося.
Ви хочете учора чи завтра? Ми рухамося у цьому напрямку. Я конкретна людина і все життя писав бізнес-плани.
З точки зору дорожнього руху, ставлення до людей... Злочинності менше не стало, тому реформа до кінця не відбулася. Є чиста математика і реєстрація злочинності.
Ви можете назвати основні здобутки Президента?
Досягнення миру на сьогоднішній день.
Чекайте, в нас війна.
У нас була війна, зараз не стріляють. Це досягнення Порошенка.
/ Христина Бондаренко