«Якщо в роті 60% особового складу можуть виїжджати на позиції, то це потужна рота»
Щедро порізані артилерійським обстрілом дерева виказують «нульові» позиції. Найближчу до росіян посадку можна визначити за висотою стовбурів: що вони нижчі, то ближче. З передової спостережної позиції — 250 метрів. Ворог — у сусідній посадці. Вітер іноді доносить звідти до українських оборонців лайливі розмови й сварки ворога.
В окопах зимно. Цієї ночі випав сніг, перетворюючи східні ґрунти на місиво із глини та води. Піхотинці закінчують своє чергування, скоро їх замінить інша група, яка так само кілька годин вдивлятиметься в горизонт, аби звідти зненацька не напав ворог.
Ці останні тижні зими військові Окремої президентської бригади імені гетьмана Богдана Хмельницького називають спокійнішими. Зараз росіяни намагаються протиснутися крізь сусідні з ними флангові позиції. Але й тут чути, як регулярно працює танк, а в захисні сітки врізаються дрони.
Після того, як українські військові звільнили кілька сіл на межі Донецької та Запорізької областей улітку 2023 року, піхотинці зайшли сюди в оборону і стабілізували цю ділянку фронту. Про торішні події тут нагадують тіла росіян, що розкладаються під деревами, та їхні розкидані сухпайки й аптечки — серед медичного приладдя валяються джгут Есмарха й тампони для менструації.
Проте останнім часом Новопавлівський (раніше Мар’їнський) напрямок усе частіше згадується у зведеннях Генштабу як найгарячіший: росіяни намагаються захопити Вугледар і вийти на Курахове. На цьому напрямку в них не бракує ані людей, ані дронів. Останні регулярно моніторять українське небо.
«росіяни не укріплюють свої позиції — їх швидко розбивають, але вони, як таргани, лізуть. Їх завалиш — вони знову прибігають, знову сидять. Буває, чуєш — між собою стріляються. Але знову лізуть. Їх дуже багато. У плані ведення бою вони роблять усе на удачу — можуть людей своїх без броніка послати», — розповідає Сергій, піхотинець.
Він тут уже другий рік. Каже, що з тих, хто прийшов сюди першим, залишилося небагато. Військових бракує, чергування на позиціях тривають довше.
«Якщо в роті 50-60% особового складу можуть виїжджати на позиції, то це мощна рота», — розповідає інший військовий, Ярослав.
Про те, які перспективи росіян на Новопавлівському напрямку — дивіться в репортажі.